Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
1. Přelomová technologie má zajistit nejúčinnější solární panely. Uspěje právě Oxford PV?
Oxfordská technologická firma Oxford PV zveřejnila, že již příští rok začne na trh dodávat solární panely využívající přelomovou technologii. Díky té by fotovoltaické panely údajně byly schopny generovat až o třetinu více elektřiny než aktuálně používané technologie.
Oxford PV využívá pro výrobu panelů krystal, který byl poprvé objeven již před 200 lety. S jeho použitím ve fotovoltaice se však začalo experimentovat až v posledních několika letech.
2. Pompeo podepsal v Polsku dohodu o rozvoji jádra, USA jsou zde favoritem pro stavbu 9 GW
Ministr zahraničí Spojených států amerických Mike Pompeo při návštěvě Polska podepsal dohodu o spolupráci obou zemí v oblasti jaderné energetiky. USA mají podle místních médií největší šanci, že se stanou vybraným dodavatelem pro jaderné elektrárny o výkonu až 9 GW.
Nejen v České republice se ministr zahraničí USA Mike Pompeo věnoval energetice. Zatímco v České republice pouze varoval před volbou některých potenciálních dodavatelů, v Polsku rovnou podepsal dohodu o spolupráci v této oblasti.
3. Rekordní jedna desetina elektřiny na světě pocházela v prvním pololetí z větru a slunce
Výroba elektřiny z větru a slunce dosáhla za první půlrok podílu 9,8 %, když meziročně stoupla o 14 %. Výroba z uhlí naopak klesla o 8,3 %. Vývoj byl ovšem z velké části způsoben poklesem poptávky po elektřině v důsledku koronavirové krize. S ohledem na dodržení závazků z Pařížské klimatické dohody jsou tedy tyto změny stále značně nedostatečné.
V první polovině roku 2020 bylo celosvětově vyrobeno z větru a slunce více než 1100 TWh elektřiny. Meziročně tak produkce stoupla o 14 % a dosáhla podílu až 9,8 % na globální výrobě elektřiny. Poprvé tím podíl větru a slunce dohnal elektřinu z jádra, vyplývá ze studie globální produkce elektřiny za první pololetí 2020 zpracované environmentálním think-tankem Ember. Ten zpracoval dostupná data ze 48 zemí, které představují 83 % globální produkce elektřiny.
4. Návrh zákona o opatřeních k přechodu ČR k nízkouhlíkové energetice byl předložen poslanecké sněmovně
Vláda v minulém týdnu předložila schválenou podobu návrhu zákona o opatřeních k přechodu ČR k nízkouhlíkové energetice k projednání v Poslanecké sněmovně PČR. Zákon má sloužit jako podklad pro podporu společnosti ČEZ při výstavbě nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany.
Vláda pokročila v přípravách zákona, na jehož základě má být uzavřena s polostátní společností ČEZ smlouva o výkupu elektřiny z nízkouhlíkového zdroje. Návrh byl po řadě vládních změn předložen poslancům 11. srpna.
5. Termín spuštění prvního SMR od NuScale se posouvá na 2029. Nad projektem navíc visí otazník
První zákazník společnosti NuScale, který plánuje výstavbu až dvanácti 60MW modulů, společnost Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS), by měl v září rozhodnout o dalším pokračování projektu. Podle zahraničního serveru Platts je nyní šance, že projekt bude pokračovat, zhruba 50%.
Mluvčí UAMPS LaVarr Webb 10. srpna uvedl, že spuštění prvního modulu v plánované 720MW elektrárně bylo posunuto o dva roky na rok 2029. UAMPS mimo jiné čeká na rozhodnutí amerického ministerstva energetiky o udělení vládního financování ve výši 1,4 mld. USD.
6. V prvních německých aukcích o kompenzace za uzavírání černouhelných elektráren se očekává tuhý boj
Do první aukce, ve které se bude soutěžit kompenzace za odstavení černouhelných elektráren a která se uskuteční 1. září, vstoupí dle předpokladů téměř polovina německé flotily černouhelných elektráren. Pro provozovatele by mělo být státní odškodnění výhodnější než elektrárny provozovat v následující dekádě na trhu, uvádí analýza ICIS.
V prvních kolech aukcí, které se budou konat v několika následujících letech, by dle analýzy měla být velmi silná konkurence. Dle základního scénáře analýzy ICIS by si více než 10 GW z celkových 21 GW instalovaného výkonu německých černouhelných elektráren na trhu v následující dekádě přišlo na menší zisk, než kdyby se úspěšně ucházely o odškodné za odstavení v aukcích.
7. MAAE vyhodnotila předprovozní bezpečnost ve francouzské jaderné elektrárně Flamanville 3
Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (Autorité de Sûreté Nucléaire – ASN) zveřejnil zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která analyzovala bezpečnost v jaderné elektrárně Flamanville 3. Agentura identifikovala osm osvědčených postupů, vydala šest doporučení a patnáct návrhů, kterými by se pracovníci nového francouzského jaderného bloku měli řídit. Původně měl být blok Flamanville 3 spuštěn v roce 2012, nyní se jako nejpravděpodobnější jeví rok 2023.
Během června a července loňského roku proběhla v novém jaderném bloku Flamanville 3 na žádost francouzské vlády mise MAAE s cílem zhodnotit a vylepšit provozní bezpečnost elektrárny. V týmu Pre-OSART byli kromě zaměstnanců MAAE zastoupeni také odborníci z Kanady, Finska, Německa, Ruska, Španělska, Švédska a USA. Francouzský úřad ASN nyní zveřejnil výsledky, které mimo jiné obsahují šest doporučení a patnáct návrhů co by měl provozovatel vylepšit.
8. Německá RWE vybrala 2 miliardy na financování rozvoje obnovitelných zdrojů energie
Německá společnost RWE dokončila během úterního dne emisí akcií o celkové hodnotě 2 miliardy EUR. Vybrané prostředky mají být použity k expanzi na poli obnovitelných zdrojů energie.
RWE emitovala přes 61 milionů nových akcií za cenu 32,55 EUR/ks, tedy se slevou 4,9 % ve srovnání s úterní závěrnou cenou na trhu. Nově emitované akcie představují přibližně 10 % z aktuálně vydaných akcií.
9. Nizozemský export elektrické energie prudce stoupl vzhledem k ziskovosti plynových elektráren
Nizozemsko bude pravděpodobně i v dalších měsících letošního roku nadále exportovat velké množství elektrické energie, a to vzhledem k vysoké marži plynových elektráren a velkému nárůstu instalovaného výkonu v offshore větrných elektrárnách.
Během července dosáhl nizozemský export elektřiny dle dat Entso-E a energetického portálu Montel na 2,1 TWh. Exportní trend pokračuje také v srpnu, kdy zatím Nizozemsko, ve srovnání se stejným časovým obdobím v červenci, exportovalo o 50 % více elektřiny.
10. Evropští výrobci baterií cítí příležitost k růstu, pomohou evropské dotace
Evropští hráči na poli výroby baterií chtějí být připravení na masivní evropskou podporu tzv. zelených technologií. Podporu přislíbila Evropská unie na obnovu ekonomiky po pandemii. Právě díky této podpoře chtějí evropští výrobci baterií dohnat náskok asijských konkurentů.
Slibované dotace otevírají nové možnosti evropským výrobcům baterií a obdobně zaměřeným společnostem. Přestože na tomto trhu dominují především asijské společnosti, některé evropské firmy se jim rozhodly konkurovat.
Téma
Studie: Cena zeleného vodíku by měla v dalších dekádách znatelně poklesnout
Vodík, velice diskutované téma poslední doby, se v průběhu zvláště letošního roku a podpoře, které se mu dostává např. ze strany EU, pomalu vyvinul v neodmyslitelnou součást budoucí energetiky založené na obnovitelných zdrojích energie. Aktuálně je ovšem cena zeleného vodíku, tedy vodíku vyrobeného skrze elektrolýzu vody za pomoci energie z obnovitelných zdrojů, vysoká. Nicméně nejnovější studie ukazují, že jeho cena by měla mezi lety 2020 až 2050 znatelně poklesnout.
Studie, kterou si nechala vypracovat Mezinárodní rada pro čistou dopravu (ICCT), zkoumá tři scénáře výroby vodíku skrze elektrolýzu vody, jak v USA, tak i v EU, s využitím elektrické energie z obnovitelných zdrojů energie – konkrétně energie slunce a větru. Studie také mimo jiné srovnávala ostatní dostupné studie na toto téma a poukazovala na rozdíly, zejména v předpokladech týkajících se kapitálových nákladů (CAPEX).
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se