Domů
Komoditní trhy
Ceny elektřiny prudce rostou, v ČR a Německu cena na příští rok vzrostla od začátku listopadu téměř o 20 %
Zdroj: Pixabay

Ceny elektřiny prudce rostou, v ČR a Německu cena na příští rok vzrostla od začátku listopadu téměř o 20 %

Cena elektřiny na příští rok v Německu, tedy produkt Cal 21 na burze EEX, vystoupala v tomto týdnu opět nad hodnotu 43,5 EUR/MWh. Růst cen elektřiny byl podpořen vyšší cenou emisních povolenek, palivových nákladů a optimismem ohledně budoucího vývoje kolem pandemie COVID-19.

Kontrakt Cal 21 se v průběhu čtvrtečního dne dostal už nad 44 EUR/MWh a obchodníci poukazují na palivové náklady, kdy se např. cena plynu na příští rok na benchmarkovém trhu TTF pohybuje okolo 13,67 EUR/MWh, a pak na cenu emisních povolenek, která se v týdnu dostala nad 30 EUR/tCO₂.

„Mnohé průmyslové podniky, jak to tak vypadá, jsou aktuálně na trhu aktivní a uzavírají svou pozici na příští rok,“ pronesl obchodník pro zpravodajský portál Montel s odkazem na vyšší nákupní aktivitu na trhu.

Dle jeho mínění mnohé podniky vsázely na to, že cena elektřiny poklesne, což by jim umožnilo snížit náklady na energie.

Cena kontraktu na příští rok vzrostla od listopadu o více než 7 EUR/MWh. Tehdy se obchodoval německý produkt Cal 21 na EEX i za 36,6 EUR/MWh. Hlavním důvodem růstu cen je dle obchodníka výhled vyšší poptávky po elektrické energie způsobený především vzrůstajícím ekonomickým optimismem, který je spojen s novinkami o vakcíně proti COVID-19.

Proti tomuto optimismu naopak působí rostoucí hrozba Brexitu bez dohody, stejně jako možnost, že Evropská rada,  zasedající 10. a 11. prosince, nedospěje ke shodě v ohledu nastavení klimatických cílů EU.

Lídři už rozhodnutí o nových klimatických cílech 15. října odložili s tím, že se chtějí domluvit právě na prosincovém summitu.

Spotové ceny a situace v ČR

Zpravodajský portál Montel dále informoval o tom, že spotové ceny v Německu v tomto týdnu atakovaly svou nejvyšší hladinu za poslední dva roky. Baseload hodnota (0:00 – 24:00 ) na denním trhu dosáhla ve středu až na 75,03 EUR/MWh, přičemž „peak“ hodiny (8:00 – 20:00) dosáhly na svou nejvyšší hodnotu za takřka poslední 4 roky – na 103,79 EUR/MWh v důsledku couplingu s Francií.

„Předpověď výroby větrných elektráren na středu byla v průměru 5,5 GW, což je 14,5 GW pod normálovou hodnotou s 3,5 GW okolo poledne,“ vysvětloval obchodník příčinu vysokých cen.

Baseload cena elektřiny na denním trhu v ČR s dodávkou na středu dosáhla na 80,63 EUR/MWh. Hodnota „peak“ hodin vystoupala na 108,72 EUR/MWh. Cena kontraktu příštího roku na tuzemské burze PXE dosáhla už takřka na 46 EUR/MWh.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay

Komentáře

(5)

PetrV

11. prosinec 2020, 18:45

Kde soudruzi z ddr udělali chybu?

pr

11. prosinec 2020, 20:15

spoléhali se na dobrotu centrálních zásobovačů. Holt postarat se o svůj vlastní odběr sa své není pro každého. To potom cena na burze budí úsměv, ale rozhodně není likvidační. Tak příjemný den při lamentování ;-)

Vinkler

13. prosinec 2020, 13:51

- Pro vhodně zvolený časový interval jsou všechny zdroje nevyčerpatelné Uhlí a ropa a plyn je taky na 200-300let.

- Nicméně slunce a jím honěná voda + vzduch má energie na miliony let.

-Všechny energie jsou zcela zdarma (i fosilní) jen se platí za to, aby byly ve vhodné formě a ve vhodný čas na potřebném místě (tj. jen cena práce)

Vinkler

13. prosinec 2020, 13:54

A tedy množství (cena) práce při růstu EE z obnovitelných zdrojů roste.

petr

13. prosinec 2020, 21:40

Je to velice jednoduché. Pokud se všichni zblázníme jako třeba naši sousedé v SRN pak cena elektrické energie, tedy přesněji její mix bude sestávat :

odpisy + nehorázný zisk z OZE + odpisy a provozní náklady z plynové zálohy + palivo plyn + zisk z plynové zálohy+ baterky aj. + dotace dalších nesmyslů (zelený vodík) tedy kolik to přesně bude asi dnes nikdo neví, troufám si odhadnout, že oproti dnešní ceně, která je okolo 1,5 Kč/kWh silové elektřiny + cca 1,5 distribuce a dotace OZE, pak bude silovka okolo 2,5 - 3 Kč/kWh a to ostatní cca totéž tedy nárůst o 100 %.... Možná to bude jinak třeba i 200 % a nebo jen 50 % ale celé je to špatně, tedy mimo investory pro ty je to skvělé bene...

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.