Domů
Energetika v zahraničí
V červnu Rusko dodalo do Evropy 1,76 miliard metrů krychlových plynu
Pokládání plynovodu TurkStream
Zdroj: Gazprom

V červnu Rusko dodalo do Evropy 1,76 miliard metrů krychlových plynu

Do Evropy z Ruska v současnosti proudí plyn přes Ukrajinu a plynovodem TurkStream. Těmito dvěma plynovody bylo v červnu z Ruska do Evropy dodáno 1,76 miliard metrů krychlových zemního plynu. Toky plynovodem TurkStream zůstaly stabilní i přes týdenní odstávku. Informoval o tom server S&P Global.

Dodávky ruského plynu do Evropy jsou momentálně omezeny na dvě trasy. První je přes Ukrajinu a druhá evropskou větví plynovodu TurkStream. Celkem bylo těmito plynovody v červnu 2023 do Evropy dodáno 1,76 miliard metrů krychlových zemního plynu. Ovšem ve srovnání s loňským rokem jsou dodávky ruského plynu do Evropy, do které S&P Global nepočítal Moldavsko, mnohem nižší. Konkrétně byly červnové dodávky meziročně nižší o 63 %.

Spolehlivost Ruska jako dodavatele přitom stále zůstává zdrojem obav. V prosinci 2024 končí pětiletá smlouva o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Nejen zástupci Ukrajiny očekávají, že smlouva nebude obnovena.

TurkStream v červnu prošel údržbou

V květnu 2023 dosáhly dodávky přes TurkStream do jihovýchodní Evropy 0,7 miliard metrů krychlových plynu, což bylo nejméně od června 2022. V červnu 2023 se toky mírně zvýšily na 0,71 miliard krychlových metrů. A to i přes to, že plynovod byl od 5. do 11. června odstaven kvůli roční údržbě.

Kromě Turecka plyn přes TurkStream proudí především do Maďarska a Srbska, což jsou státy, které mají stále relativně dobré vztahy s Ruskem. V dubnu se dokonce Gazprom nechal slyšet, že nevylučuje možnost dodávek více zemního plynu do Maďarska, než má nasmlouváno v rámci dlouhodobého kontraktu.

Evropské zásobníky jsou plné z 80 %, ukrajinské z jedné třetiny

Dodávky přes Ukrajinu do zemí, které nebyly součástí Sovětského svazu dosáhly v červnu objemu 1,05 miliard metrů krychlových plynu. Ve srovnání s předchozím měsícem došlo k mírnému poklesu. Podle S&P Global byl během pěti dnů na ukrajinsko-slovenském přeshraničním bodě Velké Kapušany zpětný tok, kdy byl zemní plyn vtláčen do zásobníků na Ukrajině.

Podle provozovatele zásobníků na Ukrajině UkrTransGazu dokonce několik společností již využilo kapacit ukrajinských zásobníků. Ukrajina Evropě nabídla využití zásobníků s kapacitou více než 10 miliard metrů krychlových plynu z celkových 31 miliard metrů krychlových.

Podle dat GIE jsou Evropské zásobníky plné z necelých 80 % a pokud by byly naplněné brzy před zahájením zimní sezóny, mohly by se zásobníky na Ukrajině stát pro evropské firmy atraktivní. Podle S&P Global byly zásobníky na Ukrajině na začátku července plné zhruba z jedné třetiny.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se