Domů
Energetika v ČR
ČEZ postaví na střeše závodu na léky Zentiva v Praze velkou solární elektrárnu
Střešní solární panely
Střešní solární panely

ČEZ postaví na střeše závodu na léky Zentiva v Praze velkou solární elektrárnu

Energetika v ČR
3 komentáře
4. říjen 2023, 11:02
ČTK

Na střeše závodu na výrobu léků Zentiva v pražských Dolních Měcholupech vznikne jedna z největších střešních solárních elektráren v Česku. Ročně vyrobí 910 megawatthodin elektřiny, což se rovná spotřebě zhruba 260 běžných domácností. Farmaceutická firma elektřinu využije pro vlastní spotřebu. ČTK o tom informovala společnost ČEZ ESCO, která instalaci fotovoltaiky zajišťuje.

Fotovoltaická elektrárna o výkonu jednoho megawattu (MW) bude na čtyřech objektech továrny v areálu Zentivy. Celkem 2132 solárních panelů pokryje podle ČEZ ESCO střechy o rozloze téměř 5000 metrů čtverečních, což odpovídá asi 25 tenisovým kurtům.

Veškerou vyrobenou elektřinu plánuje Zentiva spotřebovat pro vlastní účely. Elektřinu začne vyrábět do konce letošního roku po připojení do sítě. Instalované zařízení je první částí projektu, který v následujících letech počítá s rozšířením kapacity až ke třem MW. Projekt počítá i s různými formami akumulace energie.

Podle Zentivy elektrárna zapadá do firemních cílů dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality. „Už nyní pokrýváme veškerou naši spotřebu v našich výrobních závodech v Praze a Bukurešti pouze zelenou elektřinou, teď ji budeme mít ještě k tomu z vlastních zdrojů,“ řekla za společnost Ines Windischová.

Ilustrační foto

Podle ČEZ ESCO má o vlastní zelené zdroje energie zájem stále větší počet firem napříč všemi obory. „Zentiva patří k největším českým producentům léčiv, pro ČEZ ESCO je tak stavba takto velké fotovoltaické elektrárny pro jednoho z lídrů trhu důležitou zakázkou,“ uvedl generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Mezi další velké projekty společnosti z posledních měsíců patří podle něj například stavba elektrárny zastřešující parkoviště v České zbrojovce ze skupiny Colt CZ Group nebo dokončení největší střešní fotovoltaické elektrárny v centru Prahy na střeše Kongresového centra.

Česko v posledních měsících prožívá fotovoltaický boom. V prvním pololetí letošního roku energetici zprovoznili 45.197 fotovoltaických elektráren. Počet instalovaných zařízení je téměř o čtvrtinu vyšší než za celý loňský rok. Trend posilují zejména malé elektrárny pro rodinné domy, postupně přibývá i velkých zařízení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Pravoslav Motyčka
4. říjen 2023, 21:55

Ano takto vypadá ekologie - FVE na střechách velkých firem. Doufejme ,že takových elektráren se postaví co nejvíce , protože toto je skutečně ekologický zdroj , který ušetří zbytečné pálení uhlí v elektrárnách , které mimochodem u nás probíhá zatím i v létě. Potenciál pro stavbu nových FVE tohoto tytu je zatím v řádu GW aniž by byl problém tuto energii spotřebovat v síti. Takové firmy navíc do budoucna budou svojí spotřebu více orientovat na el. energii.

Petr Hariprasad Hajič
6. říjen 2023, 10:12

Pokud tam nemají dostečně velké úložiště energie, tak je to polovičaté řešení. Přitom, pokud by instalovali dostatečně velkou baterii, tak nejen že zlepší kvalitu naší přenosové soustavy, ale i pokud se budou chovat jako dobří hospodáři a přejdou na spotové ceny elektrické energie, tak mohou i zlepšovat stabilitu energetické sítě, tj. při prebytcích akumulovat, při nedostatku generovat.

Emil
6. říjen 2023, 10:22

"Veškerou vyrobenou elektřinu plánuje Zentiva spotřebovat pro vlastní účely", takže zjevně žádnou další baterii nepotřebují. Zentiva tu opravdu není od zlepšování kvality naší přenosové soustavy ani stability energetické sítě, "pokud se budou chovat jako dobří hospodáři", tak to udělají přesně tak jak to udělali a žádnou "dostatečně velkou baterii" kupovat nebudou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se