Cena evropských emisních povolenek klesla na dvouměsíční minima. Stalo se tak po té, co Evropská komise začala uvažovat o zpřísnění cílů energetické účinnosti do roku 2030 ze současných 27 % na 30 %. V prosinci by se mělo hlasovat o případných reformách systému EU ETS po roce 2020.

Evropské emisní povolenky (EUA) obchodované v rámci emisního systému EU ETS zaznamenaly ze čtvrtka na pátek výrazný pokles své hodnoty. Důvodem jsou náznaky toho, že Evropská komise zvažuje zpřísnění cílů energetické účinnosti v rámci balíku opatření, který má být představen příští týden.

Futures kontrakty EUA s dodáním v prosinci 2016 na burze ICE Futures Europe klesly v pátek ráno na 4,94 euro za tunu ekvivalentu CO2 (133,6 koruny), tedy o 40 eurocentů neboli 7,5 % oproti čtvrteční uzávěrce 5,34 euro za tunu ekvivalentu CO2.

Cena futures kontraktů evropských emisních povolenek (EUA) v pátek klesla na dvouměsíční minimum. Zdroj: ICE
Cena futures kontraktů evropských emisních povolenek (EUA) s dodáním v prosinci 2016 v pátek klesla na dvouměsíční minimum. Zdroj: ICE

Zimní energetický balíček

Evropská komise by měla 30. listopadu představit zimní balíček, který by měl podle očekávání zahrnovat 8 návrhů dokumentů nové energetické legislativy. Komisař pro energetiku Miguel Arias Cañete ve čtvrtek řekl, že balíček může zahrnovat cíle Evropské unie na zvýšení energetické účinnosti do roku 2030 o 30 %, což je navýšení v současné době dohodnutého cíle ve výši 27 %.

Vedoucí představitelé EU se prozatím v zásadě dohodli na zvýšení energetické účinnosti alespoň o 27 % do roku 2030, takže není zcela jasné, jestli by navrhovaný přísnější 30% cíl získal politickou podporu potřebnou pro to, aby pronikl do samotné legislativy EU.

Reforma EU ETS po roce 2020

V pátek se také rozhořely zvěsti o možné dohodě ohledně reforem systému EU ETS, které by měly případně vejít v platnost po roce 2020. Výbor Evropského parlamentu by měl o navrhovaných reformách hlasovat 8. prosince. Vzhledem ke stále nevyřešeným otázkám ohledně leteckých a námořních emisí, je však pravděpodobné, že k dosažení konečných rozhodnutí bude potřeba delší čas.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *