Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Německá energetická sdružení se připravují na přerušení dodávek plynu z Ruska

Podzemní zásobník plynu Jemgum

Německý energetický průmysl již nepovažuje přerušení dodávek ruského plynu za vyloučené. Politici a podniky se musí na situaci připravit, zdůraznili Kerstin Andreaeová, předsedkyně výkonné rady BDEW, a Ingbert Liebing, generální ředitel VKU, ve společném rozhovoru pro energetický  internetový portál energate.

Liebing, generální ředitel německého Svazu komunálních podniků (VKU), vysvětlil, že nelze vyloučit, že se ruský prezident Vladimir Putin rozhodne z vlastní iniciativy „vypnout plyn, aby poškodil Západ“. V takovém případě by nestačilo ztlumit topení, muselo by dojít k odpojení společností od dodávek. Tento případ již podle Liebinga nelze vyloučit.

2. Plovoucí LNG terminály mají pomoci vyřešit evropskou dovozní závislost na Rusku

Válka na Ukrajině přiměla nejen evropské státy k hledání alternativních dodavatelů energetických surovin a zatímco náhrada ruské ropy a uhlí je považována za proveditelnou, s plynem je to složitější. Dodávky zemního plynu závisí na existující infrastruktuře plynovodů, přičemž největší objemy je možné dovážet z Ruska. Je tedy nutné vybudovat kapacity, které by umožnily navýšení dodávek ve formě LNG. O plánech evropských států informoval web Euractiv.

V uplynulých týdnech německý vicekancléř Robert Habeck navštívil potenciální dodavatele LNG, jako jsou Kanada, USA, Norsko a Katar, ve snaze nahradit 46 miliard metrů krychlových ruského plynu, které Německo spotřebovalo v loňském roce. Ale i kdyby tyto země dokázaly zvýšit těžbu, Evropa nemá dostatečnou dovozní kapacitu.

Německo, Francie a Itálie proto plánují v reakci na válku na Ukrajině pronajmout nebo pořídit speciální plovoucí terminály, aby zvýšily dovozní kapacitu stlačeného zemního plynu (LNG).

3. Německý průmysl varuje: Přerušení dodávek ruského plynu by způsobilo vážné škody

Lídři velkých německých společností, varovali před vážnými škodami, které by způsobilo zastavení dodávek ruského plynu. Rostoucí ceny plynu a energie již nyní postihují mnohé průmyslové podniky. Ačkoliv požadavek ruského prezidenta Vladimira Putina o nutnosti plateb za plyn v rublech platby v měně uvedené ve smlouvách neznemožnil, hrozba přerušení dodávek plynu z Ruska nadále trvá.

Pro některá průmyslová odvětví jsou dodávky plynu stálé existenčně důležité, uvedl pro deník Handelsblatt Christian Bruch, generální ředitel společnosti Siemens Energy. Bruch jako příklad uvádí sklářský průmysl. Jakmile systémy vychladnou, znamená to jejich konec, řekl a dodal, že je otázkou, zda by postižené společnosti poté v Německu znovu investovaly.

4. Energetické trhy přijaly „s klidem“ Putinovu zprávu o platbách za plyn v rublech

Účastníci evropského trhu s plynem v podstatě bagatelizovali čtvrteční prohlášení ruského prezidenta Vladimira Putina o tom, že musejí platit za plyn v rublech počínaje od 1. dubna. V opačném případě by se tok plynu zastavil. Samotné prohlášení mělo na trh malý dopad, přestože na první pohled vypadalo velice vážně, jak uvádí portál Montel.

Vladimir Putin v televizním projevu ve čtvrtek uvedl, že podepsal dekret mířící proti „nikoli přátelským státům“, kterým v podstatě nutí státy spadající do tohoto seznamu platit za dodávky energetických komodit v rublech.

5. V Grónsku začne těžba surovin potřebných pro výrobu elektromobilů

Osada Kulusuk

Společnost KoBold Metals, kterou podporují miliardáři včetně Jeffa Bezose a Billa Gatese, si loni zajistila 51% podíl v projektu Disko-Nuussuaq na západním pobřeží Grónska, který provozuje společnost Bluejay Mining kótovaná na londýnské burze. Ve čtvrtek společnost oznámila, že zahájí vrty v Grónsku, aby získala důležité materiály používané v elektromobilech. Při hledání surovin využívá společnost umělou inteligenci a strojové učení. Informaci přinesla agentura Reuters.

Joint venture KoBold bude využívat drony k magnetickému průzkumu oblasti s vysokým rozlišením a v letošním roce plánuje provést celkem 3000 metrů vrtů do hloubky 150 až 400 metrů, kde se kovy nacházejí.

6. SAE: Druhý blok jaderné elektrárny Barakah zahájil komerční provoz

Jaderná elektrárna Barakah

Jaderný blok Barakah 2 ve Spojených arabských emirátech zahájil komerční provoz. Výkon elektrárny Barakah tak vzrostl na 2,8 GW, což je polovina plánovaného výkonu. Celkem bude elektrárna disponovat čtyřmi korejskými bloky typu APR-1400. Dokončení zbývajících bloků je plánováno v příštím roce.

Společnost Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) oznámila, že její jaderný blok Barakah 2 ve čtvrtek 24. března zahájil komerční provoz. Výstavba druhého bloku elektrárny Barakah začala v roce 2013, loni v srpnu poprvé dosáhl kritického stavu a k síti byl připojen v září.

7. Agora: Evropa může nahradit ruský plyn do pěti let

Obnovitelné zdroje energie

Dle německého think-tanku Agora Energiewende by EU mohla snížit poptávku po ruském plynu do pěti let o 80 % zavedením patnácti opatření v oblasti obnovitelných zdrojů energie a energetické účinnosti. K tomuto cíli by Evropě dále pomohlo vytvoření nového fondu s prostředky ve výši 100 miliard eur. V kombinaci s alternativními zdroji, jako je LNG, by to umožnilo 100% nahrazení dovozu ruského plynu.

Berlínský think-tank Agora Energiewende nastínil 15 opatření, která by EU měla přijmout v rámci své strategie REPowerEU, kterou Komise představila na začátku března tohoto roku. Jak think-tank informoval na svých stránkách, Evropa by se mohla od ruského plynu osvobodit do pěti let a zároveň tím i pomoci v dosažení unijních energeticko-klimatických cílů.

8. Cena elektřiny v Německu vzrostla o 25 EUR/MWh v reakci na vyhlášení 1. stupně včasného varování týkajícího se dodávek plynu

Plynové pole Kharasaveyskoye

Cena elektřiny na duben v Německu vzrostla během středy o více než 25 EUR/MWh poté, co tamní vláda prostřednictvím vicekancléře Roberta Habecka vyhlásila první stupeň včasného varování v důsledku očekáváných problémů s dodávkami ruského plynu. Možnost přerušení dodávek plynu souvisí především s požadavkem Ruska na platby za plyn v rublech. 

Cena kontraktu na elektřinu s dodávkou během dubna vyskočila během středy 30. března na německém trhu na burze EEX o 25,5 EUR/MWh na 252 EUR/MWh, jak informuje zahraniční portál Montel. Na konci obchodního dne ovšem cena klesla a zavřela na 242,95 EUR/MWh.

9. Spojené státy zvažují uvalení cel na solární panely dovážené z jihovýchodní Asie

Střešní solární elektrárna

Poté, co Spojené státy americké nedávno prodloužily platnost cel na dovoz solárních panelů a komponent na jejich výrobu z Číny, se schyluje k dalšímu významnému kroku. Podle zástupců federální vlády se chystá vyšetřování, které by mohlo vést k případnému rozšíření cel na další země z regionu jihovýchodní Asie, což by mohlo mít negativní dopad na rozvoj využívání obnovitelných zdrojů vzhledem k významnému podílu těchto dovozců na instalacích solárních elektráren v USA.

Vyšetřování by se dle agentury Reuters mělo týkat dovozu solárních panelů, případně součástí na jejich výrobu, ze čtyř zemí regionu jihovýchodní Asie, a to z Malajsie, Vietnamu, Thajska a Kambodže. Vyšetřování vzešlo na popud společnosti Auxin Solar, amerického výrobce solárních panelů se sídlem v Kalifornii, podle nějž do těchto zemí přesunuli svou výrobu čínští výrobci, kteří se musí potýkat se cly na dovoz svých produktů do USA již řadu let.

10. Šestý blok jaderné elektrárny Fu-čching s reaktorem Hualong One vstoupil do komerčního provozu

Šestý reaktor čínské jaderné elektrárny Fu-čching na jihovýchodě Číny, demonstrační projekt čínského reaktoru Hualong One, v pátek vstoupil do komerčního provozu. Oznámila to Čínská národní jaderná korporace (CNNC). Blok 6 se tak stal druhým provozovaným čínským reaktorem Hualong One v Číně a třetím na světě.

Výstavba demonstračního projektu jaderné elektrárny využívající čínských reaktorů Hualong One byla zahájena v roce 2015. Demonstrační projekt, který se skládá z bloků 5 a 6 JE Fu-čching obdržel konečné schválení 5. dubna 2015.

Téma

Německý Uniper dokončil rozebírání dvou reaktorových tlakových nádob během jednoho roku

Německá společnost Uniper Anlagenservice GmbH se stala první společností, která dokončila rozebírání, rozřezávání a ukládání dvou reaktorových nádob do obalových souborů během jednoho roku. V prosinci 2021 bylo dokončeno rozebírání švédského reaktoru Barsebäck 1 a německého Neckarwestheim 1.

Společnost Uniper Anlagenservice je dceřinou společností Uniper zaměřující se na rozebírání jaderných elektráren. Kvůli široké škále činností při decommissioningu elektrárny zpravidla společnost využívá zkušeností i jiných firem. Při rozebírání bloku Barsebäck byl hlavním partnerem společnost Nukem Technologies, v elektrárně Neckarwestheim spolupracovala společnost Uniper s GNS Gesellschaft für Nuklear a Westinghouse Electric Germany.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se