Domů
Elektřina
Španělská centrální banka: Prudký růst cen elektřiny tlačí nahoru inflaci
Elektroměry
Zdroj: Pixabay

Španělská centrální banka: Prudký růst cen elektřiny tlačí nahoru inflaci

Ceny elektrické energie v posledních týdnech a měsících atakují napříč Evropou více než desetiletá maxima, přičemž výjimkou není ani Španělsko. Růst cen energií se podepisuje i na vysoké míře inflace, přičemž podle propočtů tamní centrální banky stál právě růst cen elektřiny za bezmála třetinou inflace během letošního prvního pololetí.

Po loňském roce zasaženém koronavirovou pandemií, kdy se ceny energetických komodit propadly s poklesem poptávky, za kterým stála opatření pro omezení šíření pandemie a s nimi spojený ekonomický pokles, je letos situace diametrálně odlišná. Zejména ceny zemního plynu a emisních povolenek v Evropě dosahují vůbec nejvyšších hodnot v historii, což mělo v posledních měsících na svědomí prudký růst cen elektřiny.

Vysoké náklady na energie nemají na spotřebitele pouze přímý dopad, rovněž zvyšují ceny de facto veškeré výroby. Podle Banco de España, španělské centrální banky, měl růst cen elektrické energie v průběhu letošního pololetí zásadní vliv na vývoj inflace v zemi, která dosáhla úrovně 2,9 %, kdy pouze rostoucí cena elektřiny podle banky přímo zapříčinila zhruba 0,8 % z této hodnoty.

Podle serveru S&P Global Platts přitom banka odhaduje, že celkový vliv dražší elektřiny mohl být ještě vyšší, a to právě z důvodu spojeného růstu nákladů v energeticky náročných odvětvích, jakými jsou například výroba cementu, surového železa a oceli či chemický průmysl.

Zatímco v loňském prosinci dosahovaly velkoobchodní ceny plynu na tamním trhu podle banky v průměru 18,2 EUR/MWh, během letošního června vzrostly již na průměrných 28,7 EUR/MWh. To vzhledem ke značnému zastoupení plynových elektráren zapříčinilo během prvního pololetí nárůst cen elektřiny o 20,9 EUR/MWh, další část celkového nárůstu byla poté způsobena především zotavením cen emisních povolenek, které na přelomu června a července dosáhly vůbec nejvyšších hodnot v historii.

Historická maxima přesahující 40 EUR/MWh každým týdnem pokořují i ceny plynu, což se s vysokou mírou pravděpodobnosti projeví dalším růstem cen elektřiny během zbytku druhého pololetí, jelikož žádný zásadní propad cen plynu nelze vzhledem k aktuální situaci na globálních trzích v nejbližší době očekávat.

Vysoké ceny elektřiny se stávají politickým tématem

Výrazný růst cen elektrické energie se nejen ve Španělsku začíná podobně jako v roce 2018 stávat politickým tématem, kdy vlády napříč Evropou často přichází s různými opatřeními pro omezení růstu cen pro koncové odběratele. Jedním z příkladů může být i Německo, které již před koncem loňského roku vůbec poprvé přistoupilo ke zastropování příspěvku na podporu OZE, jelikož hrozil jeho prudký růst. Výpadek příjmu z plateb odběratelů pokryje injekce ze státního rozpočtu ve výši 10,8 miliard eur.

Cesty, jak zmírnit dopad růstu velkoobchodních cen na účty odběratelů, nyní hledá i španělská vláda. Ta přitom již v červnu schválila snížení DPH na elektřinu z 21 % na 10 %, pokud průměrná měsíční velkoobchodní cena elektřiny překročí 45 EUR/MWh. Stejně tak pro letošní třetí kvartál zrušila 7% daň z výroby elektřiny. Část potřebných financí by mohla získat i dodatečným zdaněním zisků starých elektráren s bezemisní výrobou, které nejsou zatíženy vysokou cenou emisních povolenek.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
miro novak
12. srpen 2021, 09:50

bolsevicky elev nikdy nepochopi, ze zvysovanim uhlikovej dane zvysi aj cenu samotnej elektriny. Ze znizenim jednej dane zvysi dan inu.

Kamil Kubů
12. srpen 2021, 10:14

Mají ta čísla nějak divně. Jestliže cena plynu stoupla o 10 €/MWh a PPE pracují v obvyklém režimu s cca 50% účinností, tak nemohla cena EE stoupnout o 20 €/MWh. Za prvé, za první pololetí se PPE podílely na výrobě pouze 20%. Za druhé, cena plynu není jedinou složkou výsledné ceny EE z PPE. Je hezké to svalovat na rostoucí ceny komodit a povolenek. Ale jestli oni ve Španělsku spíš nebudou mít problém s nevyváženou energetickou soustavou. Každopádně je to hezká ukázka toho, kam energetický mix tlačený "zeleným údělem" může vést v případě negativní souhry okolností.

Jaroslav
14. srpen 2021, 11:56

je naivní, si myslet, že to zelené šílenství nebude mít ekonomické dopady....

šabi
12. srpen 2021, 11:38

Začíná to být neuvěřitelný guláš... Na jedné straně se investují miliardy EUR do výroby z OZE, takže by jeden předpokládal, že ceny EE by když už nebudou klesat, tak alespoň neporostou. Ovšem cena EE (a plynu) šplhá na čísla, o kterých se lidem ještě před rokem ani nesnilo. Takže se začínají přijímat jiná opatření, jak růst ceny zabrzdit. Předvídat další vývoj cen je věštění z křišťálové koule.

A plánovat v téhle situaci (dlouhodobé) investice do (např. do velkých zdrojů) v energetice je na snad na Nobelovku...

Michal K.
12. srpen 2021, 20:09

ono to az take prekvapenie neni. kto sleduje energetiku v EU a sialenosti okolo green dealu, tak toho taketo spravy neprekvapia.

Nuz za absenciu zdraveho rozumu sa plati. A keby len peniazmi.

Jaroslav
14. srpen 2021, 12:01

trh se řídí poptávkou a nestabilitou v ekonomickém a výrobním procesu. Psychologie trhu s elektřinou zdražování nahrává...je to souhrn určitých skutečností a reality v tržním prostředí a projevuje se v psychologickém chování. Lidi nebudou vyrábět více zelené energie, spíš se to zhroutí

Jaroslav
14. srpen 2021, 12:06

centralizovat zdroje v době nejistoty není špatně...ale asi by se mělo uvažovat i o decentralizaci jádra či zlepšení technologie chlazení, aby to mělo i nějaký eliminační smysl co se týká náročnosti na vodu při chlazení soustavy výroby el. elektřiny třeba na chlazení solným roztokem v uzavřeném systému. ZKRÁTKA NESTAVĚT TY STEJNĚ PITOMÝ ELEKTRÁRNY bez technologického posunu...i za cenu výstavby jaderných kotlů, které se třeba vyvíjí v Řeži u Prahy

Miloslav Černý
12. srpen 2021, 12:36

Měli by jsme si uvědomit především, že prioritou potřebného rozvoje OZ je počáteční snahou aspoň o zmírnění nepříznivého vývoje klimatu. I když se s tím mělo začít uvědoměle už podstatně dříve, tak i v současnosti pro zmírnění ještě horších následků to nabývá ještě většího významu. Finance zde budou hrát důležitou roli jako obvykle, neboť to jinak nedokážeme. Zdražení EE může ještě více podpořit potřebný rozvoj všech OZ včetně té větrné při slevě ekologických požadavků často i dost protichůdných. Nemůžeme chtít žít v nedotčené přírodě a zároveň využívat vymoženosti současné civilizace. Kdo chce moc nemusí mít nic.

Ivan Novák
12. srpen 2021, 15:17

A nezapomínat, že jako emitent skleníkových plynů je celá EU a jakákoli její samostatná akce globálně zanedbatelná.

Miloslav Černý
12. srpen 2021, 22:55

Na takový programu celosvětového významu bude samozřejmě potřeba celosvětového koncensu, jinak se to mine účinkem a obrátí se to snadno proti samotným průkopníkům. Do jaké míry to lidstvo dokáže spojit bude věcí soudnosti při vyjednávání a zde může sehrát důležitou roli celosvětová celospolečenská podpora široké veřejnosti.

Jirka94535
12. srpen 2021, 18:23

"uvědoměle"

Kde jsem to už slyšel?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se