Spotřeba elektřiny v Německu, Francii a Itálii zřejmě dosáhla svého dna. Dále klesá v UK a Španělsku

DomůElektřinaSpotřeba elektřiny v Německu, Francii a Itálii zřejmě dosáhla svého dna. Dále klesá v UK a Španělsku

Spotřeba elektřiny v Německu, Francii a Itálii se po několika týdnech poklesu v důsledku omezení zaměřených na zastavení šíření koronaviru stabilizovala. Pokračující pokles spotřeby na začátku minulého týdne nadále zaznamenávalo Spojené království a Španělsko. Uvádí to model analytiků z ICIS.

Není překvapením, že z hlediska spotřeby elektřiny je nejvíce ovlivněnou zemí Itálie, epicentrum nákazy v Evropě a země s nejpřísnějšími omezeními. Poptávka po elektřině v Itálii podle modelu ICIS klesla od vypuknutí pandemie o jednu čtvrtinu, nebo 9 GW.

Největší evropský spotřebitel elektřiny, Německo, je ze zmiňovaných pěti zemí nejméně zasaženo, přičemž spotřeba elektřiny zůstala po téměř jeden týden přibližně o 8 %, nebo 5 GW pod očekáváním. Výsledky naznačují, že většina německého průmyslu funguje téměř normálně, přičemž vláda usiluje o následování jihokorejského modelu rozsáhlého testování a karantény, aby předešla nutnosti zavedení přísnějších omezení.

Spotřeba elektřiny ve Francii v některých dnech zaznamenala dokonce strmější pokles než v Itálii. Ve 13. týdnu však pokles ustal, když spotřeba celkově klesla o 20 %, nebo 13,5 GW. V následujících dnech zaznamenala spotřeba dokonce mírný nárůst.

Spotřeba elektřiny na začátku minulého týdne nadále klesala ve Spojeném království a Španělsku. V obou zemích se v tomto období spotřeba pohybovala o téměř o 15 %, nebo 5 GW pod očekáváními. Spojené království zavedlo omezení později než ostatní země, a pokud nedojde k jejich zpřísnění, lze očekávat, že v nadcházejících dnech spotřeba dosáhne svého dna. Španělsko od 30. března zpřísnilo svá opatření a uzavřelo všechny podniky a průmyslová odvětví, jejichž provoz není nezbytně nutný.

Procentuální pokles spotřeby elektřiny dle modelu ICIS – sedmidenní klouzavý průměr. Zdroj: ICIS

Modely poskytují klíčové počáteční ukazatele toho, k jakému poklesu může v jednotlivých zemích vzhledem k zavedeným opatřením dojít. Například téměř úplné omezení pohybu obyvatel a uzavření obchodů a průmyslových odvětví, jejichž provoz není nezbytný, v Itálii by mohlo odhalit do jaké míry může případně poklesnout spotřeba elektřiny na jakémkoli „polofunkčním“ evropském trhu s energií.

Metodika ICIS

Model ICIS porovnává současnou spotřebu jednotlivých zemí s jejich spotřebou v posledních pěti letech a v prezentovaných výsledcích eliminuje vliv teploty, opatření na zvyšování energetické účinnosti nebo poklesu spotřeby o svátcích a víkendech.

Například pokles teploty o 1 °C znamená navýšení spotřeby elektřiny mezi 300 MW (pro Španělsko a Itálii) a 1,9 GW ve Francii. Zároveň spotřeba elektřiny klesá zhruba o 4 GW o víkendech nebo státních svátcích ve Španělsku a Velké Británii, ale o 6,5 GW ve Francii, 8,7 GW v Itálii a 11,1 GW v Německu.

Úvodní fotografie: Továrna automobilky BMW v Německém Mnichově. Zdroj: BMW