Domů
Komoditní trhy
Cena elektřiny v Německu vzrostla o 25 EUR/MWh v reakci na vyhlášení 1. stupně včasného varování týkajícího se dodávek plynu
Zdroj: Gazprom

Cena elektřiny v Německu vzrostla o 25 EUR/MWh v reakci na vyhlášení 1. stupně včasného varování týkajícího se dodávek plynu

Cena elektřiny na duben v Německu vzrostla během středy o více než 25 EUR/MWh poté, co tamní vláda prostřednictvím vicekancléře Roberta Habecka vyhlásila první stupeň včasného varování v důsledku očekáváných problémů s dodávkami ruského plynu. Možnost přerušení dodávek plynu souvisí především s požadavkem Ruska na platby za plyn v rublech. 

Cena kontraktu na elektřinu s dodávkou během dubna vyskočila během středy 30. března na německém trhu na burze EEX o 25,5 EUR/MWh na 252 EUR/MWh, jak informuje zahraniční portál Montel. Na konci obchodního dne ovšem cena klesla a zavřela na 242,95 EUR/MWh.

Cena zemního plynu na nejlikvidnějším evropském obchodním bodu TTF v průběhu dne vzrostla o 17 EUR/MWh na 123,55 EUR/MWh. Den uzavřela na 118,5 EUR/MWh.

„Trh zase pro jednou panikaří,“ uvedl pro Montel německý obchodník s elektřinou. „Zprávy, že Německo vydalo stupeň včasného varování, jsou prorůstovým faktorem pro plyn, a tedy i pro elektřinu.“

Hra nervů

Rusko v minulém týdnu oznámilo, že bude přijímat platby za plyn od „nikoli přátelských zemí“ pouze v rublech. To odmítli představitelé EU, a následně rovněž státy G7. Během středečního dne Kreml uvedl, že nebude požadovat, aby odběratelé ihned platili za plyn v rublech, přestože to tak dosud vypadalo. Německý kancléř Olaf Scholz rovněž během středečního dne jednal s Vladimirem Putinem o dodávkách plynu.

Vyhlášení prvního ze tří stupňů včasného varování v Německu ovšem signalizuje, že hrozí bezprostřední přerušení dodávek plynu z Ruska. Riziko se pak promítá i do dlouhodobého forwardu. V případě přerušení dodávek plynu z Ruska by se Evropa dostala pod tlak, co se týče naplnění jejich zásobníků plynu před zimní sezónou 2022/2023.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se