Velká Británie lídrem dekarbonizace mezi státy G20

DomůEmise CO2Velká Británie lídrem dekarbonizace mezi státy G20

Nová analýza PwC odhalila, že uhlíková intenzita britské ekonomiky v roce 2016 poklesla o 7,7 %. To je ve srovnání s ostatními státy G20 nejvíce. Světový průměr je pokles o 2,6 %. Británie rovněž drží prvenství v průměrné roční dekarbonizaci (o 3,7 % ročně) od roku 2000.

Podle tzv. Low Carbon Economy Index (LCEI) poradenské společnosti PwC Velká Británie v roce 2016 dosáhla 7,7% dekarbonizace. Vývoj změny uhlíkové intenzity PwC sleduje dlouhodobě, index vypracovala již podeváté. Samotnou uhlíkovou intenzitu PwC definuje jako podíl emisí skleníkových plynů spojených s odvětvím energetiky a HDP země v milionech dolarů.

Čína, jako země která vypouští nejvíce emisí na světě, svou uhlíkovou intenzitu snížila o 6,5 % a v LCEI skončila za Británií na druhém místě.

Data analýzy PwC. Srovnání hodnot Velké Británie, Číny (které se umístily na prvních dvou místech ve snížení uhlíkové intenzity v letech 2015 – 2016) a průměru států G7. Zdroj: pwc.co.uk

Příčiny rychlé dekarbonizace

Důvody rychlejší dekarbonizace ve Velké Británii jsou podle PwC nižší využívání uhlí a vyšší energetická efektivita. To vše za mírného ekonomického růstu – v roce 2016 HDP vzrostlo o 1,8 %. V roce 2012 uhlí tvořilo 23 % britského energetického mixu, nyní je to pouze 7 %, přitom pouze v roce 2016 se spotřeba uhlí snížila o polovinu. Poptávka po energiích poté díky zvyšování energetické efektivity budov, vozidel a elektrických spotřebičů klesla o 1,4 %.

Také v průměrné roční dekarbonizaci je Velká Británie mezi státy G20 první. Od roku 2000 Británie uhlíkovou intenzitu snižovala průměrně o 3,7 % ročně. Tato hodnota je současně mnohem vyšší než potřebné roční snížení emisí uhlíku, které by vedlo k dosažení národních cílů jednotlivých států v rámci Pařížské dohody.

„Tato zpráva [analýza PwC – pozn. autorky] potvrzuje, že Velká Británie je lídrem v boji proti klimatické změně a poukazuje také na výsledky našich snah postupně vyřadit uhlí a naopak investovat do obnovitelných technologií a energetické efektivity. Vláda uznává, že je stále na čem pracovat. Připravovaný Clean Growth Plan nastíní naše cíle snižování emisí v klíčových sektorech a zároveň využije příležitostí pro růst ekonomiky po zbytek druhé dekády 21. století.“

Claire Perry, náměstkyně ministra pro oblast klimatické změny a průmysl