Domů
Energetika v ČR
ČR s předstihem splnila cíl EU na úspory plynu, pomohlo například počasí

ČR s předstihem splnila cíl EU na úspory plynu, pomohlo například počasí

Česko v aktuální topné sezoně ušetřilo při spotřebě proti loňsku kolem 850 milionů metrů krychlových plynu. S předstihem tak splnilo cíl EU, podle něhož má každá členská země tuto zimu snížit spotřebu aspoň o 15 procent. Zásoby plynu jsou v současné době proti loňsku dvojnásobné, což přispívá k poklesu cen energií na trhu. Dnes to oznámilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Podle analytiků k úsporám pomohlo například teplé počasí, Češi šetřili také kvůli vysokým cenám energií.

Závazek na snížení spotřeby plynu schválili energetičtí ministři států EU loni v červenci. Dohoda počítala v období od října 2022 do března letošního roku s úsporami alespoň 15 procent spotřeby proti předchozí topné sezoně. Pro Českou republiku to znamenalo povinnost ušetřit minimálně 800 milionů metrů krychlových plynu, čehož se podle ministerstva dosáhlo v polovině ledna.

„Potvrzuje se to, co říkám od loňského jara. Úspory energií jsou velmi účinným a ve svém důsledku velmi levným nástrojem na posilování energetické bezpečnosti,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), který ocenil přístup spotřebitelů.

„I díky tomu jsou tuzemské zásoby plynu oproti loňsku více než dvojnásobné,“ uvedl ministr. Tuzemské zásobníky jsou podle dnešních dat resortu plné z 80 procent, je v nich kolem 2750 milionů metrů krychlových plynu.

Loni se v Česku spotřebovalo přes 7,5 miliardy metrů krychlových plynu. To je meziročně asi o pětinu, tedy zhruba 1,9 miliardy metrů krychlových méně. „Pro představu to přibližně odpovídá spotřebě celé země ve dvou zimních měsících,“ vypočítal zástupce vrchního ředitele energetiky a jaderných zdrojů René Neděla. Dodal, že v současné topné sezoně se spotřeba snížila ještě výrazněji. Od října do poloviny ledna klesla meziročně o více než 23 procent. V současné době tak podle ministerstva úspory ze spotřeby oproti loňsku činí zhruba 850 milionů metrů krychlových.

Ilustrační foto

Podle analytika společnosti XTB Tomáše Cverny lze vysoké úspory plynu přisuzovat teplému počasí. Připomněl například průměrné teploty v loňském říjnu, které byly o 2,5 stupně vyšší, než je obvyklé. „S tímto vývojem teplot se nese i zlevňování kontraktu na zemní plyn na burze TTF, který od počátku roku poklesl o necelých sedm procent. Dlouhodobé předpovědi počasí tvrdí, že únor bude teplotně průměrný až nadprůměrný, což může přispět k dalším úsporám. Letošní zimu bychom s našimi zásobami a při naplnění odhadu vývoje počasí měli bez větších komplikací zvládnout,“ řekl Cverna. Další analytici v minulých dnech poukazovali také na působení vysokých cen energií, které nutí řadu odběratelů k úsporám.

Splněním cíle však podle Síkely důležitost šetřit při spotřebě nekončí. „Úspory plynu nám pomáhají dosahovat rekordní úrovně zásob plynu, což posiluje naši odolnost vůči případným krizovým situacím, a tedy naši energetickou bezpečnost. Každý ušetřený kubík plynu nám navíc pomůže s přípravou na další topnou sezonu. Sníží tak tlak na rychlou tvorbu zásob plynu, a tím i na růst cen,“ dodal Síkela.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
minduton
24. leden 2023, 12:55

Energetickou bezpečnost to zvýší, ale rozproudí to opět polemiku o tom, kolik těch skladovacích kapacit na plyn reálně potřebujeme udržovat. Když skončíme zimu s 60%ním plněním zásobníků, tak se ty hlasy ozvou.

Pravoslav Motyčka
24. leden 2023, 20:32

Spotřeba plynu klesla a bude dál klesat chudí lidé totiž spotřebovávají méně a chudnutí společnosti bude pokračovat.

Vladimír Šťastný
24. leden 2023, 13:10

Já bych s tím jásotem ještě tak dva měsíce počkal. Je to sice málo pravděpodobné, ale pamatuji rok, kdy byl v březnu po tři týdny celodenní mráz i v nížinách. Jásat, že jsme z toho venku, můžeme až tak koncem dubna. Pro letošek.

hlpb
24. leden 2023, 13:50

Tak to si pamatuješ špatně, nic takového si nikdy nestalo, dle stoletého kalendáře, se průměrné teploty pohybují v březnu v prvním týdnu mezi 2,2-3,7 stupni, druhém týdnu 3,5-4,4, třetím týdnu 4,7-6,3, čtvrtém týdnu 6,1-8,5. Tří týdenní celodenní mráz i v nížinách v březnu v ČR je totální nesmyl.

Jirka94535
24. leden 2023, 15:33

Pane Bláha, nikdy neříkejte nikdy, a už vůbec ne podle průměru. Jste asi velmi mlád, my starší pamatujeme prvomájové průvody se sněžením, několik roků po sobě. K tomu březnu, poslední týden v březnu nám na vojně vyhlásili poplach s výjezdem do terénu, spali jsme ve spacácích pod maskovací sítí, celý týden mráz, 30. nebo 31.března bylo ráno při zemi -20stupňů, síť sotva držela pod tíhou sněhu. Ale je fakt, že hned následující den bylo nad nulou, šílená kombinace, všechno mokré, mráz byl lepší. Na to se nezapomíná.

Vladimír Šťastný
25. leden 2023, 06:55

Bláho ty jsi vážně dacan. Pamatuji si to velice dobře a sám o tom píšu jako o velice mimořádné události, a ty sem přijdeš plácat blbosti s dlouholetými průměry

hlpb
25. leden 2023, 11:25

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Vláďo, lžeš jak AB, nikdy v ČR nebyl v březnu v nížinně třítýdenní celodenní mráz. Ale jestli ti to udělá dobře, tak si klidně napiš, že pamatuješ, že v červenci byly dvoumetrové závěje a stavěl jsi sněhuláky...
.

Petr prochaska
24. leden 2023, 16:30

V únoru ještě může být zima, ale zásobníky jsou hodně zaplněné. Nějaký nedostatek plynu nehrozí. Nesmíme zapomenout na to, že někteří lidi topí všem možným a část firem se přesunula mimo EU, ukončila činnost, atd... takže i za mrazivého počasí nedostatek plynu nehrozí.

hlpb
24. leden 2023, 16:15

Jirko, jestli jsi byl na vojně na Šumavě, tak možná je tvoje vzpomínka pravdivá. Ale při pohledu do historických statistik je v nížině koncem března - 20 stupňů totální nesmyl.

Jen pro tvojí informaci nejnižší teplota pro 31. březen byla naměřena už v roce 1785 a to - 8 stupňů.

Nejvyšší je z roku 2021 = 23 stupňů.

Dalibor Fišer
25. leden 2023, 12:32

Dosáhnout úsporu bylo jednoduché, stačí mít odstaveny paroplyn v Počeradech

Martin P
26. leden 2023, 06:47

Počerady pořád jedou, úspora se koná hlavně v průmyslu a na topení domácností. Někdo snížil teplotu, někdo topí dřevem nebo odpadky ve starém kotli, který má posunutý odklad odinstalování o sezónu či dvě.

Galipoli
28. leden 2023, 11:30

Teď půjde o to, zda tento úžasný úspěch přežijí i sklárny, pekárny a další....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se