Domů
Plynárenství
Německá energetická sdružení se připravují na přerušení dodávek plynu z Ruska
Podzemní zásobník plynu Jemgum
Zdroj: Gazprom

Německá energetická sdružení se připravují na přerušení dodávek plynu z Ruska

Německý energetický průmysl již nepovažuje přerušení dodávek ruského plynu za vyloučené. Politici a podniky se musí na situaci připravit, zdůraznili Kerstin Andreaeová, předsedkyně výkonné rady BDEW, a Ingbert Liebing, generální ředitel VKU, ve společném rozhovoru pro energetický  internetový portál energate.

Liebing, generální ředitel německého Svazu komunálních podniků (VKU), vysvětlil, že nelze vyloučit, že se ruský prezident Vladimir Putin rozhodne z vlastní iniciativy "vypnout plyn, aby poškodil Západ". V takovém případě by nestačilo ztlumit topení, muselo by dojít k odpojení společností od dodávek. Tento případ již podle Liebinga nelze vyloučit.

Ruský prezident Vladimir Putin 23. března oznámil, že bude akceptovat platby za plyn pouze v rublech. Opatření se podle něj týká zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce. Evropští lídři přechod na rubly při platbách za ruský plyn odmítli. Měna, kterou zákazníci za ruský zemní plyn platí, je stanovena smlouvami, upozornil německý kancléř Olaf Scholz. Ruský požadavek tak představuje porušení těchto smluv.

V současné době Německý síťový regulátor (Bundesnetzagentur) a energetické svazy jednají o pravidlech, podle kterých by v případě nedostatku energie mohly být podniky odpojeny od jejích dodávek. V případě domácností jako chráněných zákazníků bude dodávka přerušena až na posledním místě.

"Potřebujeme ale odpojovací sekvenci pro nechráněné zákazníky, například v průmyslu," požadovala Andreaeová, předsedkyně výkonné rady Spolkového svazu energetiky a vodohospodářství (BDEW).

Urychlení osamostatnění od Ruska

Plynové pole Kharasaveyskoye Plynové pole Kharasaveyskoye. Zdroj: Gazprom

Andreaeová i Liebing odmítají jednostranné energetické embargo vůči Rusku. Takový krok by pro Německo znamenal obrovské hospodářské a sociální problémy. Německá vláda zatím embargo také odmítla (informovala agentura energate).

"Všichni jsme rozpolceni, protože dovozem plynu z Ruska plníme Putinovu válečnou kasu," zdůraznila Andreaeová.

Na úrovni EU však roste tlak na přijetí takového kroku, přinejmenším v případě ropy a černého uhlí. Názory se však různí napříč jednotlivými členskými státy EU.

Andreaeová i Liebing doporučují co nejrychleji rozšířit dodavatelskou základnu a podporovat rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Oba se nadále drží strategie nahrazení odstavovaných uhelných elektráren rozšířením kapacit plynové infrastruktury. Podle Liebinga lze v současné době zajistit bezpečnost dodávek elektřiny a tepla pouze prostřednictvím plynu.

Další úlevy pro spotřebitele

Vzhledem k rostoucím cenám energetických komodit se obě sdružení vyslovila pro další úlevy pro spotřebitele. Například příspěvek na vytápění musí být podle nich dostupný pro více lidí. Liebing rovněž požaduje snížení daně z elektřiny na minimální úroveň stanovenou EU a snížení sazby DPH na energii.

Andreaeová varovala před zasahováním do trhu, například regulací cen plynu. Proti tomuto kroku se vyslovila i Evropská komise, která konstatovala, že státy mohou podnikat vlastní krátkodobá opatření jako daňové úlevy či právě stanovení horní cenové hranice, ty však přinesou zvýšené náklady a musejí být v souladu s unijními tržními pravidly.

Regulace cen znamená méně konkurence, méně inovací a méně investic," uvedla Andreaeová.

Liebing rovněž vyzval k zachování tržních mechanismů. Právní rámec by však mohl být v některých oblastech zpřísněn. Jako příklad uvedl plánované požadavky na minimální plnění pro provozovatele zásobníků, které jeho sdružení také zpočátku vnímalo kriticky. Momentálně se však již nejde o neklidnou situaci na trhu, ale o bezpečnost dodávek, uvedl

Podpora pro energetické společnosti

Oba se také vyjádřili k otázce pomoci dodavatelům energie, kteří jsou rovněž zatíženi vysokými cenami energetických komodit. "Dovozci jsou, obrazně řečeno, prvním kamenem, kterému hrozí převrhnutí. Tomu je třeba zabránit," zdůraznila Andreaeová.

Německá vláda chce podpořit podniky půjčkami prostřednictvím státní rozvojové banky KFW. Komise EU bude takový přístup podporovat prostřednictvím uvolněných pravidel státní podpory. Liebing požadoval, aby podpora byla dostupná všem podnikům, včetně komunálních služeb.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Ondřej
28. březen 2022, 07:51

Už zase chtějí němci někoho (obyvatele) podporovat. To se u nás v neděli nedívali na Partii a Otázky VM ? Tam bylo jasně zhodnoceno, proč to nejde a proč je to škodlivé. Doufám, že podobný plán na odpojování mají i naše ministerstva, aby se potom zase ve středu na vládě jen nediskutovalo, nemonitorovala se situace a nevysílali se jasné signály.

maly jarda
28. březen 2022, 08:38

Scholz (vnuk SSáka) bude s Ruskem na pokyn Američanů bojovat do poslední německé firmy a do posledního německého důchodce .. má to takříkajíc v krvi.

A Rusové velmi rádi nechají Němce naběhnout si na vidle .

Jiří
28. březen 2022, 12:40

Malý Jardo, jakou má souvislost, že je Scholz vnuk příslušníka SS? To si jako dítě vybírá, komu se narodí? Nebo jste tak hloupý a váš komentář je manipulativní?

Turby
28. březen 2022, 14:38

rceni ze jablko nepada daleko od stromu nevzniklo jen tak.

RosMar
28. březen 2022, 10:49

Německé probuzení je zoufale pomalé, ale ubírá se správným směrem. Ruským trololo navzdory.

Jan Stehlik
28. březen 2022, 13:30

Obraty v energetice jsou velmi finančně náročné . A pak po pár letech zjistíte , že rusáci prodávaj konkurenci za par fufníku a vy máte drahý plyn s infrastrukturou , kterou musíte zaplatit .

hlpb
28. březen 2022, 13:38

Tak na to přesměrování ruských dodávek někam jinam si teda počkám.

Bez technologií a peněž západních firem bude ruská produkce zemního plynu a ropy rychle klesat. Navíc nalezení náhrady za 150 miliard m3/rok, které dodávají do Evropy, bude rusákům trvat desítky let

Ivan Novák
28. březen 2022, 14:05

Ruská ekonomika na tom není až tak dobře, aby si mohla dovolit prodávat Číňanům pod náklady z Jamalu, tím tato varianta fufníkových vztahů odpadá, a další už není. LNG má globální, cenově sjednocený trh. Kdybychom zklidnili svět kolem, nízkonákladoví potrubní alternativní dodavatelé do EU by se možná našli, Libye, Irán, východní středomořský šelf. Prostě, zazvonil budíček, že je třeba méně snít a poutavě tlachat, ale víc se snažit s nohama na zemi. A počítat, počítat, počítat.

Petr prochaska
28. březen 2022, 18:37

Z ropy má Rusko 4x více než z plynu a ceny ropy jsou vysoké, část ale prodávají číňanům za 80 USD, což je ale stále lepší cena než ještě před několika měsíci. Rusové těží další kovy a jejich cena je také vyšší.

nikdo
28. březen 2022, 18:07

Cituji: Andreaeová i Liebing doporučují co nejrychleji rozšířit dodavatelskou základnu a podporovat rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Oba se nadále drží strategie nahrazení odstavovaných uhelných elektráren rozšířením kapacit plynové infrastruktury. Podle Liebinga lze v současné době zajistit bezpečnost dodávek elektřiny a tepla pouze prostřednictvím plynu.

Dle tohoto odstavce bych spíš napsal že jsou mimo realitu a pokračují v stejné strategii jako před válkou, logické by bylo pozastavit přechod z uhlí na plyn oni dál trvají na opaku což vzhledem k tomu že hrozí že nebude dost zemního plynu je velmi hloupé.

Petr prochaska
28. březen 2022, 13:35

Německo narozdíl od nás bere ještě plyn z Norska a je na Rusku závislé v plynu z 65%. Itálie je závislá z 43%.

Nejhůře je na tom ČR, která je závislá ze 100% na ruském plynu. V případě přerušení dodávek z Ruska do Evropy se nedá očekávat, že by se s námi západní země podělili. Sami budou mít málo. ČR na přerušení dodávek doplatí úplně nejvíce. Navíc od úterý se má ochladit.

Maly Jarda
28. březen 2022, 13:45

Rusové očividně položili návnadu s nutností platby v Rublech a Bitcoinech .. doufajíce že Němci se toho chytnou a na cynický rozkaz USA spáchají energetickou a ekonomickou sebevraždu (Němci jsou dobří ve slepém plnění šílených rozkazů ať jsou od fýrera nebo od bidena), přičemž budou to Němci kdo učiní ono rozhodnutí , ne Rusové, takže spáchají i politickou sebevraždu

.. pro Rusko to bude jen malý výpadek v přijmech který bez problémů už nyní pokrývají prodejem jinam za vyšší tržní ceny

De Carbon
28. březen 2022, 14:04

Kdo si poridil vlastni FVE se nemusi ochlazeni obavat. A kdo porad nadaval na OZE, tak mu zchlazeni trochu prospeje. Jedine dlouhodobe reseni je masivni investice do OZE. Slunicko nas snad nepodrazi.

xoor
30. březen 2022, 07:20

"Slunicko nas snad nepodrazi."

Sluníčko ne, ale počasí možná ano. Letos byla zima teplá, málo inverzní a pěkně svítilo. Něco to dalo, ale topení max v PD s Tč. Budou příští zimy takové?

nikdo
28. březen 2022, 18:00

Plyn k nám dodávaný je sice Ruský původem ale nakupován je od západních společností přímo od Gazpromu je ho minimum. ekonomickydenik.cz/nejasny-puvod-zemniho-plynu-kupujeme-trzni-smesku-ale-fakticky-se-jedna-o-rusky-plyn/

Nevím jak jsou stavěny smlouvy na dodávky plynu od západních dodavatelů ale pokud jsou to dlouhodobé kontrakty tak by pro nás tato skutečnost v případě zastavení dodávek z Ruska mohla být výhodou neb by nám museli dle dlouhodobých kontraktu museli dodávat nasmlouvaný plyn západní dodavatelé.

Jinak pokud by se s námi nechtěli západní země o plyn podělit tak by jsme se s nimi mohli přestat také o něco dělit třeba o elektřinu.

Petr prochaska
28. březen 2022, 18:40

Takže naši nakupují u obchodníků typu Bohemie Energy a ne přímo od Gazpromu. To moc nadějí nedává.

mart
28. březen 2022, 20:54

Abyste se nedivil až zjistíte, že zatímco dodávky plynu nakupujeme na krátkodobém trhu a elektřinu prodáváme z velké části na dlouhodobém. Takže elektřinu budeme muset dodat, ale plyn nenakoupíme.

Zdeves Pavel
28. březen 2022, 17:03

Čína zvyšuje dovoz LNG z RF. Naopak krátí dodávky z Kataru a USA. To je ta záchrana EU od USA. LNG se ani k nám nedostane. Jeho "vykládku" stačí spotřebovat v Německu, protože je náročná a technicky limitovaná.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se