Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Reaktor eVinci jako náhrada diesel generátorů v Kanadě

Dieselový generátor

Mikro modulární reaktor eVinci může poskytnout potřebnou, čistou a cenově přijatelnou energii v odlehlých oblastech Kanady. Tyto závěry vychází ze studie proveditelnosti připravené společnostmi Bruce Power a Westinghouse.

Přibližně před rokem podepsaly společnosti Bruce Power a Westinghouse dohodu a prozkoumání možného využití reaktoru eVinci. Zpráva obsahuje průzkum trhu a možnosti nasazení reaktorového systému v Kanadě, dále se zaměřuje na jeho výhody a příležitosti plynoucí z jeho provozu. Zpráva také shrnuje hlavní politické požadavky a požadavky dozorného orgánu, které jsou významné pro nasazení tohoto konceptu.

2. Chladná zima by mohla znamenat pohromu pro globální trh s plynem

LNG Tanker Alto Acrux

Největší asijské trhy pro zkapalněný zemní plyn (LNG) jsou připraveny na normální zimu, Evropa není. Chladnější než normální zima by mohla znamenat další prudký růst cen plynu a přetrvání vysokých cen až do příští zimy. Vyplývá to z analýzy zahraničního serveru BloombergNEF (BNEF).

Evropa měla v letošním roce k dispozici menší objem LNG použitelný k doplnění zásobníků plynu před nadcházející zimou. Výsledkem je podle odhadu BNEF zhruba 71% naplnění zásobníků plynu, což je o více než 20 procentních bodů méně ve srovnání s průměrem posledních pěti let pro toto období.

3. Nejmodernější fotovoltaické panely a nová baterie od HE3DA se představí na výstavě v Praze 11. listopadu

Nová technologie švýcarských panelů garantuje až o 20% vyšší výnos ve výrobě solární energie oproti tradičním křemíkovým panelům. Poprvé v Česku si je bude moci veřejnost prohlédnout na výstavě Smart Energy Forum v Praze ve čtvrtek 11. listopadu, kde je VSTUP pro veřejnost ZDARMA.  Jaké další novinky pro energetickou soběstačnost si můžete na výstavě prohlédnout?

Švýcarská společnost Meyer Burger, přední světový výrobce fotovoltaických techonologií, patří již déle 70 let k průkopníkům světové fotovoltaiky. Jako novinku letos firma uvedla na trh novou generaci fotovoltaických panelů, které patří z pohledu výkonnosti k absolutní světové špičce v oboru.

4. Německo musí po nesplnění svého klimatického cíle zaplatit kompenzaci

Emise

Německo společně s dalšími pěti členskými zeměmi EU nesplnilo svůj závazný klimatický cíl pro rok 2020. Náš západní soused je jedinou velkou zemí Evropské unie, která bude muset zaplatit kompenzaci kvůli nedosažení jednoho z cílů snížení emisí skleníkových plynů.

Krátce před světovým summitem o klimatu Evropská komise uvedla, že blok jako celek dosáhl svých hlavních klimatických cílů, ale pouze 21 členských států dosáhlo svých národních cílů. Kromě Německa bude muset pět dalších zemí EU získat kompenzační práva za nadměrně vysoké emise skleníkových plynů.

5. Rumunsko by se mohlo stát první evropskou zemí provozující malé jaderné reaktory

NuScale, SMR, Romania

Americká společnost NuScale Power a rumunská národní jaderná společnost Nuclearelectrica plánují do roku 2028 postavit v Rumunsku elektrárnu NuScale s šesti malým modulárními reaktory (SMR). Oznámení zaznělo během včerejšího setkání zvláštního vyslance prezidenta USA pro oblast klimatu Johna Kerryho a rumunského prezidenta Klause Iohannise, které proběhlo na půdě klimatické konference COP26 v Glasgow.

Ve společném prohlášení společnosti NuScale a Nuclearelectrica uvedly, že podepíší dohodu o spolupráci s cílem podpořit čisté jaderné technologie v Rumunsku. Po uzavření partnerství má Rumunsko potenciál pro první nasazení reaktorů SMR v Evropě.

6. Jaderná elektrárna Kursk II obdržela první parogenerátor 

První ze čtyř parogenerátorů byl dodán na staveniště prvního ruského reaktorového bloku VVER-TOI v areálu Jaderné elektrárny Kursk II. Zahájení provozu reaktoru je plánováno na konec roku 2022, druhý blok VVER-TOI v lokalitě by měl být spuštěn v následujícím roce.

Komponenta vážící 355 tun byla vyrobena v závodě Atomenergomaš ve Volgodonsku a přepravena po vodní trase dlouhé 1 500 kilometrů a následně 300 kilometrů kamionem do Kursku, který leží asi 500 kilometrů jižně od Moskvy.

7. Nejvíce zkapalněného plynu z USA směřovalo v říjnu do Brazílie, Španělsko předstihlo asijské země

LNG tanker

Vývoz zkapalněného plynu (LNG) ze Spojených států se drží stále na velmi vysoké úrovni, i v uplynulém měsíci směřovalo nejvíce dodávek na brazilský trh. Na druhé příčce se však umístilo Španělsko, které tak předstihlo asijské trhy, které tradičně nabízí americkým exportérům vyšší marže.

Brazílie byla v říjnu podle dat S&P Global Platts hlavní exportní destinací pro americký zkapalněný plyn již třetím měsícem v řadě. Za silným tokem plynu do Brazílie stojí tamní špatná hydrologická situace, jelikož vodní elektrárny jsou hlavním zdrojem výroby elektřiny v zemi.

8. Nord Stream 2 a překážky na cestě k první dodávce plynu

Plynovod Nord Stream 2 je pod tlakem. Alespoň první dokončené rameno dvojpotrubí. Podle provozovatele je v soustavě kolem 177 milionů metrů krychlových plynu – k první přepravě plynu z Ruska přes Baltské moře do Německa je vše připraveno. Než k tomu však dojde, může to chvíli trvat. Zatímco politici komentují klady a zápory zprovoznění plynovodu, je nyní řada na úřadech, aby jednaly. Ale do věci by se mohly vložit i soudy, píše agentura DPA.

Technicky schválil první potrubí do provozu před několika týdny příslušný báňský úřad ve Stralsundu. Přeprava plynu na německý vnitřní trh ale není v současné době povolena, protože se stále čeká na certifikaci Spolkové agentury pro sítě, která sídlí v Bonnu. Bez ní hrozí pokuty.

9. Turecko schválilo výstavbu čtvrtého bloku turecké jaderné elektrárny Akkuyu

Turecký Úřad pro atomovou energii (TAEK) v pátek oznámil své rozhodnutí udělit licenci pro výstavbu čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Akkuyu. Vydání tohoto povolení umožnuje zahájení veškerých stavebních a montážních prací na čtvrtém bloku. Podle dodavatele elektrárny, ruské společnosti Rosatom, mají být práce na výstavbě zahájeny začátkem příštího roku.

Jaderná elektrárna Akkuyu se po svém dokončení má stát první komerční jadernou elektrárnou v Turecku. Elektrárna se nachází v provincii Mersin na pobřeží Středozemního moře. V současné době probíhají práce na prvních 3 blocích, první blok elektrárny má být podle současných plánů dokončen v roce 2023.

10. Norsko dodalo v říjnu do Evropy nejvyšší množství plynu od ledna 2019

Norsko dodalo v říjnu do Evropy 10,1 mld. m3 zemního plynu, což je nejvyšší hodnota od ledna 2019. Tamní producenti dokázali zvýšit export i díky exportu zemního plynu původně určeného pro zpětné vtláčení při těžbě ropy. Informaci přinesl zahraniční server Platts.

Norští producenti plynu chtěli v říjnu maximálně využít rekordně vysokých cen plynu v Evropě a proto směřovali i část plynu původně určeného pro zpětné vtláčení při těžbě ropy na export. Díky tomu vzrostlo množství plynu dodaného do Evropy na 10,1 mld. m3, což je hodnota naposledy dosažená v lednu 2019.

Téma

Kapacita vs. doba provozu: Jak se měří stav nabití baterií?

Baterie

Baterie jsou elektrochemická zařízení, proto není vždy úplně jednoduché odhadnout zbývající kapacitu a dobu provozu zařízení, které napájí. Ať už se jedná o elektromobil, nebo mobilní telefon. Existuje několik strategií jak určit, kolik energie se v baterii ještě nachází.

Doslova by se tato metoda dala přeložit jako počítání elektronů. V principu se jedná o to, že elektronika baterie měří proud, který teče z (nebo do) baterie a prošlý náboj integruje.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se