Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Německý soud zamítl poslední stížnost proti plynovodu EUGAL, který má přivést plyn z Nord Stream 2 do ČR

Stagnace jaderné energetiky v Evropě a odchod některých států od tohoto způsobu výroby elektřiny vedou ke stále větší závislosti na plynu, jeho dovozu z Ruska a jeho důsledkem je i budování plynovodu Nordstream (zdroj Nordstream).

Kontroverzní projekt plynovodu Nord Stream 2, který má zdvojnásobit kapacitu přímé trasy pro přepravu plynu z Ruska do Německa, se dlouhodobě potýká s mezinárodní kritikou, která vyústila až v přijetí sankcí ze strany Spojených států. Na růžích ustláno však projekt neměl ani na domácí půdě, kdy projekt navazujícího plynovodu EUGAL rovněž čelil řadě stížností. Nyní však berlínský soud zamítl poslední z nich, a dokončení plynovodu tak nestojí nic v cestě.

Plynovod EUGAL je navazujícím plynovodem na Nord Stream 2, který bude v Německu ruský plyn přepravovat dále do Česka a dalších evropských zemí. Stejně jako mnoho energetických projektů se i EUGAL stal terčem kritiky, kdy například několik aktivistů rozestavěný plynovod loni v květnu na čas obsadilo.

2. Upgrade německého fúzního reaktoru Wendelstein 7-X vstupuje do další fáze

Experimentální fúzní reaktor Wendelstein 7-X. Zdroj: Max-Planck-Institut

Německý experimentální fúzní reaktor Wendelstein 7-X prochází již řadu měsíců rozsáhlými úpravami, které mají umožnit navýšení jeho výkonu a prodloužení doby trvání jednotlivých experimentů. Nyní je na řadě divertor. Do provozu by se reaktor měl vrátit ke konci příštího roku.

Wendelstein 7-X je experimentální fúzní reaktor stelarátorového typu a zároveň největším stelarátorem na světě. Na rozdíl od rozšířenějších tokamaků je toroidní jádro stelarátorů zkrouceno. Oproti tokamakům stabilita plazmatu není zajištěna protékajícím proudem, ale magnetickým polem vnějších cívek. Nevýhodu složitější konstrukce oproti tokamaku vyvažuje jedna velice významná výhoda – možnost kontinuálního provozu.

3. Pouze minimum amerických těžařů je při současných cenách ropy v zisku, krok Ruska plní svůj účel

Ruský prezident Vladimir Putin a saudskoarabský princ Mohammed bin Salma.

Pouze minimum amerických společností těžících ropu z břidlicových hornin je schopno vydělávat za současných cen ropy. Severomořský Brent se aktuálně obchoduje těsně nad 30 USD za barel a americká WTI za zhruba 26 USD. Přestože řada ropných společností má svou produkci zajištěnou předprodejem, provoz na některých vrtech zastavují. Dá se říci, že Rusko odmítnutím dohody o snížení těžby dosáhlo svého a ještě k tomu zareagovalo na sankce proti plynovodu Nord Stream 2.

Pokud je účelem aktuální cenové války na ropném trhu vedené kartelem OPEC alespoň dočasně ztížit ekonomické podmínky těžby americkým těžařům, zdá se, že se jim to daří. Alespoň to vyplývá z dat poradenské společnosti Rystad Energy, jejíž data publikovala agentura Reuters.

4. Estonsko zintenzivňuje výzkum využití malých modulárních reaktorů. Přizvalo si švédský Vattenfall

Estonsko intenzivně zkoumá možnosti využití malých modulárních reaktorů . Nově se na výzkumu bude podílet i švédská energetická společnost Vattenfal, která se přidá k v lednu oznámeným společnostem Fortum a Tractebel. Výsledky mají být známy na začátku roku 2021.

V lednu podepsala estonská Fermi Energia, založená estonskými energetickými odborníky za účelem rozvoje nasazení malých modulárních reaktorů (SMR) v Estonsku, memorandum o porozumění s finskou energetickou společností Fortum a belgickou strojírenskou společností Tractebel. Se zmíněnými společnostmi Fermi Energia spolupracuje na výzkumu vybudování SMR v Estonsku.

5. Státy EU požadují po Komisi vytvoření modelu počítajícího s energií pouze z obnovitelných zdrojů

Rakousko, Dánsko, Irsko, Litva, Lucembursko a Španělsko zaslaly společný dopis adresovaný Evropské komisi, ve kterém požadují vytvoření dlouhodobého modelového scénáře počítajícího s výrobou energie v EU pouze z obnovitelných zdrojů. 

Ministři energetiky a životního prostředí šesti zemí Unie ve své výzvě požadují, aby Komise zvážila zpracování modelu, jehož implementace by fakticky zajistila, že se v Unii bude energie vyrábět pouze z obnovitelných zdrojů. V listopadu 2018 Komise totiž zveřejnila osm scénářů pro rok 2050, které různě modelují vývoj snižování emisí skleníkových plynů v Unii. Scénáře byly vytvořeny tak, aby byly v souladu s cíli Pařížské dohody o změně klimatu z roku 2015.

6. ČEZ kvůli koronaviru umožní domácnostem odklad plateb za elektřinu a plyn

ČEZ logo budova

Energetická společnosti ČEZ umožní domácnostem kvůli šíření nákazy koronavirem v odůvodněných případech odklad plateb za energie až o tři měsíce. Zároveň firma ČEZ Prodej dočasně přestane vydávat požadavky na odpojení elektřiny a plynu u zákazníků, kteří budou kvůli epidemii v prodlení se splatností. ČTK to dnes řekl mluvčí firmy Roman Gazdík. S úlevami podle něj počítá i společnost ČEZ ESCO, která dodává energie podnikům.

„Domácnostem, které se v důsledku epidemie koronaviru dostanou do těžkostí s placením, umožníme odklad plateb záloh až o tři měsíce, aby teď lidé mohli uspořené prostředky použít na nejnutnější věci,“ uvedl dnes generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

7. V Česku kvůli omezením proti šíření koronaviru klesá spotřeba elektřiny

Elektricke vedeni. Autor: Andrew Imanaka

V Česku v posledních dnech klesá spotřeba elektřiny. Důvodem jsou přijatá omezení proti šířící se pandemii nového koronaviru, kdy jsou zavřené například obchody a restaurace. Vyplývá to z vyjádření distributorů. ČEZ zaznamenal v posledních dnech na svém distribučním území zhruba pětiprocentní pokles spotřeby v porovnání s předchozím týdnem, Pražská energetika hovoří o poklesu kolem deseti procent.

„Zatím jde o předběžná data. S každým dnem je klesající tendence, takže se již pohybujeme na úrovni poklesu o šest procent. Pokles bude určitě podstatně pokračovat, především s přerušením výroby v automobilkách, na které jsou navázány desítky dalších dodavatelů,“ řekl dnes ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

8. Polsko požaduje zrušení systému EU ETS kvůli škodám způsobeným koronavirem

Emise CO2 v EU

Kvůli škodám způsobeným koronavirem chce Polsko zrušit od příštího roku systém EU ETS, nebo alespoň dostat výjimku. V pondělí nezávisle na Polsku urgoval Andrej Babiš opuštění od Zelené dohody pro Evropu. Evropská komise se staví negativně k oběma návrhům.

Do evropského systému EU ETS jsou zahrnuty především elektrárny, průmyslové podniky a aerolineky, kdy všechny tyto subjekty musí kupovat povolenky na vypouštění emisí CO2. Polsko je dlouhodobě se svým těžkým uhelným průmyslem odpůrcem tohoto systému a celkově i většiny environmentálních cílů Evropské unie.

9. Kolabující ropný trh může v dubnu zaplavit až o 3 miliony barelů ropy denně navíc

shale oil rig břidlicová ropa

Odhaduje se, že na ropný trh bude od 1. dubna letošního roku dodáno až o 3 miliony barelů ropy za den (bpd) navíc oproti současnému stavu. Z toho dva miliony barelů mohou země ze společenství OPEC+ ovlivnit přímo na základě jejich aktuálně dostupných produkčních kapacit a uskladněných zásob. Další milion by mohl být dodán na trh z Libye.

Společnost Rystad Energy vypočítala, že před setkáním OPEC+ ve Vídni bylo zapotřebí snížit dodávané množství ropy na trh o 2 miliony bpd, aby došlo k vybalancování trhu. Ve Vídni ovšem k dohodě prohlubující ropné škrty, jakožto ani k dohodě prodlužující ty současné, nedošlo.

10. Ministr: Rusko může kvůli levné ropě přijít o tři biliony rublů

Ropná plošina

Vzhledem k propadu cen ropy na světových trzích by příjmy ruského rozpočtu z prodeje ropy a plynu letos mohly být nižší asi o tři biliony rublů (951 miliard Kč). Odhadl to dnes ministr financí Anton Siluanov. Podle něj ale země má dostatek rezerv, aby výpadek pokryla.

Siluanov původně očekával výpadek příjmů jen kolem dvou bilionů rublů a rozpočtový deficit 0,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Názor

Křetínský, Tykač nebo Bakala. Kdo jsou čeští energetičtí magnáti?

Důl Paskov

Kdo skutečně vlastní v České republice energetické zdroje? Poslední dobou se veřejnost zajímá o vliv magnátů na politiku, média i společnost. Na českém trhu se stále častěji rodí ,,velcí hráči“, kteří disponují nejen kapitálem, ale i strategií. A energie je komoditou z nejcenějších. Jak je to s jejich vlivem na energetiku? Mnoho podnikatelů své peníze rozmnožilo či přímo markantně zbohatlo právě na investicích do energetiky.

Pojďme se podívat na nejznámější jména, a zároveň si přiblížit oblast jejich energetického zájmu. Když jsou totiž ve hře peníze, ekologie je až na druhé koleji. Budoucnost energetiky na českém území má v moci pár vyvolených jedinců:

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Svatoslav Butora
22. březen 2020, 19:05

Srdečně Vás zdravím. Děkuji za hodnotné informace. Věřím, že kvalitní mix zdrojů energie nepodlehné nebezpečné zelené náksze z EK.

Jan Nezhyba
23. březen 2020, 07:56

Rád bych znal vaši definici kvalitního mixu. V čr možnosti čisté ernergetiky nevyužíváme ani zlomek toho co by naše zěmě zvládla.

Věřím že ještě dlouho bude mnoho lidí podléhat lock-in v rámci uhelného bussinesu.

st
24. březen 2020, 21:10

Tak ideální by bylo mít několik atomových elektráren doplněných o síť vodních elektráren. Na vykrytí spotřeby ve špičce pár přečerpávacích stanic. Jako zálohu paroplynové elektrárny. Něco se EE se dá vyrobit sofistikovaným spalováním odpadu. A hlavně zrušit zlodějnu zavou dotace OZE.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se