Rekordní jedna desetina elektřiny na světě pocházela v prvním pololetí z větru a slunce

DomůObnovitelné zdrojeRekordní jedna desetina elektřiny na světě pocházela v prvním pololetí z větru a slunce

Výroba elektřiny z větru a slunce dosáhla za první půlrok podílu 9,8 %, když meziročně stoupla o 14 %. Výroba z uhlí naopak klesla o 8,3 %. Vývoj byl ovšem z velké části způsoben poklesem poptávky po elektřině v důsledku koronavirové krize. S ohledem na dodržení závazků z Pařížské klimatické dohody jsou tedy tyto změny stále značně nedostatečné.

V první polovině roku 2020 bylo celosvětově vyrobeno z větru a slunce více než 1100 TWh elektřiny. Meziročně tak produkce stoupla o 14 % a dosáhla podílu až 9,8 % na globální výrobě elektřiny. Poprvé tím podíl větru a slunce dohnal elektřinu z jádra, vyplývá ze studie globální produkce elektřiny za první pololetí 2020 zpracované environmentálním think-tankem Ember. Ten zpracoval dostupná data ze 48 zemí, které představují 83 % globální produkce elektřiny.

Naopak výroba elektřiny z uhlí se propadla o 8,3 %. Hlavním důvodem však nebyl rozvoj obnovitelných zdrojů, nýbrž pokles celosvětové poptávky po elektřině o 3 %. Poprvé v historii byly uhelné elektrárny využity méně než na polovinu výrobní kapacity. Hlavním tahounem poklesu byla Evropská Unie, znatelný byl ale i v Číně, která je zodpovědná za 54 % globální výroby elektřiny z uhlí.

Čínská uhelná elektrárna Shuozhou. Autor: Kleineolive

Změny v energetickém mixu jsou stále nedostatečné

Od roku 2015, kdy byla podepsána Pařížská klimatická dohoda, se podíl větru a slunce na výrobě elektřiny více než zdvojnásobil. Nové kapacity sloužily zejména k nahrazení uhlí. Změny ovšem stále neprobíhají dostatečně rychle. Dle analýz se musí produkce z uhlí snížit o 79 % do roku 2030, a tvořit tak maximálně 6 % celosvětového energetického mixu.

„Abychom zachovali šanci omezit klimatickou změnu na 1,5 stupňů, musí produkce z uhlí klesnout o 13 % každý rok této dekády. To, že i v průběhu globální pandemie klesla výroba z uhlí pouze o 8 %, ukazuje, jak vzdálení jsme stále tomuto cíli,“ komentuje data analytik Ember, Dave Jones.

Podíl větru a slunce musí naopak dosáhnout minimálně 28 %. To bude problematické, jelikož se roční přírůstek instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů rapidně nezvyšuje. V důsledku koronavirové krize naopak agentura IEA letos očekává pokles.