Voliči amerického státu Washington odmítli zavedení uhlíkové daně ve výši 15 USD/t CO2, která by byla první svého druhu ve Spojených státech amerických. Jedná se již o třetí neúspěšný pokus státu Washington o zavedení zpoplatnění emisí CO2.

Opatření známé jako Iniciativa 1631 cílila na zavedení poplatku ve výši 15 USD/t CO2 od ledna 2020. Poplatek by se následně každý rok zvyšoval o 2 USD/t CO2 až do doby, kdy by stát Washington dosáhl svého cíle pro snížení emisí skleníkových plynů pro rok 2035 a byl na cestě ke splnění cíle pro rok 2050.

Voliči však v úterý zavedení uhlíkové daně odmítli. Proti hlasovalo 56 % voličů.

Uhlíková daň měla do rozpočtu státu Washington přinést v prvních pěti letech fungování zhruba 2,3 miliard dolarů. Tyto prostředky měly být použity například na rozšiřování hromadné dopravy, snižování energetické náročnosti budov či nové větrné a solární elektrárny.

Bitva o zavedení uhlíkové daně

Bitva o zavedení uhlíkové daně ve státě Washington upoutala mezinárodní pozornost. Podle deníku The Hill investovali podporovatelé zavedení uhlíkové daně do kampaně 12 milionů dolarů, odpůrci více než dvojnásobek.

Guvernér státu Washington Jay Inslee, který je potenciálním kandidátem pro nadcházející prezidentské volby, vedl kampaň pro zavedení uhlíkové daně s tím, že jde o rozumnou metodu, jak přimět znečišťovatele životního prostředí platit za škody, které způsobují.

Konzervativci a ropný průmysl ve své kampani proti zavedení uhlíkové daně argumentovali negativním dopadem na rodiny a průmysl v důsledku přenesení zvýšených provozních nákladů energetických firem do ceny energií.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *