Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. USA představilo rozpočtový zákon ministerstva obrany. Dle podporovatelů zastaví dokončení plynovodu Nord Stream 2

Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Každoroční rozpočtový zákon amerického ministerstva obrany (NDAA), který zákonodárci představili ve čtvrtek, obsahuje sankce, které podle podporovatelů zastaví dokončení plynovodu Nord Stream 2. Zprávu přinesla agentura Reuters.

Projekt plynovodu Nord Stream 2 by měl zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu dopravujícího ruský plyn skrz Baltské moře do Německa na 110 miliard m³ za rok. Projekt za 11 miliard dolarů, vedený ruským plynárenským gigantem Gazprom, je dokončen z více než 90 %, k jeho dokončení zbývá položit 160 km potrubí v dánských vodách. Práci však komplikují nevybuchlé bomby z druhé světové války v oblastech mořského dna, kde má být položeno potrubí.

2. Sever Evropy chystá prudký rozvoj výroben vodíku. Během 5 let by výkon elektrolyzérů měl dosáhnout až 850 MW

Dánský projekt Green Hydrogen Hub Denmark chce do 5 let zprovoznit elektrolyzéry o výkonu 350 MW. Německá státní iniciativa HY-5 cílí ve stejném časovém období na 500 MW. I Nizozemsko plánuje do roku 2030 desítky vodíkových projektů. Zprávu přinesl server S&P Global.

Pět nemělkých spolkových zemí se zapojilo do iniciativy HY-5 a společnými silami chtějí do roku 2025 postavit elektrolyzéry pro výrobu vodíku o výkonu až 500 MW. V projektu jsou převážně zapojeny severní spolkové země, tedy Meklenbursko, Hamburg, Brémy, Dolní Sasko a nejsevernější region Německa Šlesvicko-Holštýnsko.

3. Rakousko v EU vetovalo dotace na výrobu vodíku z jaderné energie

Rakousko podle ministryně životního prostředí Leonore Gewesslerové na půdě Evropské unie zabránilo, aby se výroba vodíku za pomoci elektrické energie z jádra mohla dotovat z evropských fondů. Informovala o tom dnes agentura APA.

„Naším vetem jsme zabránili, aby byly miliardy z příspěvků napumpovány do jaderné energie,“ uvedla ministryně za Zelené.

4. První jaderný blok ve Spojených arabských emirátech dosáhl plného výkonu

První blok jaderné elektrárny Barakah, který je zároveň prvním jaderným blokem ve Spojených arabských emirátech a v arabských zemích obecně, dosáhl plného výkonu. Elektřinu do sítě začal dodávat již na konci letošního srpna, komerční provoz by měl zahájit na začátku příštího roku.

Spojené arabské emiráty se připravují na zahájení komerčního provozu prvního bloku elektrárny Barakah, první jaderné elektrárny v zemi. První blok byl uveden do provozu letos v červenci, na konci srpna následně začal dodávat první elektřinu do soustavy.

5. Co s dožitými větrnými turbínami? V USA z nich budou vyrábět „zelený“ cement

Společnost GE Renewable Energy podepsala dohodu se společností Veolia o recyklaci lopatek svých onshore větrných turbín ve Spojených státech. Tato smlouva o recyklaci je první svého druhu v rámci amerického průmyslu s větrnými turbínami a přemění lopatky na suroviny použité při výrobě cementu. Očekává se, že díky této dohodě budou recyklovány tisíce lopatek.

Tato dohoda je výhodná pro všechny tři zúčastněné strany. Pro společnost GE, která je výrobcem některých z největších větrných lopatek na světě. Pro Veolii, která zpracuje lopatky tak, aby byly použitelné pro cementárenský průmysl. A v neposlední řadě také pro samotný cementárenský průmysl, který chce dekarbonizovat své provozy.

6. Ceny elektřiny prudce rostou, v ČR a Německu cena na příští rok vzrostla od začátku listopadu téměř o 20 %

Predikce v energetice. Ilustrační foto.

Cena elektřiny na příští rok v Německu, tedy produkt Cal 21 na burze EEX, vystoupala v tomto týdnu opět nad hodnotu 43,5 EUR/MWh. Růst cen elektřiny byl podpořen vyšší cenou emisních povolenek, palivových nákladů a optimismem ohledně budoucího vývoje kolem pandemie COVID-19.

Kontrakt Cal 21 se v průběhu čtvrtečního dne dostal už nad 44 EUR/MWh a obchodníci poukazují na palivové náklady, kdy se např. cena plynu na příští rok na benchmarkovém trhu TTF pohybuje okolo 13,67 EUR/MWh, a pak na cenu emisních povolenek, která se v týdnu dostala nad 30 EUR/tCO₂.

7. Druhý den stávky ve Francii omezil výkon jaderných elektráren

jaderná elektrárna fessenheim edf

Zaměstnanci francouzské energetické skupiny EDF už druhý den stávkují kvůli plánované reorganizaci podniku. Dnes jejich protest vedl k utlumení výkonu jaderných elektráren Penly a Paluel, informovala odborová organizace CGT. Ta zaměstnance vyzvala k další stávce na 17. prosince.

Celkový výkon francouzských jaderných elektráren dnes v 9:00 SEČ činil 43.265 megawattů, zatímco ve čtvrtek ve stejnou dobu to bylo 46.448 megawattů, informoval provozovatel přenosových sítí RTE. Tento pokles se rovná výkonu zhruba tří jaderných reaktorů.

8. Studie: Pro splnění cílů EU potřebuje ČR soláry na brownfieldech

Pro splnění evropských klimatických cílů potřebuje Česko vybudovat zejména dostatek větších obnovitelných zdrojů. Nejdostupnějším řešením jsou pozemní fotovoltaické elektrárny budované na brownfieldech, výsypkách nebo plochách bývalých dolů. Vyplývá to z aktualizované studie poradenské společnosti Deloitte, která byla zpracovaná pro Svaz moderní energetiky. Autoři ji představili na dnešní on-line tiskové konferenci.

Uvedli, že nejefektivnější je, aby vyhrazené peníze na snížení emisí a podporu obnovitelných zdrojů energie z Modernizačního fondu (MdF) mířily právě na tyto větší zdroje. Do roku 2030 do fondu z prodeje emisních povolenek, v závislosti na jejich ceně, půjde zhruba 150 miliard korun. V oblasti obnovitelných zdrojů má být hlavním nástrojem budoucího rozvoje program RES+, který je jedním z programů MdF a podle Deloitte je v něm aktuálně zhruba 46 miliard korun.

9. Průzkum: Jadernou energetiku v ČR podporuje 61 procent lidí

Provoz stávajících a stavbu nových jaderných bloků aktuálně v Česku podporuje 61 procent populace, podpora stále patří mezi nejvyšší v Evropě. Proti jaru, kdy byla nejsilnější od roku 2014, však o dva procentní body klesla. Vyplývá to z z výzkumu veřejného mínění provedeného agenturou IBRS, který má ČTK k dispozici. Proveden byl v listopadu letošního roku na vzorku 500 respondentů.

Česká vláda letos schválila model financování nového jaderného bloku v Dukovanech zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun). Výběrové řízení má vypsat polostátní společnost ČEZ, která je investorem stavby. Firma ho plánovala zahájit do konce roku, předseda vlády Andrej Babiš (ANO) však před 14 dny řekl, že soutěž není připravená. Situaci chce probrat na zasedání vládního výboru pro jadernou energetiku, jehož členy jsou i zástupci opozice, tak aby na postupu byla všeobecná shoda. Jednání se má uskutečnit tuto středu.

10. Havlíček: Tendr na Dukovany do konce roku nebude, máme 4 varianty

Jaderná elektrárna Dukovany

Výběrové řízení na nový jaderný blok v Dukovanech do konce roku vypsáno nebude. Stálý výbor pro jadernou energetiku dnes za účasti opozice diskutoval čtyři možné varianty, které do konce ledna proberou šéfové parlamentních stran a následně se rozhodne. ČTK to po jednání řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Mezi zmíněné varianty podle něj patří scénář, kdy bude pozváno do tendru všech pět aktuálních zájemců, druhou variantou je pozvat tři zájemce bez Ruska a Číny. Další variantou je pak takzvaný model 3+2, kde by se Rusko a Čína mohly účastnit v konsorciích, ale nebyly by vůdčí. Čtvrtou variantou je odložení výběrového řízení až po sněmovních volbách v příštím roce.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se