BDEW: Německo potřebuje kapacitní trh pro zajištění bezpečnosti dodávek
Německý svaz energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) předložil návrh nové podoby trhu s elektřinou v Německu. Jádrem návrhu je nový kapacitní mechanismus, který má zajistit bezpečnost dodávek.
"Současná podoba trhu zabraňuje přerušení dodávek, ale nezaručuje, že se podaří naplnit triádu obnovitelných zdrojů energie, cenové dostupnosti a bezpečnosti dodávek. Proto jsou zapotřebí další nástroje," uvedla šéfka BDEW Kerstin Andreaeová.
BDEW navrhuje vytvoření kapacitního trhu, který by v budoucím systému pokryl zbytkové zatížení neboli zatížení, které zbyde po odečtení výroby z obnovitelných zdrojů energie, jako jsou větrné a solární elektrárny.
Tento trh by měl být otevřen například pro konvenční elektrárny šetrné ke klimatu, např. plynové elektrárny připravené na spalování vodíku, zařízení využívajicí obnovitelné zdroje energie, zařízení na skladování elektřiny nebo dovoz elektřiny. Všechna tato zařízení musí zajistit, aby příslušné investice přispěly k dosažení klimatických cílů pro roky 2030 a 2045, uvádí BDEW.
"Vzhledem k množství nejistot by spolková vláda měla urychleně vyjasnit, jak má být ve střednědobém a dlouhodobém horizontu zajištěna bezpečnost dodávek," dodala Andreaeová.
Německá vláda by měla v tomto legislativním období řešit nezbytné pobídky pro výstavbu nových elektráren připravených na vodík v krátkodobém horizontu a ve střednědobém až dlouhodobém horizontu navrhnout systematický přístup pro kapacitní trh, uvedl svaz.
Podle BDEW zatím nejsou vytvořeny potřebné podmínky pro vybudování zdrojů, které by zajistily bezpečnost dodávek elektřiny do roku 2030.
Německo, které si klade za cíl do roku 2030 pokrýt 80 % spotřeby elektřiny obnovitelnými zdroji energie, plánuje reformu svého trhu s elektřinou. Vláda v únoru spustila platformu pro výměnu názorů mezi společnostmi, vědeckými pracovníky a občany, která by měla položit základy pro přípravu německého trhu s elektřinou na větší závislost na obnovitelných zdrojích energie. První závěry platformy by měly být představeny v letní zprávě.
Mohlo by vás zajímat:
Přesně tak bez prakticky 100% záloh na OZE nemůže síť fungovat někdo je bude muset platit a tím bude spotřebitel otázkou zůstává jen mechanismus platby buďto za odebranou kWh nebo za připojení.
Samozřejmě i jaderná energetika musí být neustále "zásobována" těžbou uranové rudy, jejím zpracováním a nepřetržitou náročnou výrobou jaderného paliva.
A to nemluvím o velmi dlouhodobých problémech s konečnou likvidací ať už dosloužilých JE či havarovaných JE (viz neustálé nutné práce i 12 let po Fukušimě....)
To zase pro FVE a VtE dělat nemusíte.
Všechno má své výhody a nevýhody
Ale jak si můžeme přečíst v dnešním článku výše, z ekonomického hlediska
"...jaderná energie je příliš kapitálově náročná a její výstavba trvá dlouhou dobu."
To jsou zase perly. Právě výroba jaderného paliva je extrémně efektivní, protože jde o zhruba milionkrát koncentrovanější energii než je ve fosilních palivech, takže z jedné palivové peletky se získá zhruba tolik energie jako z tuny uhlí nebo 500 kubíků plynu.
Rozobrať veterné turbíny a opätovne z nich získať primárne suroviny nie je totiž vôbec jednoduché a vyradené súčiastky väčšinou končia na skládke odpadu.
Lopatky Vte sa recyklujú iba veľmi ťažko, keďže sa nedajú spätne oddeliť od ostatných materiálov, z ktorých je lopatka vyrobená.
V najbližších dvoch rokoch sa majú tisícky demontovaných turbín premeniť na päťdesiattisíc ton odpadu, v roku 2030 bude odpadu z vyradených veterných turbín viac ako dvestotisíc ton. Efektívne recyklačné riešenie pre nich momentálne neexistuje.
Univerzita v Strathclyde odhaduje globálny nárast odpadu z lopatiek veterných turbín z asi 400 000 ton ročne v roku 2034 na približne 2 milióny ton do roku 2050
No, pokrok nezastavíš, či ako to hovoríte :D
Pane Vaněčku, jaderné palivo, z kterého byste vyrobil energii potřebnou pro jednoho člověka na celý jeho život, je velikosti zhruba hokejového puku. Je to naprostá sranda proti vlakům uhlí, nebo celých, seštěpkovaných lesů. lesů. Postarat se o odpad je zvládnuté, na rozdíl od jiných technologií.
Postavit jaderný blok, trvá v zemích, kde vládnou konstruktivní politici cca 5 let. Tam kde vládnou eurobyrokrati, klidně dvacet, ale to není chyba jaderné technologie.
To Vaněček : kdyby to byla pravda , pak by dávno existoval kapacitní trh ve Francii nebo na Slovensku.... Takže před tím než něco napíšete chce to trochu testovat realitu....
Kdo bude platit náklady na fosilní elektrárny, které se spustí třeba jen týden v roce, je otázka. Může to dotovat daňový poplatník ve formě státu nebo se to může připočíst k ceně elektřiny jako nyní OZE nebo si obchodník bude zálohu OZE platit sám a naúčtuje si náklady přímo do ceny za kWh.
Řešitelné to je, mechanismus musí vymyslet politici.
Zaplatí to odběratel otázkou zůstává jen v jaké formě , jestli za odebranou kWh a nebo v ceně připojení.
Naprosto triviální řešení je následující: třeba ČEZ bude vlastnit FVE i VtE i plynové elektrárny i přečerpávací elektrárny. Obdobně EON, Innogy, ....
No a firma si to uvnitř firmy zařídí tak, že to bude fungovat (navzájem se doplňovat a jistit) a celkově to bude pro firmu přiměřeně ziskové.
CO JE TOM SLOŽITÉHO ??
Přestaňte s tím Vaším neustálým strašením: to néééjde
Pane Vaněčku, promiňte ale vy jste ale hlava.
ČEZ, když bude nucen pro zajištění bezpečné dodávky zbudovat PPE nebo bateriové úložiště, tak to rádi moc rádi udělají a budou se u toho smát a plácat se v 6 patře v kanceláři pana Beneše do stehen, jak jim ti troubové z OZE nahráli další vejvar.
Všechny investice protáhnou přes investiční parametr IRR = 18 % a budou krkat blahem... ERU jim to schválí jako oprávněný náklad a vy, já a dalších 10 milionů dovedů to zaplatí...
A budou křičet to vaše: lidi my musíme to pořádně podojit jinak to néééjde...
To "řešení" je "naprosto triviální" a zároveň i naprosto nesmyslné. ČEZ ani žádná jiná veřejně obchodovaná společnost nebude a ze zákona ani nemůže investovat do zdroje jako např. plynová elektrárna, když mu návratnost té investice nevychází, a dotovat ztrátu z této investice z investic jiných. U "fosilní elektrárny, které se spustí třeba jen týden v roce", samozřejmě žádná návratnost neexistuje.
ČEZ samozřejmě do paroplynové elektrárny investoval a provozuje ji. Co to plácáte?
Když dostane dotaci, bude investovat i do dalších.
Největší riziko má ČEZ s investicí do nové jaderné elektrárny, tu možná ani nedostaví, ani nespustí. Jen v ní utopí peníze a řada místních zainteresovaných bude spokojena.
tady si to přečtěte
cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zdroje/paroplynove-a-plynove-zdroje/informace-o-paroplynove-energetice
Co to plácáte vy? ČEZ do ní neinvestoval s vidinou, že "se spustí třeba jen týden v roce", Vaněčku. O tom byla řeč, jestli jste si nevšiml.
Ještě před chvílí jste tvrdil, že "si to uvnitř firmy zařídí tak, že to bude fungovat (navzájem se doplňovat a jistit) a celkově to bude pro firmu přiměřeně ziskové", tak teď už leze ven, že byste chtěl dotovat (a tomu se zase brání Evropská komise).
Pánové, už se dál neztrapňujte. Příště by jste mohli (po)tvrdit, že ČEZ nemůže investovat do nové JE protože by poškodil akcionáře, když mu, cituji Vás, "návratnost investice nevychází".
a "plácat se do stehen" jak píšete.
EU povoluje výstavbu nových (paro)plynových elektráren, když tyto budou moci využívat i zelený vodík.
Zatím se tu ztrapňujete jedině vy sám, Vaněčku. "Tvrdit, že ČEZ nemůže investovat do nové JE protože by poškodil akcionáře" bychom nemohli, protože ČEZ pochopitelně přistoupí na takovou výkupní cenu elektřiny, aby mu to vycházelo.
O povolení výstavby nových "(paro)plynových elektráren" tu nikdo nepsal, Vaněčku, řeč byla o dotování jejich provozu. Návratnost výstavby paroplynové elektrárny, když bude moci využívat zelený vodík, který ve skutečnosti k dispozici zatím není, a není jasné kdy a za kolik v potřebném množství bude, samozřejmě nevychází už vůbec.
Už tu děláte akorát komika ....
A samozřejmě, zelený vodík bude, technický pokrok nezastavíš.
Teď je ho jestě málo, jako to bylo v 2000 s fotovoltaikou, teď už má fotovoltaika naistalováno přes 1 TW výkonu a roce 2030 to již bude 5-6 TW, což je více než desetinásobek instalací JE (a i celkově vyšší absolutní roční výroba elektřiny).
A v 2050 to může vystoupat na další desetinásobek výroby elektřiny (bude přes 50 TWp instalovaných...
Technický pokrok nezastavíš, ČEZ to ví a proto pojede po podobné trajektorii jako velké německé energetické firmy...
Komika tu děláte jen vy sám, Vaněčku. Zelený vodík bude, ale stále nevíme kdy, v jakém množství, jak se k nám dostane, kde se bude skladovat a hlavně kolik bude stát. Takže se na tom žádná návratnost plánovat nedá. Stejně jako se to nedá plánovat na tom, co kam "může vystoupat".
Zrovna tak se nedá spoléhat na to, že když se nějaká technologie rozšířila, že se stejně rozšíří i jakákoliv jiná technologie, u které si to vy nebo kdokoliv jiný přeje.
Je úplně jedno že Vy nevíte, cituji "kdy, v jakém množství, jak se k nám dostane, kde se bude skladovat a hlavně kolik bude stát".
U našich sousedů i jinde v EU již vědí, plánují, vše připravují. Technický pokrok nezastavíš.
Vy (Emil + ti co za ně mluví a píše) mohou vědět či nevědět, svět se kvůli tomu nezastaví...
Vy to nevíte taky, Vaněčku, u našich sousedů to taky nevědí, jen počítají a odhadují, a lezou jim z toho naprosto šílená čísla, jako např. zde v Agoře spočítali, že MWh zeleného vodíku vyrobí za 216-235 €/MWh:
static. agora-energiewende. de/fileadmin/Projekte/2022/2022-12-10_Trans4Real/A-EW_301_LCOH_WEB. pdf
Pane Vaněčku, vaše příspěvky se tématem podobají zajíci kličkujícímu v minovém poli a jsou již dosti otravné.
Jaroslave, nenechte se otrávit a raději si přečtěte tu přednášku Marko Topiče, co jsem zde doporučil.
Současná situace na energetickém trhu nejen v SRN nám v posledních několika dnech krásně ukazuje, jak se pan ing. Vaněček zcela mimo realitu. Dnes je v SRN nainstalováno možná 50 TW výkonu v FVE a jejich produkce, pokud svítí Slunce je okolo 35 TW v poledne. Současně ale i trochu fouká asi 20 TW a pak je od 9 - 16 cena elektřiny nulová či záporná.
Pokud dle rad pana inženýra to i u nás takhle přepískneme jak v SRN, pak elektřina bude přes poledne v extrémním přebytku a bude zdarma či se za ní bude ještě výrobcem platit, tím ovšem se investice do FVE nikdy nezaplatí, pokud to nebude dotováno, ale to je přeci ekonomický podvod na občanech.
Význam to má pouze pro zhotovitele nepotřebných FVE či provizím ekomaniakům...
K výrobě zeleného vodíku se jako energetik a současně chemik nevyjadřuji, neb je to ekonomické zvěrstvo...
pane Turku, pri vsi ucte, vite vubec neco o vyrobe z OZE? Vite, ono je to slozite, s tim proste nemohou pracovat lide, kteri kdyz vidi stojici vetrnik tak s hruzou reknou: to se netoci! to neni k nicemu! Ta vyroba je dynamicka, proste je to slozitejsi a to ze tomu nerozumite jeste vubec neznamena, ze to nemuze fungovat. Tenhle svet proste uz neni pro stary pejsky, co nenaucis novym vecem. Cest vsem vyjimkam.
Trochu si ujasnete pojmy, vzdelejte se. Napovim: cena se tvori na trhu a vic nez na technoligii zalezi na jeho nastaveni ( to jsou ty nudny slovicka ve smlouvach, s technikou to moc nesouvisi). Taky si treba zjistete, ze FVE vyrabi i kdyz nesviti slunce. zkuste se smirit s tim, ze tak jako u vodnich elektraren nekdy tece voda tzv. horem a ne pres turbinu, a energie se ztraci, tak i slunce i vitr v budoucnu nebudou zcela vyuzity a nikomu to nebude cuchat nervy - ovsem musi byt na to nastaven trh, samozrejme.
Je to proste slozite a pan Vanecek opravdu naprosto selhava: v tom, vam tady vysvetlit, ze FVE je neco uplne jineho nez parni kotel s tubinou a jedine co je spojuje je to, ze z toho tece proud. Jenomze on je to zrejme nadlidsky ukol a timto se panu Vaneckovi omlouvam.
Při vší úctě, pane Vé eF, když vidím stojící větrník, má to zpravidla dva důvody. Buď stojí na poruchu a v tom případě to žádná hrůza není, nebo má vynucenou odstávku z důvodu převisu výroby OZE a pak to hrůza je, protože je mu placeno jako kdyby vyráběl. A nemusím být žádný expert na trhy abych věděl, že když někomu platím za to, že nic nedělá a nevyrábí, tak to nemá s trhem nic společného a pro spotřebitele to znamená, že výsledný produkt bude mít zbytečně dražší.
A to, že FVE vyrábí i když slunce přímo nesvítí je sice pravda, ale vyrábí kolik? Skoro nic. Ale abyste svou FVE vybudoval, musel jste zaplatit nemalý obnos, který se vám těžko vrátí z toho provozu, kdy slunce přímo nesvítí. O ceně takové energie se nemá cenu vůbec bavit.
Platby oze za nucené odstávky nejsou chybou oze samotných, ale chybou nastavení trhu. To je důležité si uvědomit, a o tom také píšu. A to je také jeden ze zásadních omylů, které tady šíří lidé, co o tom nic nevědí.
To že FV vyrábí skoro nic když nesvítí slunce a je pod mrakem je nepravda, která pramení jak z neznalosti, tak z neschopnosti se přesně vyjádřit. Pod skoro nic si totiž každý představí něco jiného. FV totiž vyrábí až 50 procent, když je zataženo. Záleží samozřejmě na typu oblačnosti. Proto mě také zajímá to výkonové rozdělení podle dní. Ono těch dní, kdy FV vyrobí méně než 10 procent je opravdu málo.
Více než 50% vyrábí FVE 731 hodin v roce (8% hodin v roce), více než 10% 2853 hodin (33% hodin v roce).
Těžko říct co myslíte tím "FV totiž vyrábí až 50 procent," ale alespoň 50% průměrné denní výroby dá FVE v 249 dnech roku (68%). Alespoň 10% průměrné denní výroby dá FVE v 95% dnů.
Vážený pane VF, provozuji několik FVE a nemohu s vámi souhlasit, že když je zataženo tak vyrábí na 50 %. Skutečnost v letním období je při počasí ala pod mrakem či vaše zataženo tak na maximálně 15 - 30 % instalovaného výkonu, když je opravdu zataženo jako před bouřkou pak jen něco přes 10 %. Monitoruji své zdroje po minutách...
Jo a v energetice velmi úspěšně podnikám od roku 1993, tak mne příště nepoučujte.
Děkuji a přeji vám hezký den
tech 50 procent je mysleno jako extrem, neco jako opacny extrem typu nevyrabi vubec nic. Ja tim myslim ze i kdyz neni jasno, je zatazeno takovym spise oparem, coz je casty jev tak jsem zaznamenal i 50 procent ( vuci maximu pri danemu uhlu osluneni) A to je dulezita informace, nebot mnoho lidi opravdu veri tomu, ze FV nevyrabi v okamziku, kdy neni uplne jasno. a tento nesmysl se ve spolecnosti porad siri.
Co víte o výrobě OZE vy VF? Když se pod článkem https://oenergetice.cz/emise-co2/the-guardian-velke-ropne-spolecnosti-se-odklani-od-svych-klimatickych-slibu ptáte na data, která jsem již před pár lety v pohodě stáhnul v hodinových intervalech pro celou ČR a analyzoval si z nich pro každý den průměrný výkon (přesný stejně není třeba když je počítáno s akumulací). Chtěl jsem Vám ta data poskytnout ale když nadáváte diskutujícím do starých psů, tak už mě to přešlo.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se