Domů
Emise CO2
Německo musí po nesplnění svého klimatického cíle zaplatit kompenzaci
Emise
Zdroj: Pixabay

Německo musí po nesplnění svého klimatického cíle zaplatit kompenzaci

Německo společně s dalšími pěti členskými zeměmi EU nesplnilo svůj závazný klimatický cíl pro rok 2020. Náš západní soused je jedinou velkou zemí Evropské unie, která bude muset zaplatit kompenzaci kvůli nedosažení jednoho z cílů snížení emisí skleníkových plynů.

Krátce před světovým summitem o klimatu Evropská komise uvedla, že blok jako celek dosáhl svých hlavních klimatických cílů, ale pouze 21 členských států dosáhlo svých národních cílů. Kromě Německa bude muset pět dalších zemí EU získat kompenzační práva za nadměrně vysoké emise skleníkových plynů.

"To znamená, že Bulharsko, Kypr, Finsko, Německo, Irsko a Malta budou muset využít flexibilních možností, jako je nákup emisních kvót od jiných zemí EU, aby splnily své zákonné cíle," uvedla Evropská agentura pro životní prostředí.

Německé ministerstvo životního prostředí ve středu potvrdilo, že bude muset nakoupit 22 milionů emisních jednotek, aby splnilo své závazky pro rok 2020.

Německo splnilo svůj vlastní klimatický cíl, cíle v oblasti sdílení úsilí však nesplnilo

Německo, především díky dopadům pandemie onemocnění COVID-19, dosáhlo svého vlastního klimatického cíle pro rok 2020, kterým je snížení celkových emisí skleníkových plynů o 40 % ve srovnání s rokem 1990. Zatímco emise v energetice výrazně poklesly, snížení produkce skleníkových plynů v tzv. oblastech sdíleného úsilí nestačilo na splnění cíle EU.

Limity emisí skleníkových plynů pro země EU jsou stanoveny a dodržovány ve dvou různých oblastech:

  • v odvětvích spadajících pro evropský systém obchodování s emisemi (ETS), tedy v odvětvích výroby energie, energeticky náročných průmyslových odvětvích a civilním letectví
  • v odvětvích mimo ETS, tedy v dopravě, budovách, odpadech a některých menších průmyslových odvětvích a zemědělství.

Emise v odvětvích mimo systém ETS jsou omezeny cílem pro celou EU a rozděleny do konkrétních cílů členských států v rámci systému EU pro sdílení úsilí. Německu byl pro rok 2020 přidělen cíl snížení emisí oproti roku 2005 ve výši 14 %, zatímco v celé EU mělo dojít ke snížení o 10 %. Přestože většina odvětví v Německu byla schopna i díky pandemii své cíle splnit, odvětví stavebnictví svůj cíl nesplnilo.

Náklady Německa na kompenzační platby se v následujících letech pravděpodobně zvýší

Německo nyní musí nakupovat tzv. emisní jednotky od jiných zemí, které překročily své cíle.

"Jednáme o tom s různými zeměmi, ale jde o důvěrná jednání," uvedlo dle deníku Wirtschaftswoche německé ministerstvo životního prostředí.

Zejména východoevropské země mají ve svých přídělech mnoho nadbytečných emisních jednotek. Náklady pro Německo budou nízké i proto, že platnost těchto jednotek vyprší v roce 2021 a nebude možné je převést. Důvodem jsou nové, přísnější klimatické cíle. V roce 2021 se však náklady prudce zvýší, protože se očekává, že například emise v odvětví dopravy v Německu se po odeznění koronavirové krize výrazně zvýší.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
kolemjdoucí
2. listopad 2021, 09:33

V politických debatách ohledně polské vlády se velmi často - namísto skutečných argumentů o životním prostředí či vládě práva - šermuje tvrzením, že vláda uvádí svou zemi do zkázy, protože vyměřené pokuty nakonec zaplatí všichni občané.

A kdybychom podobnou "argumentaci" vedli v Německu? Podobné kompenzace Němcům do budoucna hrozí i v oblasti energetiky. Ač je to absurdní, toto by mohl být zajímavý příspěvek do debaty ohledně budoucnosti jádra v Německu. Protože v horizontu několika desetiletí může být jádro levnější právě o ty "pokuty".

Děti, neplačte, samy jste si to zavinily.

JD
2. listopad 2021, 12:25

Absurdní je předpokládat, že v horizontu několika desetiletí bude plyn a uhlí hrát v Německu významnější roli, a že by se tudíž podobné kompenzační platby vůbec odehrávaly.

https://www.cleanenergywire.org/news/germany-invests-8-billion-euros-62-eu-backed-hydrogen-projects

A v této fázi jejich odklonu od jaderné energetiky je stejně tak absurdní předpokládat nějakou hypotetickou budoucnost jádra v Německu.

Arimatejský
2. listopad 2021, 14:10

No ale tyto platby jsou za nesplnění v sektorech mimo ETS, tedy hlavně dopravě, ale i menších podnicích, odpadech a zemědělství. Tam to odklon od uhlí nevyřeší, hlavní nástroj bude elektromobilita, ale sama o sobě ani ta nestačí.

Vinkler
2. listopad 2021, 17:57

Jasně. Elektrika, je drahá a není. A na co budou ty elektroauta jezdit?

Jen v létě a nebo v zimě když fouká? Nebo na Turecké uhlí?

JD
3. listopad 2021, 01:36

To ano, Němcům se nedaří plnit ve stavebnictví a v dopravě, které jsou zatím mimo ETS.

Pan kolemjdoucí ale zmiňoval přelití kompenzací do energetiky, a předvídal jakousi debatu o jádru v Německu. Jak jsme se tady nedávno dočetli, tak tato debata je ovšem už dávno uzavřena. Ta podstatná část celého procesu odklonu Německa od jaderné energetiky se po zhruba dvaceti letech chýlí ke konci, přičemž většina jejich kapacity v jaderných zdrojích už byla dříve odstavena. Pokud jde o uhlí, tam mají také termín a plán, a uvidí se, jestli nová vláda bude požadovat rychlejší uhelný odklon než do roku 2038. Spoléhat budou na OZE + plyn. S plynem to ale také nebude navěky. Chtějí dále škálovat OZE, plyn postupně vytěsňovat, a zároveň stavět vodíkovou ekonomiku (tzn. OZE jsou pouze díl skládačky celého řešení, podobně jako např. baterie).

Souhlas s tím, že elektromobilita sama o sobě nestačí. Tady je důležitý pojem hodnotového řetězce, který je zmíněn i v tom odkazu. Jde o narušování stávajích řetězců, a v průběhu procesu transformace vytváření nových, pokud možno efektivnějších (a čistějších). Pro ekonomiku a podniky to znamená technologickou změnu, možnou proměnu a tvorbu nových byznys modelů, vytváření nových trhů, a případné pokrytí potřeb jiným způsobem.

Arimatejský
2. listopad 2021, 12:44

Většina Němců ví a neplače, že bude muset zaplatit za dosažení klimatických cílů a akceptuje to, proto GIZ platí velké částky v rámci zahraniční rozvojové spolupráce a proto bude německou vládu sestavovat SPD se stranou zelených. Poláci podle reakci v polských médiích evidentně s platbou pokut Evropské komisi nepočítali a jediný plán polské vlády je opakovat, že nic platit nebude, i když ví, že EK z nich ty peníze nakonec vytáhne.

Jiří Vápeník
2. listopad 2021, 15:13

…i když ví, že EK z nich ty peníze nakonec vytáhne… Připomíná to Růženu Tlučhořovou, když poradila matce zažalovat otce (Páťu Tlučhoře) kvůli “mí-tů” s vidinou finančního zisku. Rodina je rodina a co je doma to se počítá ;)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se