EU se obává, že by ETS mohlo spadnou do rukou Polska

DomůLegislativa EUEU se obává, že by ETS mohlo spadnou do rukou Polska

Současný vedoucí politik EU zabývající se změnami v legislativě v oblasti ETS podal rezignaci. Jeho nástupce bude pravděpodobně z Polska. Mnoho politiků má z této změny obavy a pokusí najít jiné řešení.

Skotský konzervativec Ian Duncan, vedoucí člen evropského parlamentu v záležitosti revize návrhu zákona o ETS, ohlásil minulý pátek svojí rezignaci. Rozhodl se tak na základě výsledku hlasování o Brexitu se slovy, že bohužel nebude přítomen pro celý legislativní proces a tak chce svoje místo přenechat jiné povolané osobě. Nyní se představitelé politických skupin ve výboru pro životní prostředí musí dohodnout na jeho nástupci.

Nástupcem Duncana by se měl stát někdo ze skupiny Evropských konzervativců a reformistů, která je dominována britskými a polskými členy evropského parlamentu (MEP). Právě faktu, že by legislativní moc v oblasti ETS mohla připadnout na polské MEP, se děsí vedení výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí. Polsko je považováno za jednoho z nejvíce vzpurných členů EU v oblasti boje proti klimatickým změnám. Tomu tak je především díky polské závislosti na uhlí.

Ve hře je i odmítnutí rezignace

Dle zpravodajského serveru EurActiv dokonce předseda výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí zvažuje odmítnou Duncanovu rezignaci. Avšak samotné Polsko by nebylo nadšené z případných útoků, kdyby se skutečně dostalo do vedoucí pozice, která zásadně ovlivní schopnost EU splnit svoje cíle z Paříže.

„Poláci jsou posedlí uhlím, ale radši by chtěli Brity u moci, aby mohli kritizovat z dálky a nemuseli bojovat proti všem.“ sdělil serveru EurActiv zdroj z parlamentu.

„Byla by to katastrofa. Nikdo nechce Poláky“ sdělil jiný zdroj serveru EurActiv.

Úvodní fotografie: commondreams.org

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...