Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Spotřeba elektřiny v Německu, Francii a Itálii zřejmě dosáhla svého dna. Dále klesá v UK a Španělsku

Spotřeba elektřiny v Německu, Francii a Itálii se po několika týdnech poklesu v důsledku omezení zaměřených na zastavení šíření koronaviru stabilizovala. Pokračující pokles spotřeby na začátku minulého týdne nadále zaznamenávalo Spojené království a Španělsko. Uvádí to model analytiků z ICIS.

Není překvapením, že z hlediska spotřeby elektřiny je nejvíce ovlivněnou zemí Itálie, epicentrum nákazy v Evropě a země s nejpřísnějšími omezeními. Poptávka po elektřině v Itálii podle modelu ICIS klesla od vypuknutí pandemie o jednu čtvrtinu, nebo 9 GW.

2. Platts: Vodík se nyní v Japonsku vyrábí za 49 EUR/MWh, v Nizozemsku za polovinu

Vodíková palivová nádrž. Autor: Joseph Brent (flickr)

Zahraniční portál S&P Global Platts se vzhledem k rostoucí atraktivitě vodíku jako alternativního paliva rozhodl více zaměřit na trh s touto komoditou a její potenciál. Aktuální cena vodíku se započtením investičních výdajů se podle Platts pohybuje v Japonsku kolem 2,08 USD/kg (zhruba 49 EUR/MWh), v Kalifornii kolem 1,99 USD/kg (zhruba 47 EUR/MWh) a v Nizozemsku kolem 1,04 EUR/kg (zhruba 26 EUR/MWh).

Analytici z Platts připomněli, že ačkoliv je v současné době hodně popularizován termín „zelený“ nebo „čistý“ vodík, který je vyráběn pomocí elektrolýzy vody při použití elektřiny z obnovitelných zdrojů, tradiční výroba vodíku tzv. parním reformováním zemního plynu či syntetického plynu vyrobeného z uhlí by mohla uspokojit očekávánou rostoucí potávku po vodíku.

3. Ropné společnosti v USA reagují na rekordně nízké ceny ropy, uzavírají desítky ropných vrtů

ropa, oil, rig

Počet aktivních ropných vrtů ve Spojených státech poklesl nejvíce za posledních pět let. V minulém týdnu se přestalo těžit na 62 ropných vrtech a dvou vrtech pro těžbu zemního plynu. Jedná se již o třetí týdenní pokles v řadě.

Počet aktivních ropných vrtů, který se používá jako jeden z hlavních indikátorů budoucí těžby ropy, a je tak cenným údajem pro obchodníky, vykázal nejvyšší pokles od března roku 2015. Ve Spojených státech amerických je aktuálně 562 ropných vrtů, což je nejméně od března 2017.  Ve stejnému týdnu minulého roku bylo v provozu 831 vrtů.

4. MAAE podporuje vypuštění upravené vody z jaderné elektrárny Fukušima

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) provedla revizi nakládání s upravenou vodou skladovanou v poškozené japonské jaderné elektrárně Fukušima. Uvádí, že jsou k dispozici dva způsoby, jak s upravenou vodou naložit – její vypuštění do moře nebo uvolnění ve formě páry. Oba jsou technicky proveditelné.

V areálu JE Fukušima Daiči byla kontaminovaná voda upravena Systémem pokročilého zpracování tekutin (ALPS), který odstranil z vody většinu radioaktivity, kromě tricia. Zpracovaná voda je nyní skladována v areálu elektrárny. K 12. březnu bylo v 979 nádržích uloženo přibližně 1,19 miliónů kubických metrů upravené vody. Celková skladovací kapacita nádrží bude do konce roku přibližně 1,37 miliónů kubických metrů a očekává se její naplnění do léta 2022.

5. Pět členských států EU doposud neodevzdalo národní klimaticko-energetické plány Komisi

Dominantním obnovitelným zdrojem německé Energiewende je elektřina z větrných turbín na severu země. Na obrázku větrná farma Borkum Riffgrund 1. (Zdroj Dong Energy).

Španělsko odevzdalo svůj národní klimaticko-energetický plán Evropské komisi tři měsíce po termínu odevzdání. Dalších pět členských zemí EU, Francie, Německo, Irsko, Lucembursko a Rumunsko, své plány doposud nepředložilo. Informoval o tom portál Euractiv.

Povinnost předložit národní klimaticko-energetické plány s výhledem do roku 2030 vyplývá z nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1999 ze dne 11. prosince 2018 o správě energetické unie a opatření v oblasti klimatu. Termín odevzdání, konec roku 2019, nebyl dodržen mnohými zeměmi, včetně České republiky. Ta jej odevzdala v polovině ledna 2020.

6. Cena zemního plynu padá, hrubé provozní marže paroplynových elektráren ovšem ještě více

Elektrárna Irsching, zdroj: Mainova

Hrubé marže provozovatelů plynových elektráren se v důsledku snižující se spotřeby elektřiny výrazně propadly a nyní jsou na duben na většině evropského území záporné. Důvodem je očekávání nižší spotřeby elektřiny v evropských zemích v následujících týdnech, upozorňuje analytický portál ICIS.

Aktuální situace s ohledem na šíření onemocnění COVID-19 a s tím souvisejícím vývojem na komoditních trzích se podepisuje i na hrubých provozních maržích plynových elektráren v Evropě. Díky snižující se ceně elektrické energie (a to jak na spotových kontraktech, tak i na kontraktech na další měsíc), nízké ceně povolenek a spotřebě elektřiny se hrubé marže propadají do záporných hodnot.

7. Země OPEC+ navrhly snížit svou těžbu ropy o čtvrtinu. Uzavření dohody blokuje Mexiko

Historická dohoda o snížení celosvětové produkce ropy a stabilizaci její ceny, vedená rekordními škrty ze strany Saúdské Arábie a Ruska, je v ohrožení. Překážkou v dokončení dohody je Mexiko, které odmítá souhlasit s navrženým snížením těžby. Uvádí to oficiální zpráva ze včerejšího jednání OPEC+.

Závěry včerejšího jednání OPEC+ vyvolaly pochybnosti o úspěchu snahy oživit trh po propadu vyvolaném šířením nemoci COVID-19 způsobené novým koronavirem. Dohoda skupiny národů známých jako OPEC+, která byla povzbuzena americkým prezidentem Donaldem Trumpem, je také zaměřena na ukončení cenové války mezi Saúdskou Arábií a Ruskem, která pomohla stlačit ceny ropu na nejnižší hodnoty za téměř dvě desetiletí.

8. Temelín během odstávky prvního bloku modernizoval vypínač generátoru

JE Temelín

Technici v jaderné elektrárně Temelín vyměnili při plánované odstávce prvního bloku generátorový vypínač, který elektrárnu odděluje od přenosové soustavy. Investice za stovky milionů korun je součástí modernizace Temelína. V těchto dnech ČEZ provedl první část zkoušek, ostrou zkoušku absolvuje vypínač, až energetici připojí blok k přenosové soustavě. Na stavu vypínače závisí dodávky elektřiny. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Elektrárna má za sebou třetinu plánované odstávky prvního bloku, která začala 13. března a měla by trvat dva měsíce. Temelín letos na dva měsíce odstaví i druhý blok, podle plánu by to mělo být 12. června.

9. Německo: Emise CO2 z výroby elektřiny klesly v roce 2019 nejvíce za 30 let

V Německu v loňském roce měrné emise CO2 vztažené na jednotku vyrobené elektřiny stejně jako celkové emise z výroby elektřiny poklesly meziročně nejvíce od roku 1990. Měrné emise ve srovnání s rokem 1990 poklesly téměř o polovinu na 401 gramů na vyrobenou kWh elektrické energie. Uvádí to údaje Německého úřadu pro životní prostředí (UBA).

Emise oxidu uhličitého z výroby elektřiny v Německu od roku 2016 významně klesají. Podobný pokles byl do té doby zaznamenán pouze v krizových letech 2008 a 2009. Měrné emise na vyrobenou jednotku elektrické energie si od roku 1990 drží stabilně klesající trend, narušený pouze v několika letech.

10. Na energetické strojírenství v ČR krize zatím nedopadá. Budoucnost je otázkou

Reaktorová část 4. bloku jaderné elektrárny Mochovce, na technologiích se významně podílí i Škoda JS (zdroj Slovenské elektrárne).

Na české firmy, které podnikají v energetickém, potažmo jaderném strojírenství, současná koronavirová krize zatím významně nedopadá. Většina z nich pokračuje v domluvených zakázkách. Společnosti ale řeší, jak bude situace vypadat do budoucna. Podotýkají, že jejich podnikání je často velmi závislé na exportu, což může být kvůli restriktivním opatřením jednotlivých států do budoucna problémem. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK.

„V exportu se u nás zatím nic zásadně nemění vzhledem k tomu, že obvykle pracujeme na dlouhodobých projektech. Bude-li však tento stav trvat příliš dlouho, bude nám klesat zásoba zakázek a možnost jejího předávání zahraničním zákazníkům,“ uvedla Vladislava Česáková z příbramské společnosti ZAT, která je dodavatelem komplexních řešení v oblasti automatizace pro energetiku a průmyslové procesy.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se