Domů
Legislativa ČR
Růst větrných elektráren v ČR má zrychlit. Ministerstvo podpoří téměř dvojnásobné množství zdrojů
Větrná elektrárna Janov, zdroj: ČEZ
Zdroj: ČEZ

Růst větrných elektráren v ČR má zrychlit. Ministerstvo podpoří téměř dvojnásobné množství zdrojů

Vláda odeslala do připomínkového řízení novelu nařízení vlády, kterým stanoví množství podporovaných obnovitelných zdrojů elektřiny a tepla. Nařízení stanoví nově hodnoty také na rok 2025. Ani v roce 2025 Ministerstvo průmyslu a obchodu nenavrhlo provozní podporu pro fotovoltaické elektrárny, naopak stát podpoří až 240 MW instalovaného výkonu větrných elektráren.

Od roku 2022 vláda každoročně stanoví množství výkonu jednotlivých druhů obnovitelných zdrojů, které mají v následujících třech letech nárok na podporu. Poprvé vláda takto stanovila podporu v loňském roce. Nyní probíhá jeho první novelizace, v rámci které je doplněn výhled na rok 2025. Množství podporovaného výkonu v roce 2023 a 2024 zůstává stejné.

Nařízení vlády stanoví dvě kategorie podpory - podporu formou zeleného bonusu a aukčního bonusu. Podpora formou výkupních cen již není novým výrobnám přidělována. Aukční bonus je obecně pro výrobny s větším instalovaným výkonem - u větrných parků nad 6 MW nebo 6 větrných elektráren, u ostatních zdrojů je dolním limitem instalovaný výkon 1 MW.

Ilustrační foto. Foto: Unsplash

Nařízení vlády bylo často kritizováno ze strany sdružení zaměřujících se na obnovitelné zdroje. Množství instalovaného výkonu, které bylo předmětem podpory, bylo obecně velice nízké, pro fotovoltaické elektrárny dokonce nebyla provozní podpora vypsána vůbec.

Podobným způsobem postupuje Ministerstvo průmyslu a obchodu i při první aktualizaci nařízení vlády. Ani v roce 2025 nemají být fotovoltaické elektrárny podporovány provozní podporou a i nadále se budou muset spolehnout pouze na investiční podporu.

Množství podporovaných větrných elektráren se téměř zdvojnásobí

Stát naopak podpoří mnohem více větrných elektráren. Zatímco v roce 2024 podpoří nejvíce 130 MW výkonu, v roce 2025 Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhlo téměř dvojnásobek - celkem 210 MW nových a 30 MW modernizovaných větrných elektráren. Na modernizaci větrných elektráren bude možné získat provozní podporu v roce 2025 vůbec poprvé.

Větrná energetika může pro nás být velmi přínosná. Rozvoj tohoto odvětví znamená nejen posílení energetické bezpečnosti naší země a lepší ochranu životního prostředí, ale také nové pracovní příležitosti a podporu místní ekonomiky. Proto její rozvoj podporujeme. Zjednodušujeme povolovací procesy pro instalace nových elektráren a máme k dispozici mnohamiliardové dotační programy. Výrazně by s jejím rozšířením mohla pomoci i naše novela energetického zákona, která umožní vznik komunitní energetiky," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela při příležitosti oslav světového Dne větrné energie.

Přestože jsou, například v porovnání s Německem, hodnoty podporovaného výkonu velice nízké, je i tak problém aukce zaplnit. Dosud byly v České republice vypsány dvě aukce - v první z aukcí nebyla podána žádná nabídka, ve druhé opakované aukci byly podány dvě nabídky a uspěly. Jelikož byla aukce nezaplněná a zájemci požadovali nejvyšší možnou cenu, byla jim tato cena přidělena.

Větrné elektrárny. Zdroj: Pixabay

V letošním roce mohou podporu v aukcí získat větrné elektrárny o celkovém výkonu 60 MW. Zelený bonus mohou nově získat větrné zdroje o výkonu až 40 MW. Ministerstvo ovšem letos žádnou aukci nevypsalo.

Hlavním důvodem, proč byl o aukce dosud spíše vlažný zájem, jsou chybějící projekty. V posledních deseti letech totiž byla výstavba a příprava projektů prakticky zastavena, a to kvůli chybějící podpoře pro nové zdroje. Vzhledem k času nutnému pro celkovou přípravu je tak v ČR minimum projektů, které mohou být uvedeny do provozu v termínech vyžadovaných aukčními podmínkami. V dosud jediné úspěšné aukci byl termín pro uvedení do provozu stanoven na konec roku 2026.

Je také otázkou, jak ovlivní ochotu investorů poslední prohlášení vlády ohledně plánovaného zrušení podpory pro obnovitelné zdroje. Pokud investory neodradí úplně, zcela jistě promítnou vyšší riziko spojené s nepředvídatelnými kroky vlády do ceny požadované v aukci. Jelikož je podpora hrazena z veřejných prostředků, vyšší náklady ponesou občané a firmy v ČR (ať již formou dotace ze státního rozpočtu nebo prostřednictvím složky ceny elektřiny).

Stát podpoří čtyřnásobek bioplynových stanic

Kromě větrné energetiky se vyšší podpory dočkají také výrobny využívající bioplyn. Zatímco v letech 2022 až 2024 stát vyhlásil podporu pro celkem 10 MW, na rok 2025 je podpora čtyřnásobná.

Podpora se ovšem týká vždy pouze modernizace výroben elektřiny, nikoliv výroben nových.

Bioplynová stanice Bioplynová stanice. Zdroj: iStock

Nařízení vlády je od pondělí v připomínkovém řízení, které trvá až do 12. července 2023. Následně jej musí do konce roku schválit vláda tak, aby byla vypsána podpora elektřiny, tepla a biometanu vždy nejméně na tři roky dopředu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Vladimír Šťastný
20. červen 2023, 10:10

Pořád dokola jak u blbejch na dvorečku. Když u nás vznikaly první podporované zdroje, bylo tvrzeno, že je to jen na přechodnou dobu a že za nějakých 10-15 let už budou na trhu konkurenceschopné a žádná další podpora nebude třeba. Nejenom, že se tak nestalo, ale každá další pobídka je koncipovaná stejně idiotsky, jako ty první.

Když už bych dnes něco podporoval, tak zdroje s povinností vlastní akumulace a s nepřetržitou dodávkou ve smluvní výši, jinak se nikam neposouváme.

Staví se čím dál větší a vyšší větrná monstra a čím dál tím větší FV pole, ale evoluční posun je jen v tom, že je to vyšší, větší a tudíž to vydojí více dotací. Takhle to být nemělo. Už dávno měly být OZE bezdotačním segmentem, schopným zásobování elektrickou energií nepřetržitě.

Nic takového se nestalo a díky imbecilně konstruované podpoře ani nestane. Pouze to bude dál a dál zdražovat elektrickou energii a snižovat její dostupnost. Až se zeleným euroidiotům podaří vyhubit poslední zdroje klasické energetiky, budeme to řešit každý den.

Petr prochaska
20. červen 2023, 11:06

Cílem není levná elektřina, ale splnění klimatických cílů. Nyní se to vyřeší tak, že se prostě nastaví hodně solárů a větrníků a na dobu kdy nesvítí a nefouká, tak bude zatím plyn.

Vladimír Šťastný
20. červen 2023, 11:12
Milan Vaněček
20. červen 2023, 19:53

Proč by to měla řešit JEN fotovoltaika a vítr? Máme přece ještě další OZE (voda, bioplyn, biopalivo), musíme udělat u nás všechny domy dobře zateplené (to je záležitost na mnoho desítek let, tak na 2 generace), musíme rozšířit akumulaci a elektromobilitu.

Plyn či uhlí, dle místních podmínek, bude potřeba ještě mnoho let (zase podle místních podmínek), i když bude (uměle) zdražován povolenkami .

Jádro nám v ČR nic nevyřeší (rozhodně ne v příštích 20 letech, ale bude nám (snad) dlouho pomáhat (cca do 2060).

Ale každoročně budou FVE a VtE nahrazovat více a více fosilních paliv a (ve většině EU i jádra). Technický pokrok nezastavíš, lze ho jen urychlovat či brzdit.

Vladimír Šťastný
21. červen 2023, 06:02

Voda je na limitu, bioplynky více méně také, biopaliva jsou kolosální podvod, nucená elektromobilita situaci spíš zhoršuje aniž by něco zásadně kvalitativnějšího přinášela.

Petr prochaska
21. červen 2023, 13:28

V podstatě souhlas. Prostě se předimenzují OZE a v zimě se bude i nadále pálit plyn a částečně i uhlí na pár měsíců v roce, když zrovna nebude v Německu foukat. Nová JE se tak ekonomicky nevyplatí.

Elektromobilita zase tak rychle nepůjde. Zateplování půjde pomalu a není zase až tolik prioritní. Novostavby se už nyní musí stavět zateplené a u starších domů se stejně jednou za čas musí vyměnit okna a udělat znovu fasáda. Do té doby můžou pálit plyn.

Michal Mazgal
20. červen 2023, 12:00

Neváhejte se přihlásit k portálu občana a podepsat moje petice!

"Energie větru našemu lidu patří a to že jí lid nepoužije pro nemocnice, školy, policii, hasiče, tělocvičny a bazény se nedopatří!"

Karásek
20. červen 2023, 20:15

Bylo by potřeba do roku 2030 instalovaný výkon ve větrných elektrárnách v ČR minimálně zdvacetinásobit. I nějakých 200 MW instalovaných každý rok by bylo málo. Musí se ale omezit moc silné jaderné lobby pro kterou jsou OZE konkurencí.

Vladimír Šťastný
21. červen 2023, 06:03

Přečtěte si článek v odkazu, který jsem vložil. Nepomůže ani stonásobek instalovaného výkonu OZE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se