Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden
Zdroj: oEnergetice.cz
Zdroj: oEnergetice.cz

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Polsko navrhne, aby země EU platily poplatky za využívání energetických komodit z Ruska

Eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou

Polská vláda podle vyjádření jedné z ministryň aktuálně pracuje na návrhu systému, v rámci nějž by členské státy EU musely platit poplatky za využívání ruských energetických dodávek. Peněžní prostředky vybrané v rámci tohoto systému by následně byly využity na investice do kritické energetické infrastruktury, například terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu.

Snížení závislosti Evropy na energetických dodávkách z Ruska je od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině jedním z předních témat diskutovaných napříč EU i jednotlivými členskými státy. Jako obtížné se jeví zejména nahrazení dodávek zemního plynu, jelikož aktuálně není k dispozici alternativní infrastruktura, která by umožnila nahradit dovoz ruského plynu z jiných zdrojů v plném objemu.

2. Španělsko nabízí EU volnou kapacitu LNG terminálů, bude ovšem nutné další propojení s Francií

Chorvatský FSRU

Španělsko může nabídnout kapacitu až 20 mld. m3 v zařízeních na znovuzplyňování zemního plynu (tzv. regasifikaci). Tato kapacita by mohla Evropské unii pomoci nahradit část dodávek plynu z Ruska, uvedla v úterý společnost Enagas, provozovatel španělské přepravní soustavy.

Zvýšený dovoz zkapalněného zemního plynu z různých zdrojů má být pro Evropskou unii hlavním nástrojem, jak se zbavit závislosti na ruském plynu. Nicméně Evropská unie nedisponuje takovými kapacitami terminálů, aby ruský zemní plyn nahradila.

3. Sériová výroba malých modulárních reaktorů NuScale je opět o krok blíže

Vizualizace převozu malého modulárního reaktoru

Malé modulární reaktory vyvíjené společností NuScale jsou v aktuální době jedním z nejpokročilejších konceptů vyvíjených modulárních reaktorů. Pomoci dostat reaktor z rýsovacího prkna do výroby by měla i nová dohoda, kterou společnost uzavřela s jihokorejským výrobcem komponentů, který by měl již brzy zahájit výrobu součástí sloužících pro kování tlakových nádob reaktoru.

Do technologie malých modulárních reaktorů jsou v posledních letech vkládány značné naděje jakožto potenciální cesty k jaderné renesanci. Jedním z nejpokročilejších návrhů je modulární reaktor americké společnosti NuScale.

4. Evropa čelí kritickému nedostatku kovů potřebných pro rozvoj čisté energetiky

Lithium

Obnovitelné zdroje energie a elektromobilita mají v budoucnu sehrát klíčovou roli v oblasti snižování závislosti Evropy na dodávkách fosilních paliv z třetích zemí, stejně tak při snižování emisí skleníkových plynů. Podle nové studie nicméně starý kontinent čelí kritickému nedostatku surovin, které budou pro transformaci energetiky nezbytné, a jedna forma závislosti na nespolehlivém dovozu by tak mohla být nahrazena jinou.

Nová studie podle serveru FT vznikla na popud asociace Eurometaux, která sdružuje největší evropské těžaře kovů, včetně společností Glencore či Rio Tinto. Studie, kterou zpracovala belgická výzkumná vysoká škola Katholieke Universiteit Leuven, je jedním z první pokusů poskytnout konkrétní hodnoty relevantní pro Evropu poté, co Mezinárodní energetická agentura upozornila na možné komplikace spojené s nedostatkem surovin, zejména kovů, potřebných pro výrobu baterií, solárních panelů či větrných turbín.

5. LNG dodávaný do Evropy se oproti plynu v bodě TTF obchoduje s nejvyšší slevou od začátku března

LNG terminál Sabine Pass

Zkapalněný zemní plyn (LNG) dodávaný do Evropy se ve srovnání s zemním plynem v evropském obchodním bodě TTF obchoduje s nejvyšší slevou od začátku března, kdy rozdíl obou cen dosáhl svého rekordu. Důvodem je pokles poptávky v Evropě v době, kdy na kontinent stále směřuje množství LNG tankerů.

S rostoucí nejistotou o dodávky plynu z Ruska vzrostl zájem o dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy. Na cestě do Evropy je tak aktuálně množství LNG nákladů, poptávka po LNG však kvůli mírnému počasí, příznivým podmínkám pro výrobu větrných elektráren a rostoucím zásobám plynu v Evropě oslabuje.

6. Téměř polovina Tesel vyrobených v Q1 nepotřebovala v bateriích kobalt ani nikl

Zdroj: Tesla

Výrobce elektromobilů Tesla vybavil téměř polovinu svých vozů vyrobených v prvním čtvrtletí letošního roku lithium-železo-fosfátovými (LFP) bateriemi, které neobsahují kobalt ani nikl. Společnost nyní využívá LFP baterie ve většině vozů s běžným dojezdem i v komerčních aplikacích energetických úložišť. Informaci přinesl zahraniční server Platts.

Tesla uvedla, že její nejdostupnější elektromobil Model 3 vybavený LFP baterií dosáhne díky účinným motorům stále dojezdu kolem 270 mil (zhruba 430 km).

7. Jižní Korea nabízí Polsku šest jaderných reaktorů 

Simulátor velínu v elektrárně Barakah (zdroj oficiální fotograf KHNP).

Společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) předložila Polsku technickou a cenovou nabídku na výstavbu šesti reaktorů APR-1400. První by mohl být uveden do provozu v souladu s harmonogramem přijatým v polském programu jaderné energetiky, tedy v roce 2033. Informaci přinesl zahraniční server World Energy News.

Delegaci společnosti KHNP vedl generální ředitel Jeong Jae-hoon s podporou vedoucího obchodního rozvoje Yoosik Nama. Součástí nabídky je „výstavba šesti reaktorů APR1400 o celkovém výkonu 8,4 GW.

8. Španělsko a Portugalsko budou moci omezit cenu plynu pro výrobu elektřiny

Paroplynová elektrárna Magnum v Nizozemsku

Evropská unie umožní na 12 měsíců Španělsku a Portugalsku omezit cenu zemního plynu využívaného pro výrobu elektřiny. Vyjednaný cenový strop je 50 EUR/MWh. Informaci přinesl zahraniční server Platts s odkazem na španělskou RTVE.

Portugalský ministr životního prostředí Duarte Cordeiro a španělská ministryně pro ekologický přechod Teresa Riberová oznámili dosaženou dohodu po jednání s Evropskou komisí.

9. Rolls-Royce věří ve spuštění prvního malého modulárního reaktoru do roku 2029

Předseda představenstva společnosti Rolls-Royce SMR Paul Stein uvedl, že doufá, že do poloviny roku 2024 společnost získá schválení regulačních orgánů pro svůj projekt malého modulárního reaktoru (SMR) a do roku 2029 bude moci komerčně vyrábět elektřinu.

Agentura Reuters citovala Steina, který uvedl, že byla zahájena regulatorní část procesu a „…bude pravděpodobně dokončena v polovině roku 2024.“

10. Německo se připravuje na možné přerušení dodávek ruského plynu, řekl Scholz

Plynovod Nord Stream

Německo se musí připravit na možné přerušení dodávek ruského plynu; zatím může jen spekulovat, co se Kreml rozhodne udělat. Prohlásil to dnes německý kancléř Olaf Scholz na společné tiskové konferenci s japonským premiérem Fumiem Kišidou v Tokiu. Oba státníci se při jednání shodli, že je zapotřebí přijmout k ruské invazi na Ukrajinu tvrdý postoj.

Německo podle Scholze usiluje o bližší vztahy se zeměmi v asijsko-pacifickém regionu, které sdílejí stejné demokratické hodnoty, ať už je to Japonsko, Austrálie, Jižní Korea či Indie..

Téma

Nejistoty ohledně dodávek ruského plynu do Evropy rostou po ukončení dodávek do Polska a Bulharska

Rozhodnutí Gazpromu pozastavit 27. dubna dodávky zemního plynu do Polska a Bulharska poté, co odmítly platit za ruské dodávky v rublech, způsobilo prudký nárůst cen a vyvolalo obavy, že budou odříznuti další zákazníci v Evropě. Agentura Platts považuje tento krok za precedens, který zvyšuje pravděpodobnost, že v příštích měsících budou zrušeny další kontrakty.

Polská společnost PGNiG dováží ruský plyn na základě dlouhodobého dovozního kontraktu, jehož platnost vyprší na konci roku 2022. V roce 2021 dovezla 9,9 mld. m3 (bcm) ruského plynu, čímž pokryla přibližně 63 % poptávky. V 1. čtvrtletí 2022 představoval dovoz z Ruska přibližně 53 % spotřeby.

Macron byl znovuzvolen francouzským prezidentem, co to znamená pro energetiku?

Úřadující francouzský prezident Emanuel Macron byl v neděli znovuzvolen, a to s větším náskokem, než se očekávalo. Hlas mu dalo 58,55 % voličů. Jednu z největších výzev pro něj bude představovat energetika. Ve své kampani se zavázal rozvíjet tu jadernou a obnovitelnou. Na konci března se rovněž nechal slyšet, že by Francie měla znárodnit EDF.

Francie v minulosti počítala s odklonem od jaderné energie a měla v plánu snížit podíl jaderných elektráren na výrobě elektrické energie na 50 % z tehdejších cca 75 %. Aktuální podíl se pohybuje okolo 70 % viz graf níže.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se