Domů
Legislativa EU
Systém EU počítá se snížením poptávky po elektřině, zastropováním a solidaritou
Elektricke vedeni. Autor: Andrew Imanaka

Systém EU počítá se snížením poptávky po elektřině, zastropováním a solidaritou

Legislativa EU
3 komentáře
27. listopad 2022, 08:17
ČTK

Vybrané údaje o unijním systému přerozdělování mimořádných zisků elektráren a povinnosti snížit alespoň o pět procent spotřebu elektřiny ve špičce, který vstupuje v platnost 1. prosince:

Základní údaje

– Členské země Evropské unie se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv 30. září. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření.

Strop pro tržní příjmy u vybraných technologií

– Jedna z částí krizového balíku stanovuje limit 180 eur za megawatthodinu (MWh) pro příjmy elektráren využívajících levnější zdroje než plyn jako jsou obnovitelné zdroje, jaderná energie a hnědé uhlí. EU to zdůvodnila tím, že tito provozovatelé dosáhli v posledních měsících nečekaně vysokých finančních zisků, aniž by se jim zvýšily provozní náklady. Veškeré příjmy nad touto hranicí mohou státy využít pro vlastní opatření.

Snížení poptávky po elektřině

– Další část stanovuje dobrovolný cíl celkově snížit hrubou spotřebu elektřiny o deset procent a závazný cíl snížit o pět procent spotřebu elektřiny v době špičky. Členské státy pro období od 1. prosince 2022 do 31. března 2023 určí deset procent hodin špičky, během nichž sníží poptávku. Členské státy si budou moci u obou cílů zvolit vhodná opatření ke snížení spotřeby v tomto období.

Solidární odvod pro odvětví fosilních paliv

– Dalším pilířem přijatého souboru je nejméně 33procentní zdanění mimořádných příjmů společností dodávajících fosilní paliva. Takzvaný solidární příspěvek se bude počítat ze zdanitelných zisků podle vnitrostátních daňových předpisů za zdaňovací rok, počínaje rokem 2022 nebo 2023, které ve srovnání s průměrnými ročními zdanitelnými zisky od roku 2018 představují 20procentní nárůst. Solidární příspěvek se bude uplatňovat vedle běžných daní a odvodů platných v členských státech. Členské státy použijí výnosy ze solidárního příspěvku k poskytnutí finanční podpory domácnostem a podnikům a ke zmírnění dopadů vysokých maloobchodních cen elektřiny.

Další

– Rada se také dohodla, že členské státy mohou dočasně stanovovat ceny za dodávky elektřiny malým a středním podnikům, aby tyto podniky, které se potýkají s vysokými cenami energie, více podpořily. Členské státy se rovněž dohodly, že mohou výjimečně a dočasně stanovovat ceny za dodávky elektřiny, které jsou nižší než náklady.

Platnost

– Tato opatření jsou dočasná a mimořádná. Budou se uplatňovat se od 1. prosince 2022 do 31. prosince 2023. Cíle týkající se snížení spotřeby energie budou platné do 31. března 2023. Povinný strop pro tržní příjmy platí do 30. června 2023.

Zdroj: www.consilium.europa.eu

Potřebujete být v obraze ohledně legislativy?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti legislativy a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Zákon, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
22. leden 2023, 23:00
367/0 Vl.n.z. o řízeních souv. s hlub. úložištěm radioaktiv.odpadu
19. leden 2023, 11:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
27. listopad 2022, 12:45

Tolik hlouposti najednou může vygenerovat jen EU. Například snížení spotřeby elektřiny o 1/10 a další cíl EU 60 milionů tepelných čerpadel pro náhradu části plynu do roku 2030. Je ta čerpadla zvýší poptávku o 15% pak je tu elektromobilita a celkový růst podílu spotřeby elektřiny v ekonomice. Jedna ruka neví co dělá druhá. Ještě loni se u nás dotovaly plynové kotle příští rok se bude dotovat jejich náhrada tepelným čerpadlem.... a za pár let bude platit zákaz instalace plynových kotlů do novostaveb a při změnách zdroje vytápění do stávajících budov....

Dnes se dotuje splavání dřeva v malých zdrojích do roku 30 patrně zakáží instalace těchto zdrojů do novostaveb a časem se zakáže vytápět domy dřevem jako hlavním zdrojem úplně. Najednou totiž někomu došlo , že když 10 000 lidí topí dřevem v jednom městě no tak pak je tam samozřejmě zamořený vzduch. Kdyby se posledních 20 let místo těchto nesmyslů rozvíjely jaderné programy a rozvody odpadního tepla z jaderných elektráren do měst , pak tady byla levná elektřina pro pohon tepelných čerpadel a podstatná část teplárenství vy využívala jadernou energii. Nic z toho se nechystá ani teď protože je to proti zelené ideologii založené na OZE.

Ivan Švančara
27. listopad 2022, 16:10

pouzivas rozum prilis moc. Uber, aby si sa dostal na uroven roztlieskavacov.

Jirka94535
29. listopad 2022, 12:29

Už "snížení poptávky po zastropování ceny" je v podstatě protimluv.

V tomto případě zůstane i po zastropování cena tak vysoká, že k úsporám bude nutit, no a potom si poplácají po ramenou, že vše spoluzavinili si nepřipustí.

Jinak celkem souhlas, JETE měla být dostavěna komplet, výhody v dnešní situaci asi není třeba popisovat.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516