Domů
Elektřina
Spotřeba elektřiny v Německu, Francii a Itálii zřejmě dosáhla svého dna. Dále klesá v UK a Španělsku
Zdroj: BMW

Spotřeba elektřiny v Německu, Francii a Itálii zřejmě dosáhla svého dna. Dále klesá v UK a Španělsku

Spotřeba elektřiny v Německu, Francii a Itálii se po několika týdnech poklesu v důsledku omezení zaměřených na zastavení šíření koronaviru stabilizovala. Pokračující pokles spotřeby na začátku minulého týdne nadále zaznamenávalo Spojené království a Španělsko. Uvádí to model analytiků z ICIS.

Není překvapením, že z hlediska spotřeby elektřiny je nejvíce ovlivněnou zemí Itálie, epicentrum nákazy v Evropě a země s nejpřísnějšími omezeními. Poptávka po elektřině v Itálii podle modelu ICIS klesla od vypuknutí pandemie o jednu čtvrtinu, nebo 9 GW.

Největší evropský spotřebitel elektřiny, Německo, je ze zmiňovaných pěti zemí nejméně zasaženo, přičemž spotřeba elektřiny zůstala po téměř jeden týden přibližně o 8 %, nebo 5 GW pod očekáváním. Výsledky naznačují, že většina německého průmyslu funguje téměř normálně, přičemž vláda usiluje o následování jihokorejského modelu rozsáhlého testování a karantény, aby předešla nutnosti zavedení přísnějších omezení.

Spotřeba elektřiny ve Francii v některých dnech zaznamenala dokonce strmější pokles než v Itálii. Ve 13. týdnu však pokles ustal, když spotřeba celkově klesla o 20 %, nebo 13,5 GW. V následujících dnech zaznamenala spotřeba dokonce mírný nárůst.

Spotřeba elektřiny na začátku minulého týdne nadále klesala ve Spojeném království a Španělsku. V obou zemích se v tomto období spotřeba pohybovala o téměř o 15 %, nebo 5 GW pod očekáváními. Spojené království zavedlo omezení později než ostatní země, a pokud nedojde k jejich zpřísnění, lze očekávat, že v nadcházejících dnech spotřeba dosáhne svého dna. Španělsko od 30. března zpřísnilo svá opatření a uzavřelo všechny podniky a průmyslová odvětví, jejichž provoz není nezbytně nutný.

Procentuální pokles spotřeby elektřiny dle modelu ICIS – sedmidenní klouzavý průměr. Zdroj: ICIS

Modely poskytují klíčové počáteční ukazatele toho, k jakému poklesu může v jednotlivých zemích vzhledem k zavedeným opatřením dojít. Například téměř úplné omezení pohybu obyvatel a uzavření obchodů a průmyslových odvětví, jejichž provoz není nezbytný, v Itálii by mohlo odhalit do jaké míry může případně poklesnout spotřeba elektřiny na jakémkoli „polofunkčním“ evropském trhu s energií.

Metodika ICIS

Model ICIS porovnává současnou spotřebu jednotlivých zemí s jejich spotřebou v posledních pěti letech a v prezentovaných výsledcích eliminuje vliv teploty, opatření na zvyšování energetické účinnosti nebo poklesu spotřeby o svátcích a víkendech.

Například pokles teploty o 1 °C znamená navýšení spotřeby elektřiny mezi 300 MW (pro Španělsko a Itálii) a 1,9 GW ve Francii. Zároveň spotřeba elektřiny klesá zhruba o 4 GW o víkendech nebo státních svátcích ve Španělsku a Velké Británii, ale o 6,5 GW ve Francii, 8,7 GW v Itálii a 11,1 GW v Německu.

Úvodní fotografie: Továrna automobilky BMW v Německém Mnichově. Zdroj: BMW

Komentáře(8)
Milan
10. duben 2020, 07:24

Spotřeba el.energie se udává v MWh a ne v MW.Nevím kde se stala chyba.

Milan Vaněček
10. duben 2020, 09:04

ad Milan: v textu nemá být ůspotřeba" ale "potřebný výkon elektráren"

ad Emil: ano, ČEZ to taky prodává dopředu (ze starých uhelných a jaderných elektráren). Ale porovnejte ceny: ze sluníčka ve Španělsku za 30 EUR/MWh (přečtěte si článek o PPA dohodách zde na webu o kousek výše),

ČEZ za 40-45 EUR/MWh. A z nových JE by to prodával ještě více než 2x dráže.

Tak už snad každý může pochopit proč se budují nové FVE a VtE v EU a ne nové JE.

Jen nové obnovitelné zdroje, bez dotací, přes PPA, mohou nám zlevnit a dlouhodobě stabilizovat (nejsou ovlivňovány cenou paliva) ceny elektřiny a EU.

JE to každému jasné???

Hejna Petr
7. duben 2020, 18:47

Škoda, že není uvedeno, jestli také klesá cena za KWh. A jestli se vykupuje elektřina za stejné peníze od obnovitelných zdrojů za původně nasmlouvané ceny.

Řekl bych, že tam bují docela zajímavý byznys. Alespoň pro někoho.

Jan Veselý
7. duben 2020, 19:44

Ano, je velmi výhodné pro prodávajícího i pro nakupujícího, když můžou uzavřít kontrakt na x let dopředu za fixní cenu. Až se divím, že to majitelé jaderných elektráren nedělají, ti by si to taky mohli dovolit. U uhlí a plynu to samozřejmě nepřipadá díky volatilním cenám paliva moc v úvahu.

Emil
7. duben 2020, 20:53

To samozřejmě dělají. Např. ČEZ měl ke konci loňského roku prodáno 86% elektřiny na rok 2020 a 57% na rok 2021.

Jan Veselý
10. duben 2020, 11:52

Jistě chápete rozdíl mezi futures na příští rok a mezi PPA na 20 let dopředu.

Emil
10. duben 2020, 12:14

To jistě chápu, ale Vy jste o PPA nic nepsal. Psal jste o kontraktu na X let dopředu, v tomto případě X = 1 a X = 2.

Jan Veselý
10. duben 2020, 12:50

Hnidopichu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.