Domů
Elektromobilita
V Grónsku začne těžba surovin potřebných pro výrobu elektromobilů
Zdroj: Pixabay

V Grónsku začne těžba surovin potřebných pro výrobu elektromobilů

Společnost KoBold Metals, kterou podporují miliardáři včetně Jeffa Bezose a Billa Gatese, si loni zajistila 51% podíl v projektu Disko-Nuussuaq na západním pobřeží Grónska, který provozuje společnost Bluejay Mining kótovaná na londýnské burze. Ve čtvrtek společnost oznámila, že zahájí vrty v Grónsku, aby získala důležité materiály používané v elektromobilech. Při hledání surovin využívá společnost umělou inteligenci a strojové učení. Informaci přinesla agentura Reuters.

Joint venture KoBold bude využívat drony k magnetickému průzkumu oblasti s vysokým rozlišením a v letošním roce plánuje provést celkem 3000 metrů vrtů do hloubky 150 až 400 metrů, kde se kovy nacházejí.

"Cílem je zaměřit se na masivní těžbu niklu, mědi, kobaltu a kovů platinové skupiny," řekl agentuře Reuters výkonný ředitel společnosti Bluejay Mining Bo Steensgaard.

Na stránkách společnosti KoBold firma deklaruje, že nahrazení všech benzinových automobilů elektromobily je nezbytně nutné, aby se zabránilo katastrofickým dopadům změny klimatu.

To podle společnosti povede k čtyřicetinásobnému nárůstu poptávky v příštích 20 letech.

Ceny niklu, který se používá v nerezové oceli a bateriích pro elektromobily, se začátkem tohoto měsíce více než zdvojnásobily v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, která vyvolala západní sankce proti Moskvě. Rusko dodává přibližně 10 % světové potřeby niklu.

"Nedávný neblahý geopolitický vývoj jasně ukazuje, že západní svět potřebuje nová ložiska těchto kritických kovů," uvedl Steensgaard.

KoBold je soukromá společnost, mezi jejíž hlavní investory patří Breakthrough Energy Ventures, klimatický a technologický fond, za kterým stojí spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates, zakladatel agentury Bloomberg Michael Bloomberg a zakladatel společnosti Amazon Jeff Bezos.

"Plná elektrifikace globální ekonomiky je největší výzvou naší generace. Abychom tohoto cíle dosáhli, musíme urychlit naše úsilí o nalezení klíčových materiálů pro revoluci v oblasti elektromobilů," řekl generální ředitel společnosti KoBold Kurt House.

Minulý měsíc získala společnost KoBold ve druhém kole financování 192,5 milionu dolarů. Peníze budou použity na objevení klíčových materiálů.

Mezi další investory společnosti KoBold patří fond rizikového kapitálu Andreessen Horowitz ze Silicon Valley, norská státem kontrolovaná energetická společnost Equinor a Ray Dalio, zakladatel největšího světového hedgeového fondu Bridgewater Associates.

Potřebujete být v obraze ohledně elektromobility?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektromobility a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Společně za jeden kabel. Praze pomůže s nabíječkami Škoda Auto a Pražská energetika
21. červen 2022, 10:55
Až zakážeme klasická auta, hrozí nedostatek elektromobilů, říká šéf oborové asociace Petzl
17. červen 2022, 09:06
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Rejpal
30. březen 2022, 21:30

Se současnými schalovacími procesy se těžba rozjede možná tak za 15 let, ale spíše tam najdou vzácného komára jehož životní prostředí by se mohlo těžbou narušit a proto jí nepovolí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se