Domů
Energetika v ČR
Komora OZE: Česko bude muset kvůli evropským návrhům předělat klimatický plán
Zdroj: National Grid: Obnovitelné zdroje energie
Zdroj: National Grid

Komora OZE: Česko bude muset kvůli evropským návrhům předělat klimatický plán

Energetika v ČR
8 komentářů
15. červenec 2021, 11:17
ČTK

Česko bude muset kvůli evropským návrhům, které mají země EU nasměrovat ke splnění přísnějších emisních cílů v roce 2030, předělat Národní energeticko-klimatický plán. ČTK to dnes řekl předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa. Uvedl, že podílu 40 procent obnovitelných zdrojů na úrovni EU do roku 2030 by mělo podle metodiky výpočtu Evropské komise Česko přispět 29 až 32 procenty, počítá ale s růstem podílu zelených zdrojů na 22 procent.

„Přetahování o dva, tři procentní body nemá smysl. Tak jako tak jde prakticky o zdvojnásobení současného stavu, to je možné zajistit pouze jasným pozitivním přístupem státu. Váhání a zpochybňování, jestli jsou obnovitelné zdroje priorita, musí v Česku skončit,“ řekl Chalupa.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v materiálu z loňského prosince uvedlo, že podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energie roste, v roce 2019 činil 16,24 procenta proti 15,14 procenta v roce 2018.

„Transformace energetiky přináší vedle decentralizace výrobní základny také decentralizaci vlastnickou. Namísto několika málo energetických firem vlastnících pár desítek elektráren zde během dekády vzniknou statisíce zdrojů vlastněných samovýrobci, podnikateli, domácnostmi, obcemi, využívající i energetická společenství. Je oprávněné předpokládat, že role státu by měla být těmto trendům vytvářet podmínky,“ uvedl Chalupa.

Někteří odborníci upozorňují na paradox, že právě ve středu, kdy Evropská komise klimaticko-energetické plány do roku 2030 představila, schválila česká Sněmovna takovou verzi novely zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), která nepočítá s účastí fotovoltaických elektráren v plánovaných energetických aukcích a výrazně snižuje podporu těchto zdrojů.

„Nejlevnější cesta k nízkouhlíkové energetice, ke které se Česko dobrovolně zavázalo, je prostřednictvím technologicky neutrálního přístupu v rámci samostatných soutěžních aukcí vyhlašovaných vládou pro dané typy obnovitelných zdrojů. Sněmovna odmítla zařazení solární energetiky mezi zdroje, které budou moci soutěžit o podporu, a to v den kdy Evropa oznamuje zvýšení cílů v zelené energetice, která se stane základem moderní ekonomiky,“ uvedl programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dlouhodobě argumentuje, že schválením novely se ušetří řádově miliardy korun vyplácených ročně na podporu solárních zdrojů. „Konec solárního tunelu z let 2009 a 2010. Levné centrální vytápění pro 3,5 milionu obyvatel. Podpora nových obnovitelných zdrojů a čisté dopravy. Přes odpor části opozice jsme ve Sněmovně udělali velký krok k přechodu k moderní energetice a vypořádali se současně s minulostí,“ napsal ve středu na twitter. Podle Sedláka ministerstvo moderní energetiku „rozhodně nepodpořilo“.

Na podporu solárních elektráren loni v Česku podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) šlo 29,1 miliardy korun. Celková roční výše poskytnutého příspěvku POZE loni v Česku podle OTE činila 45,4 miliardy korun a stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019. Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu.

rdo jw

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Josef
16. červenec 2021, 00:20

Bohužel většina lidí ani netuší co je to odklon od fosilních paliv a jakou průměrnou spotřebu má u nás jeden člověk. Z obnovitelných zdrojů, které ještě máme k dispozici má největší význam vítr. Pokud by se měly naplnit vize o podílu OZE na naší spotřebě energie musela by u nás proběhnout bouřlivá výstavba větrných elektráren a samozřejmě i stejně bouřlivý rozvoj el. sítě aby takto vyrobená energie mohla být rozváděna na velké vzdálenosti. Moderní VTE o výkonech okolo 5MW na vysokých stožárech by na našem území dokázaly vyrobit více el. energie než kolik jí dnes vyrábíme stačilo by postavit asi 6400 těchto věží. To máme 1 VTE na 12km2. Samozřejmě, že nejvíce by se jich muselo postavit v horách a CHKO nebo národních parcích, kde jsou nejlepší větrné podmínky a nežijí tam lidé. V každém případě by to znamenalo devastaci krajinného rázu , ale bylo by dost el. energie pro elektromobilitu a přechod budov na kombinované vytápění plynem a tepelnými čerpadly. Emise CO2 by klesly o 80% a teoreticky nepotřebujete stavět nové jaderné bloky . Problém není ani tak v řízení sítě když uvážíme ,že ve 40 tých letech tady už budou miliony EV , ale spíše v ekologické devastaci krajiny, protože volná krajina přestane existovat. Jiné zdroje pro zimní výrobu el. energie nemáte FV panely jsou k ničemu , protože v létě je spotřeba el. energie malá a všichni dymenzují svoje zdroje na zimní spotřebu. Nemá smysl podporovat budování zdrojů , které se hod í pro letní výrobu pokud neexistuje schůdná cesta jak tuto energii použít v zimě. Nikdy jsem nebyl zastáncem zničení krajiny stavbou VTE a z tohoto důvodu je podle mě jakákoli podpora OZE pro výrobu el. energie u nás špatná. Tepelná čerpadla by měla ve využívání OZE hrát prim.

blaha.p
16. červenec 2021, 07:51

Josefe, jen pro upřesnění pokles letní spotřeby v ČR není nic dramatického, proti zimě je to jen cca o 25-30%. Tvoje představa o vývoji v energetice u nás je daleko od reality, která nastane. Čeká nás obrovský rozmach FVE. Obří FVE chystá ČEZ a další firmy, své střech se chystají osadit panely města a obce, jen Praha a Brno bude jen na svých střechách vyrábět cca 1 TWh/rok, tisíce firem osadí své střehy a stěny budov, obchodů, parkovišť, a samozřejmě statisíce občanů své RD, zemědělci začínají rozvíjet agrofotovoltaiku, další obrovský technologický skok znamenají perovskitové panely, které se začínají vyrábět. Na 100% se FVE stane to roku 2050 největším světovým zdrojem EE. To je jen konstatování faktu.

richie
16. červenec 2021, 13:17

Ano vdaka masivnym dotaciam sa v konecnom dosledku zdvihne koncova cena EE vsetkym - vdaka poplatkom za OZE a zvysenej ceny sluzieb distribucie a stabilizacie prenosovej siete.

Paradoxne asi najlepsie nakoniec u vas dopadnu zas ti lepsie situovany, ktori maju dostatocne prostriedky a priestor pre instalaciu dostatocne velkeho poloostrovneho hybridneho FVE systemu (predpokladam ze sa mozno dostanu aj na navratnost ~10rokov).

Jan Němča
16. červenec 2021, 14:13

Vážený pane, vůbec jste nebral na vědomí fakta předchozího autora a ty se dají shrnout takto: 1.) Není vytvořena dostatečná síť na přenos EE. 2.)FVE jsou v našich zeměpisných podmínkách, od podzimu do jara, téměř na nic, výroba EE je zanedbatelná až nulová. Významněji se EE vyrábí ve FVE jen přes léto, kdy je jí nejméně potřeba... Tak hurá, každý budeme nosit FVE panel na zádech!!! Hlavně v zimě, ať si posílíme fyzickou kondici...

!

Bob
16. červenec 2021, 17:28

Ano, nyní je zimní spotřeba u nás asi 1,25-1,3 násobek letní. Avšak s náhradou fosilních paliv elektřinou bude tento poměr spíše 1,5 násobek.

Taktéž zimní výroba VtE je cca 1,25-1,3 násobek.

Výroba VtE tak v průměru nyní cca kopíruje zvýšenou zimní spotřebu.

Zimní výroba FVE je cca 10% letní.

Rozdíl letní - zimní výroby mezi FVE a VtE vztažený k instalované kapacitě je asi 13 násobek. To se vám zdá marginální?

V zemi jako je naše není možno energetiku stavět na FVE. Dobře to vědí v Německu, kde je výroba elektřiny z VtE vyšší, než z FVE.

Jiná situace je pak v zemích, jako Španělsku, nebo Kalifornie, které mají největší spotřebu v létě na chlazení. Tam mají FVE daleko větší význam. I když i tam mají problém se spotřebou po západu slunce (i na chlazení). To jde ale vyřešit akumulátory/PVE, samozřejmě ale s patřičnými náklady.

Josef
17. červenec 2021, 00:42

co je to zima poměr v lednu je o 38% vyšší spotřeba než v srpnu.... jinak vy jste typický příklad člověka co se dívá do budoucna dnešníma očima , kolik % naší spotřeby je el. energie - 18? cca a co se stane, když začnete nahrazovat vytápění budov el. energii co to udělá se zimní spotřebou podle Vás asi bude klesat a proto je super stavět FV elektrárny.... I hlupák pochopí, že jakékoli investice do FV panelů jsou nesmyslné vede to jen na spotřebu zemního plynu na nic jiného a to že to jiní hlupáci prosazují prosím tak se k nim přidejte....

T
16. červenec 2021, 03:40

Je vam znamo,ze k zivotu TC je potreba ee a te se bude v zimnich mecicich/at uz v dobe kalamity/,nebo z nedostatku kapacity NEDOSTAVAT,takze zacnete chodit na louce,ja uz jsem zasoben...

Miloslav Černý
16. červenec 2021, 11:49

TČ mají samozřejmě budoucnost. Jejich efektivnější provoz by se dal v nouzovém stavu nedostatku EE vylepšit jejím získáním např. z domácího plynového (ZP) agregátu. Bohužel na trhu nedostatkový předražený zboží (žádná konkurence). Snížením energetických ztrát objektu, jeho tepelná setrvačnost společně s nejefektivnějším provozem TČ zajistí PODSTATNĚ menší nákladovost na vytápění oproti vytápění pouze tímto plynem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se