Domů
Energetický týdeník
Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Evropská komise chce koordinovaně odstoupit od Smlouvy o energetické chartě

Německá Energiewende se bez fosilních zdrojů, hlavně plynu, neobejde. Uhelná elektrárna Neurath

Evropská komise bude usilovat o to, aby EU, její členské státy a sdružení Euratom koordinovaně odstoupily od Smlouvy o energetické chartě. Dle představitelů Komise není smlouva již slučitelná s ambiciózními klimatickými cíli EU.

Jak informovala Evropská komise na svých stránkách, Smlouva o energetické chartě se od svého sjednání v 90. letech 20. století z velké části nezměnila, a nedopovídá tak současné realitě. Konkrétně smlouva sdružující unijní i mimo-unijní země v oblasti energetiky není v současnosti slučitelná se zvýšenými ambicemi EU v oblasti klimatu v rámci Evropské zelené dohody a Pařížské dohody.

2. Toyota na cestě k dominanci: Nové baterie mohou znamenat převrat v průmyslu elektromobilů

Toyota Prius Prime. Zdroj: Toyota

Automobilka Toyota nedávno představila své plány pro radikální snížení velikosti, ceny a hmotnosti baterií pro svá elektrická vozidla, a to až na polovinu. Stalo se tak poté, co došlo k průlomu v technologii polovodičových baterií.

Japonská automobilka, která patří mezi přední odborníky na výrobu baterií, minulý týden uvedla, že zjednodušení výrobního procesu materiálů pro baterie by snížilo náklady na její dlouho očekávanou technologii nové generace.

3. Španělsko v květnu v meziročním porovnání více než zdvojnásobilo import plynu z Ruska

Plovoucí LNG terminál

V květnu došlo mezirocně ke zdvojnasobení importu zemního plynu z Ruska do Španělska. Rusko se díky tomu stalo v měsíci druhým největším dovozcem plynu do Španělska. Tamní vláda v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině apeluje na dovozce plynu, aby s Ruskem neuzavírali nové kontakty na dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG).

Rusko se v květnu podílelo na celkovém importu plynu do Španělska z 27,9 % a bylo tak po Alžírsku (28,4 %) jeho druhým největším dovozcem plynu. Za květen 2023 dodalo 9,6 TWh v porovnání s 4,4 TWh z května 2022. Z celkového množství plynu transportovaného do Španělsko připadlo 71,4 % na dodávky LNG.

4. V německé aukci pro střešní FVE se vysoutěžil veškerý nabízený výkon, poprvé od roku 2021

Střešní solární elektrárna

V červnu se v Německu uskutečnilo druhé letošní kolo aukcí na podporu výstavby fotovoltaických elektráren na střechách a protihlukových bariérách. Oproti prvnímu letošnímu kolu se situace zlepšila, kdy byl do aukce přihlášen dostatek projektů k jejímu zaplnění. I přes vyřazení několika projektů v aukci zůstalo dost nabídek, aby se vysoutěžil veškerý nabízený výkon. K tomu došlo vůbec poprvé od prosincové aukce v roce 2021.

Německu se v posledních několika kolech nedařilo přilákat dostatek projektů do svých aukcí na podporu výstavby solárních elektráren na střechách či protihlukových bariérách. Všechna tři kola z loňského roku, stejně jako první letošní aukce, trpěla nedostatkem projektů, což vedlo k situaci, kdy se nevysoutěžil celý objem těchto aukcí.

5. V červnu Rusko dodalo do Evropy 1,76 miliard metrů krychlových plynu

Do Evropy z Ruska v současnosti proudí plyn přes Ukrajinu a plynovodem TurkStream. Těmito dvěma plynovody bylo v červnu z Ruska do Evropy dodáno 1,76 miliard metrů krychlových zemního plynu. Toky plynovodem TurkStream zůstaly stabilní i přes týdenní odstávku. Informoval o tom server S&P Global.

Dodávky ruského plynu do Evropy jsou momentálně omezeny na dvě trasy. První je přes Ukrajinu a druhá evropskou větví plynovodu TurkStream. Celkem bylo těmito plynovody v červnu 2023 do Evropy dodáno 1,76 miliard metrů krychlových zemního plynu. Ovšem ve srovnání s loňským rokem jsou dodávky ruského plynu do Evropy, do které S&P Global nepočítal Moldavsko, mnohem nižší. Konkrétně byly červnové dodávky meziročně nižší o 63 %.

6. Poptávka po PPA kontraktech rychle roste a aktuálně převyšuje nabídku

Obnovitelné zdroje energie

Poptávka po tzv. PPA (Power Purchase Agreements), smlouvách o nákupu elektrické energie, kontraktech v důsledku nynější geopolitické situace a energetické krize značně převyšuje nabídku. Důvodem jsou jednak dlouhotrvající povolovací procesy při výstavbě nových zdrojů energie napříč celou EU, pak ale také skutečnost, že developeři mají v některých členských státech možnost využít státních provozních podpor, které pro ně přináší nižší riziko.

Analytici z konzultační společnosti Aurora Energy Research již v roce 2021 predikovali, že v případě Německa poptávka po PPA kontraktech do roku 2030 převýší jejich nabídku. Jako jednu z hlavních motivací tehdy uváděli snahu společností o dekarbonizaci a vylepšení jejich mediálního obrazu. S přihlédnutím k následnému geopolitickému vývoji a nynější situaci na evropských energetických trzích je však pro společnosti hlavní motivací, a důvodem zvýšené poptávky, snížení provozních nákladů a účtů za energie.

7. BDEW: Německo potřebuje kapacitní trh pro zajištění bezpečnosti dodávek

Elektrárna Irsching, zdroj: Mainova

Německý svaz energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) předložil návrh nové podoby trhu s elektřinou v Německu. Jádrem návrhu je nový kapacitní mechanismus, který má zajistit bezpečnost dodávek.

„Současná podoba trhu zabraňuje přerušení dodávek, ale nezaručuje, že se podaří naplnit triádu obnovitelných zdrojů energie, cenové dostupnosti a bezpečnosti dodávek. Proto jsou zapotřebí další nástroje,“ uvedla šéfka BDEW Kerstin Andreaeová.

8. Rosatom zahájil přípravné práce na maďarské jaderné elektrárně Paks II

V lokalitě nové maďarské jaderné elektrárny Paks II začaly přípravné práce před oficiálním zahájením výstavby. Dělníci zahájili stavbu stěny, která omezí proudění podzemní vody na staveniště. Dva nové jaderné bloky typu VVER-1200 dodá Maďarsku ruská společnost Rosatom na základě mezivládní dohody z roku 2014.

Ruská energetická společnost Rosatom oznámila, že v lokalitě nové maďarské jaderné elektrárny Paks II zahájila její inženýrská divize JSC ASE přípravné stavební práce. Konkrétně dělníci začali práce na stěně, která lokalitu oddělí od podzemních vod, aby bylo možné zahájit hloubení stavební jámy a vylít základovou desku betonem. Jeden metr široká a v některých místech až 32 metrů hluboká stěna má projektovanou délku celkem 2,5 kilometru.

9. Německo zprovoznilo v 1. pololetí rekordních 8 GW větrných a solárních elektráren

Větrná elektrárna

Německo uvedlo v prvních šesti měsících letošního roku do provozu rekordních 8 GW nových solárních a větrných elektráren. Většinu z uvedené hodnoty tvořily solární elektrárny. Informaci přinesl zahraniční server S&P Global s odvoláním na think-tank IWR.

Podle zveřejněných údajů bylo v letošním prvním pololetí v Německu uvedeno do provozu 6,5 GW solárních elektráren, což je meziročně o 71 % více. Nový instalovaný výkon větrných elektráren vzrostl díky 350 zprovozněným turbínám meziročně o 77 % na 1,75 GW. Většinu z uvedených 1,75 GW tvořily tradičně pevninské větrné elektrárny, konkrétně 1,5 GW. Na moři byl zprovozněn pouze jeden větrný park o instalovaném výkonu 230 MW.

10. Cena plynu pro evropský trh sestoupila na měsíční minimum pod 28 eur za MWh

Predikce v energetice. Ilustrační foto.

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes sestoupila na měsíční minimum pod 28 eur (zhruba 670 Kč) za megawatthodinu (MWh). K jejímu poklesu přispívá pokračující růst dodávek z Norska, uvedla agentura Bloomberg.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 27,775 eura za MWh. Krátce před polednem vykazovala pokles přibližně o tři procenta a pohybovala se mírně nad 28 eury za MWh. Cena plynu na burze se už delší dobu nachází hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

 

Téma

Mezinárodní agentura pro atomovou energii schválila vypouštění tritiové vody ve Fukušimě I

Mezinárodní agentura pro atomovou energii posoudila navržený postup při vypouštění vody obsahující tritium ve Fukušimě I. Potvrdila, že by jeho realizace zaručila zanedbatelné dopady na životní prostředí. I na základě rozhodnutí této organizace a analýzy vlastních odborníků souhlasila s touto metodou i Jižní Korea.

Téměř před rokem jsme v posledním dílu našeho dlouhodobého seriálu o likvidaci následků havárie ve Fukušimě psali o schválení plánu a metodiky společnosti TEPCO pro vypouštění vyčištěné vody, která obsahuje pouze tritium, japonským úřadem pro jadernou bezpečnost NRA. Plán byl zaslán k posouzení Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE). Ta na začátku července vydala rozsáhlou zprávu o posouzení navrhované metodiky. Protože analýza návrhu probíhala už před zasláním jejího přesného popisu, věnovali se mu odborníci MAAE s velkou pečlivostí celkově okolo dvou let. Realizovali také několik návštěv v areálu elektrárny Fukušima I, aby posoudili situaci přímo na místě. Nyní tak vydali zmíněný podrobný materiál, který jasně prokazuje, že navržené postupy plně odpovídají mezinárodním environmentálním standardům. Navržené limity na radioaktivitu jsou nižší než ty, které musí splňovat voda vypouštěná z jaderných elektráren za provozu, a dokonce i pitná voda.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se