Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Nord Stream 2 je hotov z 99 %, dokončen by měl být v srpnu. Developer projektu však stále nemá vyhráno.

Pokládka podmořského plynovodu Nord Stream 2 nadále pokračuje, přičemž podle developera projektu je dokončena již z 99 %. Přestože plynovod by měl být fyzicky dokončen v průběhu srpna, projekt stále čelí několika překážkám, které je potřeba před zahájením jeho provozu vyřešit. Stále rovněž není jisté, jak velký objem plynu bude nakonec přepravovat.

Poté, co byla v polovině června dokončena pokládka první ze dvou paralelních větví kontroverzního plynovodu Nord Stream 2, se dokončení blíží i druhá větev. Ta je aktuálně podle agentury Reuters na základě informací od developera položena již téměř celá, k fyzickému dokončení plynovodu by tedy mělo dojít v průběhu následujícího měsíce.

2. Polská PGNiG vypověděla dohodu na dodávky LNG z plánovaného terminálu v USA, odběr plynu ze země přesto navýší

Polská polostátní energetická společnost PGNiG vypověděla dohodu s americkou společností Sempra Energy, od které měla dlouhodobě odebírat zkapalněný zemní plyn (LNG) z plánovaného terminálu Port Arthur. PGNiG nicméně hodlá i nadále navýšit odběr plynu ze Spojených států, přičemž vypovězenou dohodu prozatím nahradí navýšením odběru od jiného dodavatele.

Po přibližně třech letech vypověděla polská státem ovládaná energetická společnost PGNiG od dohodu s americkou Sempra Energy, která jí měla po dobu 20 let dodávat zkapalněný zemní plyn z plánovaného exportního terminálu Port Arthur.

3. V Jablonci zahájili provoz pěti kogeneračních jednotek, v jednání jsou další

V Jablonci nad Nisou dnes zahájili provoz pěti kogeneračních jednotek, které v kotelnách městské společnosti Jablonecká energetická vybudovala firma ČEZ Energo. Projekt za 77 milionů korun zajišťuje nejen výrobu elektřiny, ale odpadní teplo pomáhá vytápět napojené domácnosti, školy a další objekty. Umožní to stabilizovat ceny tepla ve městě, řekl u příležitosti zahájení provozu náměstek primátora Milan Kouřil (ANO). Za gigajoule platí aktuálně odběratelé podle tarifu 584 nebo 599 korun.

V Libereckém kraji nejde o první podobný projekt. Kogenerační jednotky ČEZ Energo pomáhají vytápět domácnosti v Tanvaldu na Jablonecku nebo v Novém Boru na Českolipsku. V Jablonci o využití kogenerace, která dokáže vyrábět elektřinu a teplo, uvažovali už v 90. letech. Projekt teď navázal na revitalizaci teplárenské sítě ve městě, která přišla ve dvou etapách dohromady na 230 milionů korun. Vybudováno bylo 21 moderních plynových kotelen, na které je napojeno zhruba 4000 domácností a 80 firem, škol či obchodních center.

4. Ve Spojeném království otestují přimíchávání 20 % vodíku do veřejné plynárenské sítě

Spojené království dalo zelenou pilotnímu projektu přimíchávání vodíku do veřejné plynárenské sítě. Projekt má trvat 10 měsíců a má ověřit potenciál vodíku pro dekarbonizaci sektoru rezidenčního a komerčního vytápění, které je dnes závislé na spalování zemního plynu. Informaci přinesl zahraniční server Platts.

Společnost Northern Gas Networks uvedla, že projekt HyDeploy bude spočívat v zásobování 668 domů, školy a několika menších firem v obci Winlanton směsí zemního plynu a vodíku, kdy podíl vodíku bude 20 %.

5. Jaderné elektrárny v Illinois vytvořily nový rekord nepřetržité dodávky

Jaderné reaktory v americkém státě Illinois, kterým hrozí trvalé uzavření, tvoří nové rekordy nepřetržitého provozu. Ten je důležitý zejména v době, kdy je americká energetická síť stále více namáhána extrémním horkem a bouřemi. Politické strany nyní zvažují prodloužení provozu těchto elektráren.

Čtyři komplexy jaderných elektráren v Illinois společně dodávají elektřinu již po dobu téměř 15000 dnů bez přestávky. Dva bloky jaderné elektrárny Byron dosáhly dohromady 5000 dní doplňujícího se nepřetržitého provozu již v polovině července. Jaderné elektrárny Dresden, Braidwood a LaSalle dosahovaly ve stejném okamžiku 4260 dní, 3975 dní a 1603 dní doplňujícího se nepřetržitého provozu. Všechny tyto komplexy společně dodávají více než dvě třetiny nízkoemisní elektřiny ve státě Illinois.

6. V ČR byl uzavřen vůbec první korporátní PPA kontrakt na elektřinu z OZE

V Praze byl dne 22. července letošního roku uzavřen vůbec první korporátní PPA (tzv. Power Purchase Agreements – smlouva o dlouhodobém nákupu elektrické energie) kontrakt. Dlouhodobou dohodu o nákupu elektrické energie mezi sebou podepsali zástupci společnosti Ambient Energy (dodavatel) a ŠKO-ENERGO (odběratel). Realizaci větrného parku, ze kterého bude zelená elektřina pocházet, zajistí společnost Micronix Group.

Trh s PPA dohodami rapidně roste. Loni, navzdory pandemii, vzrostl o 18 % na 23,7 GW. Největším trhem s korporátními PPA dohodami jsou USA. Ovšem výrazný růst byl v loňském roce zaznamenán i v Evropě, zvláště pak Španělsku, a to vzhledem k tamním výhodným podmínkám pro obnovitelné zdroje.

7. EDF: O odstavení EPR reaktoru Taishan 1 musí rozhodnout čínští operátoři

Rozhodnutí o odstavení bloku Taishan 1 za účelem prošetření problémů s palivovými pruty náleží čínským operátorům jaderné elektrárny. Prohlásila po společné schůzce s čínskými partnery společnost EDF, dodavatel reaktoru EPR. EDF ale zároveň podotkla, že pokud by k podobné situaci došlo u jejích francouzských reaktorů, podle jejich provozních předpisů by byl dotčený blok odstaven.

EDF oznámila obdržení informace o zvýšení koncentrace některých vzácných plynů v primárním okruhu prvního bloku JE Taishan 14. července. EDF si následně jako jedna z vlastníků společného podniku TNPJVC, který je majitelem elektrárny, zažádala o svolání mimořádného zasedání představenstva TNPJVC, na kterém by vedení společnosti předložilo všechna fakta a potřebná opatření. Společnost již tehdy ale označila detekované zvýšení koncentrace za známý jev, který je prozkoumán a zohledněn v provozních předpisech.

8. U hranic s ČR má vzniknout jedno z nejvýkonnějších bateriových úložišť v Evropě

V bavorském městě Wunsiedel, zhruba 20 kilometrů od hranic s Českem, chce společnost Siemens postavit jedno z nejvýkonnějších bateriových úložišť v Evropě. České zastoupení firmy o tom dnes informovalo ČTK. Úložiště o výkonu 100 megawattů (MW) a kapacitě 200 megawatthodin (MWh) by podle společnosti mělo sloužit k akumulaci energie z obnovitelných zdrojů a pokrýt poptávku ze sítě v době špičky. Projekt na ploše 5000 metrů čtverečných by měl být schopen zásobovat elektřinou zhruba 20.000 průměrných domácností ročně, uvedla firma. V Česku ukotvení akumulace v zákoně chybí.

Předběžnou dohodu o výstavbě bateriového úložiště v Wunsiedelu podepsaly společnosti Siemens Smart Infrastructure a Zukunftsenergie Nordostbayern GmbH (ZENOB). Systém lithium-iontových baterií dodá společný podnik společností Siemens a AES – firma Fluence. Siemens uvedl, že bude mít na starosti řízení projektu, koncept technické implementace i výstavbu vysokého napětí rozvodného systému a připojení k síti velmi vysokého napětí. Součástí předběžné dohody je mimo jiné i vytvoření konceptu financování.

9. Vývoz zkapalněného plynu z USA dosáhl v první polovině roku rekordní hodnoty

Po loňském roce, který byl silně ovlivněn koronavirovou pandemií, kdy řada odběratelů v průběhu léta omezovala odběr zkapalněného plynu z USA, se letos blýská tamním vývozcům na lepší časy. Díky dalšímu růstu exportní kapacity spolu se silnou poptávkou po plynu na celém světě vyváží americké terminály naplno. Během letošního prvního pololetí tak vývoz zkapalněného z USA plynu dosáhl rekordních hodnot.

Vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA se po propadu během loňském léta rychle zotavil, přičemž během letošního prvního pololetí dosáhl rekordní hodnoty. V průběhu letošních prvních šesti měsíců americké exportní terminály vyvážely podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) v průměru 9,6 miliard stop krychlových plynu denně (bcf/d), tedy o 42 % více než ve stejném období loňského roku.

10. Experti: Diskuse o jaderném bloku často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku

Diskuse o plánovaném novém bloku Jaderné elektrárny Dukovany často zastiňuje další výzvy energetiky v Česku. V hodnocení současné vlády v závěru jejího funkčního období to zmiňovali zástupci oborových asociací a další energetičtí odborníci, které oslovila ČTK. Význam nového zdroje pro Česko většinou nezpochybňují, řada z nich ale upozorňuje například na skluz některých energetických legislativních norem.

„Většina nově připravených legislativních norem či strategických dokumentů má významný skluz v harmonogramu jejich schvalování. Je nezbytné aktualizovat Státní energetickou koncepci a zpracovat paragrafové znění nového energetického zákona. A hlavně je zásadní promítnout tyto dokumenty do praktického života,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Téma

Je opravdu pro Česko plynová varianta mixu lepší než jaderná?

Postupně bude nutné nahradit uhelné bloky. Jak roste cena emisních povolenek, zvyšuje se cena nejen uhelné, ale také plynové elektřiny. Je tak třeba urychlit přechod k nízkoemisnímu mixu. Ovšem důležitější než rychlost je, aby mix, ke kterému směřujeme, odpovídal našim geografickým a dalším podmínkám a byl opravdu nízkoemisní, efektivní a environmentálně citlivý.

Nedávno vyšel rozsáhlý rozhovor o energetice s Michalem Šnobrem. Určitě je zajímavý a pro každého, kdo se zajímá o budoucnost naší energetiky, jej doporučuji k poslechnutí. S řadou jím prezentovaných názorů plně souhlasím, ovšem další jsou silně ovlivněny tím, že se jedná o zástupce spekulativních akcionářů firmy ČEZ, kteří jsou zaměřeni na rychlý osobní zisk. Jeho časové výhledy se neliší příliš od politiků, jejichž vize jsou dominantně dány volebními obdobími a prioritou je vítězství ve volbách.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Komentáře

(5)

energetik

1. srpen 2021, 18:17

Rakouský parlament dvoutřetinovou většinou schválil zákon o obnovitelných zdrojích energie, který vytvoří právní a finanční nástroje pro přechod země na 100% elektřiny ze slunce, větru, vody a biomasy do roku 2030.

Rakouská vláda tak plní svůj plán zajistit legislativní změny nezbytné pro přechod na 100% vlastní elektřiny z obnovitelných zdrojů. Společně s tím jsou nastaveny i podmínky pro vznik energetických společenství, které umožní každému v Rakousku se na využívání obnovitelných zdrojů podílet.

Nové podmínky umožní sdílet elektřinu mezi občany, kteří vytvoří energetické společenství. Navíc k předávání elektřiny mohou využívat veřejné distribuční sítě za snížený poplatek, tzv. místní tarif a takto sdílená elektřina bude také osvobozena od daně z elektřiny.

Především sousedé tak budou moci společně investovat např. do nové fotovoltaické elektrárny, využívat společně vyráběnou elektřinu a těžit z prodeje přebytků do sítě.

energetik

1. srpen 2021, 18:18

Rakouské vládě stačil na přípravu a schválení zákona rok a půl.

Jan Veselý

1. srpen 2021, 19:05

Za to určitě může ta evropská byrokracie. :-)

Ivan Novák

1. srpen 2021, 19:30

APG akci na své stránce samozřejmě vydatně vítá. A nezakrytě se už těší na balík peněz, které pro ni vláda z odběratelů vytáhne na nezbytný rozvoj sítě. Jinak nebude nic, dodává.

Ivan Novák

1. srpen 2021, 19:30

APG akci na své stránce samozřejmě vydatně vítá. A nezakrytě se už těší na balík peněz, které pro ni vláda z odběratelů vytáhne na nezbytný rozvoj sítě. Jinak nebude nic, dodává.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.