Domů
Obnovitelné zdroje
EGÚ: Investice do české energetiky mohou do roku 2030 dosáhnout tří bilionů korun
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

EGÚ: Investice do české energetiky mohou do roku 2030 dosáhnout tří bilionů korun

Investice do české energetiky mohou do roku 2030 dosáhnout až tří bilionů korun, záležet bude na rychlosti odklonu od fosilních paliv. K takovému závěru došli odborníci z poradenské společnosti EGÚ Brno, své závěry dnes představili na konferenci Energetika 2024 v Brně.

„Transformace energetiky vyžaduje nahradit převážnou většinu fosilních primárních zdrojů, zejména uhlí a ropných paliv. Náklady společností požadované dekarbonizace by firmy nemusely tolik bolet, protože téměř polovinu potřebných financí by měly být schopné pokrýt veřejné zdroje. Podpora investic do energetiky je účinnou brzdou růstu cen energií a je v zájmu státu. Pro průmysl bude vlna investic v energetice významnou příležitostí,“ uvedl ředitel strategie EGÚ Brno Michal Macenauer.

V energetické soustavě bude třeba nahradit 30 terawatthodin (TWh) elektřiny vyrobené z uhlí, což tvoří asi 38 procent vyrobené elektřiny. Teplárenství bude muset nahradit přibližně 16 TWh tepla vyrobeného z uhlí, což je asi polovina nyní vyrobeného tepla. Celkem půjde v této oblasti o investici kolem 900 miliard korun.

Jedním z řešení jsou například kogenerační jednotky vyrábějící elektřinu a teplo zároveň. „Zájem o kogenerace prudce stoupá a dokazují to i naše rekordní prodeje. Jen za první pololetí se počet dodaných kogeneračních jednotek zvýšil o více než pětinu. Kromě průmyslových provozů totiž své místo nachází stále častěji například v teplárnách, nemocnicích, hotelech nebo ve veřejných budovách a v bytových domech,“ uvedl za TEDOM obchodní ředitel Miloslav Kužela.

Investovat ale bude třeba také do rozvodných sítí. Podle propočtu odborníků z EGÚ bude pro bezpečné připojení velkého množství malých zdrojů třeba investovat do posilování a digitalizace asi 500 miliard korun.

Propočet EGÚ počítá s investicemi do dostavby dvou nových jaderných bloků a dalších dvou jako náhradu za současné bloky v Dukovanech, postavení tří nových velkých paroplynových bloků po 900 MW, 2,5 GW plynových zdrojů v teplárenství, 700 MW v plynové kogeneraci nebo 20 GW fotovoltaických elektráren.

Investiční prostředí v energetice se podle EGÚ zlepšilo, zejména díky dokončení tendru na nové jaderné bloky, usnadnění instalací fotovoltaických elektráren, odchodu od využívání ruské ropy nebo schválení systému podpory kombinované výroby elektřiny a tepla.

„Stále je v energetice mnoho témat, která musí politická reprezentace vyřešit. Například jde o urychlení povolování energetických projektů nebo další nezbytná opatření, jako je podpora investic do nových stabilních zdrojů elektřiny, nastavení podmínek pro rozvoj větrné energetiky nebo kodifikace akumulace elektřiny,“ dodal Macenauer.
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Miloslav Černý
18. září 2024, 14:11

S těmi investicemi do nových jaderných mamutů jako náhradu těch starých, by se ušetřily značné finananční prostředky a o to by nám mělo jít především, když je tady možnost nejenom prodloužení životnosti těch starých, ale získá se dost času pro využití nejnovějších poznatků v tomto resortu. Nemusí to být jenom SMR v blízkosti městských aglomerací s efektivnějším využitím odpadního tepla bez potřebného provozu jinak chladících věži, kdy lze využít zbytkového tepla např. vhodně navrženými pro tento účel i tepelnými čerpadlý, žádně nákladné dlouhé ztrátovější dálkovody. O využití dostupné tepelné energie by nebylo žádných pochyb. Takhle by aspoň zauvažoval soukromí podnikatelský sektor, který bude v rentabilitě vždycky napřed před tím státním s jasných pochopitelných důvodů o kterých se netřeba už dalekosáhle zmiňovat.

Baton David
18. září 2024, 14:53

20GW fotovoltaiky, na to mě napadají hned 3 otázky: PROČ stavět takový výkon v občasném zdroji když bude jeho fluktuace způsobovat v síti doslova peklo, ne že by to nešlo dálkově odpojit co nepůjde spotřebovat nebo poslat za hranice, ale současná ideologie podporuje vyplacení když zdroj nemůže prodat vyrobený výkon. Ekonomický dopad by byl katastrofální - získáno předražené nic. KDE postavit tolik fve hrubým odhadem plochy 85km2 ? JAK akumulovat tak velký výkon aby se dalo předejít záporným cenám, kanibalizaci, vysokým investicím do infrastruktury a stabilizace sítě, vyplácení náhrad za neodvedení výkonu? Je pravdou že v letním období nabízí fotovoltaika dostatečný výkon i pro teplárenství, zde muselo v projektu dojít k nějaké malé aritmetické chybě, nebo snad pánové už objevili způsob jak skladovat energii vyrobenou v létě na zimu?

Petr prochaska
18. září 2024, 16:01

Povinně odebírat elektřinu z FVE je jen na asi 2GW z roku 2010. V roce 2030 to končí. Nové FVE nic takového nemají a prodávají na spotu. Ve chvíli, kdy je cena elektřiny záporná, tak si každý nastaví, aby FVE elektřinu do sítě neposlala. Němci mají v přepočtu na obyvatele asi 10GW výkonu z FVE a na střechách mají stále hodně místa, takže s prostorem není problém.

Vladimír Krteček
18. září 2024, 16:38

Ja tomu taky nerozumim.

Elektriku z me FVE nikdo nechce = pretoky vypnu.

Postavime 20 GW dalsi FVE.

Na co tedy ?

Jo!

Ja uz vim!

Elektriku chteji vsichni, ale ZADARA.

A to zas nechci ja …

Jirka Líska
18. září 2024, 17:28

@Vladimír Krteček 18. září 2024, 16:38

Jsou to závěry poradenské společnosti prezentované na konferenci.

A to je tak asi všechno:-)

Petr Zelený
18. září 2024, 18:45

To je jen další rozkrádačka. Babiš dostane 103,6 mil dotaci z EU na FVE v chemičce v Lovosicích. Bude mít 13,25 MW a bateriového úložiště energie s kapacitou téměř 8 MWh. Ušetří na distribuci, protože to bude mít jako vlastní spotřebu a na poplatcích za OZE. Náklady distributora neklesnou - dráty budou mít pořád stejné, takže ušetřené poplatky na distribuci se vykompenzují zdražení ostatním, nižší výběr má OZE se doplatí z rozpočtu a je to. Babiš vydělá a my to zaplatíme v dotaci a těchto poplatcích co zaplatíme místo něho. Jak vidíte, má to smysl stavět FVE. Těch investičních dotací je podepsáno mnohem víc...

Vítězslav Novák
19. září 2024, 07:17

A to vadí, protože Babiš - nebo proto, že to celé je drahá hovadina? ještě jinak - kdyby se podařilo Babiše nějak z celé rozkrádačky vyeliminovat, byla by OK?

Vladimír Krteček
19. září 2024, 09:28

Ano. Presne tak to bude. A zni to uplne logicky. Je jedno jestli Babis nebo kdokoli jiny ...

Pavel Svoboda
19. září 2024, 09:56

Od března do dnešního dne vyrobily 11 TWh. Velkou část této výroby v budoucnu nahradí právě těch 20 GW FVE.

Milan Vaněček
18. září 2024, 20:10

Odpověď na Vašo poslední větu, Davide, je jednoduchá: ano, fotovoltaika Vám v létě (třeba po více než půl roku) zajistí nejlevnějším způsobem teplou vodu na mytí. Nejlevnější akumulace z fotovoltaiky je do elektrického boileru.....

Teplárenství Vám v létě nezajištuje vytápění místností, ale teplou vodu.

Baton David
18. září 2024, 21:48

pane Vaněček nebude ono lepší ohřívat užitkovou vodu Sluncem přímo, přecejen je tak dosaženo větší účinnosti, systém vydrží fungovat i několikrát déle než fve, jiný úhel osvitu se projevuje pouze zmenšením absorbční plochy, nemění se vlnová délka jako u fve a jakákoli porucha systému ohřevu nedokáže končit požárem, ani nemusíme spoléhat na čínské výrobce panelů a střídačů, kolektor to je tmavá matná plocha ve vakuu nebo v inertním prostředí chlazena průtokem vody, technologicky a konkurenceschopně dovede vyrobit kdekdo, dokonce lze vyrobit i svéponocí ale tam už není účinnost tak vysoká - ultrazvukové svary a vakuum to už doma jen tak někdo na koleně neudělá

Jirka Líska
19. září 2024, 07:37

@Baton David 18. září 2024, 21:48

Každý si může vybrat systém, který mu vyhovuje, oba mají své výhody i neýhody.

Někdo upřednostní lepší účinnost termiky, někdo univerzálnější využití FVE.

Milan Vaněček
19. září 2024, 10:15

Davide, teoreticky nejlepší je obojí kombinovat v jednom střešním panelu. To dělá v Německu jeden můj bývalý doktorand, už jsem o tom zde psal, mají startup a zahajují výrobu. Účinnost (fotovoltaika plus fototermika) až k 80%. Ale je to (zatím) velmi drahé a složité, cenově zdaleka nejlevnější je přímý elektrický ohřev z fotovoltaického panelu.

Xoor
20. září 2024, 08:14

Několikrát déle? Jakou máte nejdelší instalaci a co to stálo na údržbě?

Osobně dávám přednost FVE, protože zbytnou elektřinu mohu umořit jinde (lednička, mrázák, router...). Systém (cca 3kWp) je levnější, rychlejší a méně komplikovanější než termika a občas není potřeba ani měnit bojler.

Výkonem to kupodivu dostačuje potřebám běžné domácnosti ikdyž je horší účinnost.

Vítězslav Novák
19. září 2024, 07:18

My jsme tak bohatí! Ó, my se máme!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se