Domů
Energetika v ČR
Fiala: Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku
Elektroměry
Zdroj: Pixabay

Fiala: Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku

Energetika v ČR
3 komentáře
8. prosinec 2022, 10:19
ČTK

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to dnes řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

„Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo,“ uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Vláda v říjnu stanovila cenové stropy pro domácnosti, malé a střední podniky a veřejný sektor, a to 6000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Cenový strop pro velké firmy by měl být podle Fialy podobný. „Musí to ale být trochu jiný princip,“ podotkl Fiala. Detaily chce sdělit až poté, co nařízení schválí vláda.

Premiér zdůraznil, že velké firmy už nyní nejsou bez pomoci. Mohou využít dotační výzvu, která vychází z takzvaného dočasného krizového rámce Evropské unie. Ministerstvo průmyslu a obchodu ji vypsalo zhruba před dvěma týdny. Firmy ale pomoc zřejmě získají až v příštím roce kvůli notifikaci Evropské komise.

V minulém týdnu evidovalo MPO více než 1000 žádostí. „Náš odhad je, že žádostí bude mezi 6000 a 8000,“ uvedl v neděli Síkela. Vláda na pomoc velkým podnikům vyčlenila 30 miliard korun.

Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje by opatření z dočasného krizového rámce měl doprovázet ještě dodatečný produkt pro nejvíce postižené firmy.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr prochaska
8. prosinec 2022, 14:20

V ČR se spotřebuje asi 70TWh elektřiny, celá bude zastropovaná a dotace státu bude asi 5 Kč/kWh. Takže za elektřinu to bude stát stát 350 miliard Kč.

U plynu bude dotace státu 1,7 Kč. Při spotřeba 90 TWh je to 153 mld Kč.

Dohromady tedy 500 mld Kč za rok. Babiš kritizovali za schodem 300 mld Kč. Současná vláda bude mít příští rok schodek o 500 mld Kč vyšší. Asi 800 mld Kč.

Emil
8. prosinec 2022, 14:51

Čistá spotřeba byla loni 61,8 TWh a celá rozhodně zastropovaná nebude, pořád je významné množství zákazníků s fixací na cenu pod cenovým stropem. U plynu to samé. Tyto výpočty jsou tím pádem úplně mimo.

koumák
8. prosinec 2022, 15:44

Ano, ale to některým nevysvětlíte. A zastropována výše má být 80%. Ovšem i tak si myslím, že se to dít nemělo, případně max 50%.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se