Evropská komise plánuje do konce tohoto měsíce představit tzv. „zimní balíček“. Ten bude obsahovat osm legislativních návrhů pro změny v energetických legislativách a směrnicích. V plánu je zrušení cenových stropů pro silovou elektřinu na velkoobchodních trzích a regulované ceny silové elektřiny na maloobchodních trzích. Dalším z bodů je jednotná metodika výpočtu potřeby kapacitních mechanismů.

„Chceme dát šanci modelu ‚Energy-only market‘, kdy jsou ceny tvořeny výhradně trhem a nikoli státními zásahy. Proto zrušíme veškeré cenové stropy. Chceme trh, na kterém mohou nastat cenové špičky v případě vysoké poptávky a nízké nabídky,“ prohlásil ředitel Evropské komise pro vnitřní trh s energií, Klaus-Dieter Borchardt.

Zpráva o evropském energetickém trhu v roce 2015 publikovaná ve středu Agenturou pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) a Sdružením evropských energetických regulátorů CEER přišla se zjištěním, že špičky ve velkoobchodní ceně elektřiny se stávají čím dál tím méně časté v zemích Evropské unie, jako jsou například Německo nebo Nizozemsko.

Důvodem je přebytek dostupného výkonu v soustavách zmiňovaných zemí. V zemích, které nedisponují takovými nadbytky instalovaného výkonu, jako je například Belgie, je podle zprávy možné cenové špičky stále pozorovat.

Logo Agentury ACER. Zdroj: ACER
Logo Agentury ACER. Zdroj: ACER

Výpočet potřeby kapacitních mechanismů

V rámci „zimního balíčku“ chystá Komise rovněž návrh právního rámce pro kapacitní mechanismy. Borchardt zpochybnil velikost výkonu v kapacitních mechanismech, kdy v některých případech 2-3krát přesahují standardní výrobní přiměřenost.

V rámci plánovaných návrhů EK by přiměřenost dostupného výkonu v soustavě musela být počítána na základě společné evropské metodiky a na regionální úrovni. Borchard to označil za velký krok kupředu a dodal, že by tento princip fungoval jako „první filtr“ pro posouzení potřeby kapacitních mechanismů

Konec regulace silovky v rámci maloobchodních cen

Elektrické vedení. Zdroj: ČEPS
Elektrické vedení. Zdroj: ČEPS

Evropská komise také navrhuje zrušení regulace maloobchodních cen silové elektřiny a snaží se tak tlačit na vlády, aby zvážily alternativní způsoby ochrany zranitelných zákazníků, například prostřednictvím nástrojů sociální péče, řekl Borchardt.

Zpráva ACER a CEER zjistila, že regulované ceny silové elektřiny jsou stále hlavní překážkou konkurence v maloobchodním odvětví energetiky. Bylo zjištěno, že 12 zemí EU provádí regulaci maloobchodní ceny silové elektřiny pro domácnosti a devět ji v roce 2015 provádělo pro průmysl.

Obsah balíčku

Zimní balíček“ Evropské komise bude podle Borchardta zahrnovat následujících 8 legislativních návrhů:

  1. Aktualizovaná směrnice o energetické účinnosti
  2. Aktualizovaný směrnice o energii z obnovitelných zdrojů
  3. Aktualizovaná směrnice o vnitřním trhu s elektřinou
  4. Aktualizovaný nařízení o přeshraničním obchodování s elektřinou
  5. Aktualizované nařízení zřizující ACER
  6. Aktualizovaná směrnice o biopalivech
  7. Nové nařízení o řízení všech energetických politik EU
  8. Nové nařízení o energetické bezpečnosti dodávek

Evropská komise si klade za cíl mít výše zmíněné návrhy hotové 30. listopadu, podle Borchardta se dá očekávat zpoždění do následujícího týdne.

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *