Domů
Energetika v ČR
ČEZ Distribuce letos dá do svých sítí 13,5 miliardy Kč, meziročně o miliardu víc

ČEZ Distribuce letos dá do svých sítí 13,5 miliardy Kč, meziročně o miliardu víc

Společnost ČEZ Distribuce investuje letos do svých sítí 13,5 miliardy korun, meziročně o miliardu více. ČTK to řekla mluvčí firmy Soňa Holingerová. Za dobu své existence od roku 2005 investovala podle ní ČEZ Distribuce do sítí v ČR přes 135 miliard korun, mezi roky 2020 až 2025 to bude 83 miliard korun. Do přenosových sítí investují i další distributoři elektřiny v ČR, společnosti PREdistribuce a EG.D.

„Distribuční síť je potřeba co nejdříve připravit na rostoucí požadavky připojování obnovitelných zdrojů, nárůst elektromobility i akumulace. Pokračujeme také v rozvoji optické infrastruktury podporující decentrální energetiku,“ řekl generální ředitel ČEZ Distribuce Martin Zmelík.

Firma uvedla, že investice míří mimo jiné do dálkově ovládaných prvků a prvků monitoringu distribuční soustavy nebo do systému pro řízení a regulaci napětí. Investice směřují také do rozvoje chytrých elektroměrů (AMM). ČEZ Distribuce plánuje během let 2024 až 2027 instalovat asi 800.000 chytrých elektroměrů.

Společnost podle Holingerové pokračuje i v rozvoji optické telekomunikační infrastruktury. Záměrem je vybudovat na distribučním území ČEZ Distribuce 6800 km optických sítí do roku 2025 a dalších 4200 km do roku 2030. Peníze firma investuje i do informačních technologií a také na obnovu a provoz svého současného distribučního zařízení.

Letos mimo jiné zahájila stavbu nové transformační stanice Uničov za 176,4 milionu Kč. Firma podle Holingerové také začala s rekonstrukcí transformovny Hranice za 194 milionů Kč, transformovny Litoměřice Severozápad za 76,2 milionu Kč nebo rekonstrukcí systému řízení a chránění v rozvodně Výškov s realizačními náklady 71 milionů Kč.

ČEZ Distribuce je distributorem elektřiny zhruba na dvou třetinách území České republiky. Zbylá část je rozdělena mezi firmy EG.D (dříve E.ON Distribuce) a PREdistribuce.

Vedoucí investic v EG.D Ladislav Mikuláš ČTK řekl, že firma plánuje letos investovat do distribučních sítí pro elektřinu 4,8 miliardy korun, meziročně o asi 200 milionů korun více. „Ještě vyšší nárůst očekáváme v dalších letech, kdy se chceme ještě více zaměřit na obnovu a rozšiřování sítí vysokého a nízkého napětí včetně budování smart sítí pro podporu rozvoje obnovitelných zdrojů a elektromobility,“ dodal. Tento měsíc podle něj firma mimo jiné slavnostně otevře novou rozvodnu v Táboře za zhruba 140 milionů korun.

Pražská PREdistribuce podle mluvčího Petra Holubce investuje letos do rozvoje své sítě podobně jako v předchozích letech 1,7 miliardy korun. „Téměř třetina z těchto investic jsou takzvané strategické stavby a jsou určeny na obnovu a rozvoj páteřních energetických sítí,“ uvedl Holubec. Podle něj jde například o stavbu transformovny v oblasti Lochkov, respektive Slivenec. Firma také dokončí stavbu kabelového tunelu z transformovny Karlín směrem na Hlávkův most.

Komentáře

(1)

energetik

9. červen 2021, 16:42

ČEZ Distribuce nic neinvestuje, vše s "přiměřeným" veřejně nekontrolovatelným ziskem promítne ERÚ do distribučních poplatků pro garantovaný zisk státem podporovaného monopolu. A které to sítě jsou opravdu ČEZ distribuce, postavené za peníze ČEZ Distribuce legálně a na vlastních pozemcích?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.