Domů
Plynárenství
Polská PGNiG vypověděla dohodu na dodávky LNG z plánovaného terminálu v USA, odběr plynu ze země přesto navýší
Zdroj: Polskie LNG

Polská PGNiG vypověděla dohodu na dodávky LNG z plánovaného terminálu v USA, odběr plynu ze země přesto navýší

Polská polostátní energetická společnost PGNiG vypověděla dohodu s americkou společností Sempra Energy, od které měla dlouhodobě odebírat zkapalněný zemní plyn (LNG) z plánovaného terminálu Port Arthur. PGNiG nicméně hodlá i nadále navýšit odběr plynu ze Spojených států, přičemž vypovězenou dohodu prozatím nahradí navýšením odběru od jiného dodavatele.

Po přibližně třech letech vypověděla polská státem ovládaná energetická společnost PGNiG od dohodu s americkou Sempra Energy, která jí měla po dobu 20 let dodávat zkapalněný zemní plyn z plánovaného exportního terminálu Port Arthur.

Za ukončením dohody podle agentury Reuters stojí průtahy v projektu, kdy Sempra Energy v květnu oznámila, že pravděpodobně odloží finální investiční rozhodnutí (FID) o realizaci terminálu na rok 2022. Podle původní dohody nicméně měly do Polska již od roku 2023 proudit z terminálu 2 miliony tun LNG ročně.

K odložení finálního rozhodnutí došlo v případě exportních terminálů pro zkapalněný plyn v posledních letech u řady projektů, a to zejména z nedostatečného zájmu odběratelů o dlouhodobé kontrakty, které jsou zásadní pro zajištění financování těchto projektů. Za poklesem zájmu stál jak přebytek exportní kapacity v roce 2019, tak propad globální poptávky a cen plynu způsobený koronavirovou pandemií.

„LNG hraje zásadní roli ve strategii PGNiG – je klíčovou součástí diverzifikace našeho portfolia dodavatelů a plánem pro posílení energetické bezpečnosti našich zákazníků,“ uvedl podle serveru S&P Global Platts Pawel Majewski, obchodní ředitel společnosti PGNiG.

Dodávky LNG z USA do Polska porostou

Vypovězení dohody na odběr plynu z terminálu Port Arthur nicméně neznamená snížení odběru zkapalněného plynu z USA. Kromě uzavření memoranda o spolupráci, na jehož základě by PGNiG mohla vypovězený objem od Sempra Energy potenciálně odebrat z jiných terminálů, polská energetika navýšila již nasmlouvané objemy s jiným dodavatelem.

Od společnosti Venture Global tak aktuálně plánuje rovněž po dobu 20 let odebírat na 5,5 milionů tun LNG ročně, tedy o 2 miliony tun více, než k čemu se zavázala v letech 2018 a 2019 původního dohodami.

Komentáře

(11)

PetrV

28. červenec 2021, 07:55

Už poláci zjistili cenu lng? Molekuly svobody jim nevoní?

Jan Stehlik

28. červenec 2021, 08:36

Tak poláci by plyn stále chtěli , ale dodavatelé nemají asi za tu cenu zájem prodávat (proto ty prutahy)

frank

28. červenec 2021, 16:11

to je zase blábol o molekulách :)

Poláci stále mají terminál do kterého jim může klidně molekuly třeba dodat čínská firma, která konkuruje molekulám z trubky, pardon Gazpromu via LNG a to LNG těženým na ruském území a která ho už běžně vyváží do do Evropy cenotvorbě Gazpromu pro vztek:)

markusaurelius

28. červenec 2021, 18:00

Frenky přiznej si že ,,molekuly svobody,, stojí prostě za h---o. A jinak RUSKO staví další kapacitu LNG u Petrohradu. Jsou to sice ,,molekuly nesvobody,, ale jistě za rozumnější cenu než ten americký šmejt...

Petr

28. červenec 2021, 19:35

šmejd. molekulo

Frank

28. červenec 2021, 20:54

Hlavní je, že Gazprom byl donucen zlevnit ?, pikantní i pro rádoby Římany může být fakt, že už první terminál na ruském území v podstatě postavila Čínská společnost a exportem plynu z Ruska podraží Gazpromu cenové nohy. Tolik k pikantnostem, realita je taková, že Gazpromu se nezadařilo u batusky Putina se stížností na ?

Ondra

28. červenec 2021, 22:33

Můžu se zeptat jak ste přišel na to že prvni LNG terminál postavila v Rusku v podstatě čínská firma? Neni to náhodou Yamal LNG za kterým stojí konsorcium Novatek (50,1%) + Total (20%) + zbytek čínský firmy? Novatek je ruskej a Total francouzskej.

Ivan Novák

28. červenec 2021, 20:55

Nejnižší náklady na výrobu LNG má Katar. Australani snad také nejsou marní. Kšeft je to tím pádem globálně jakžtakž rovný (s výjimkou Peršanů s červenou kartou).

frank

28. červenec 2021, 21:43

tak pohráli si s indexem a s daní , není-liž pravda ? :) Kolik mají momentálně break even 5 USD/MMbtu ?

dalnobojcik

29. červenec 2021, 03:32

hele chytrolini kdyz tady tak pisete vite vubec svetovou cenu za kubik zemniho plynu???? Az si ji zvladnete spocitat uvidite kdo nas nejvic obira.Ale rus a ani amik to neni.Jen a jen nenazrana tranzitni loby.Ten kubik stoji min jak 3 česke koruny a sami vite za kolik ho platite doma.Vymluvy o investicich a udržbě jsou nesmysl.Potrubi co zakopali vedle meho plotu pred 30 lety je plastove doba ekologickeho rozpadu velmi dlouha.Dokazuje to jedno.Furt maj malo.

Ondra

29. červenec 2021, 07:42

Světova cena za kubík plynu neexistuje protože na různejch trzích jsou různý ceny - to plati i v rámci jednotlivejch kontinentů. Jako "světovej" benchmark můžete vzít LNG ale to taky neni úplně přesný.

Počítat u koncovejch odběratelů cenu za kubík může být zavádějicí protože záleží na spotřebě do který se Vám rozpočítaj fixní poplatky.

To Vám klidně může vyjit cena za kubík 1 milion Kč když máte odběr nula nula prd. No a zrovna u plynu je komoditni složka většina koncový ceny (pro nějaký běžný odběry na topeni) - třeba v mým případě to je kolem 2/3 když nepočitám dph.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.