Domů
Energetika v ČR
Plánovaná výstavba větrných elektráren na Liberecku naráží na odpor místních
Větrná elektrárna ve Francii bude k vidění častěji.

Plánovaná výstavba větrných elektráren na Liberecku naráží na odpor místních

Plánovaná výstavba větrných elektráren v příhraničí ve Frýdlantském výběžku na Liberecku naráží na odpor místních. Obavy mají z přílišné blízkosti u domů, hluku, negativního vlivu na krajinu i velikosti elektráren. I to zaznělo dnes na několikahodinové vzrušené debatě v Dolní Řasnici, kde firma W.E.B Větrná Energie představovala svůj záměr. V případě realizace půjde zřejmě o největší větrný park v republice, co se týče výkonu.

Na veřejné zasedání v Dolní Řasnici dnes přišlo bezmála 90 lidí, obec má zhruba 560 stálých obyvatel. Při debatě z jejich strany zaznívaly zejména výtky k projektu. „Všem jde jen o peníze, vy to za barákem mít nebudete,“ zlobila se jedna z místních. „Ta velikost (elektráren) je děsivá. Cítíme se neinformovaní, že jsme se nemohli vyjádřit k záměru,“ řekla další obyvatelka.

Soukromá firma chce postavit 166 metrů vysoké věže s průměrem rotoru 150 metrů. Vrtule tak budou dosahovat až do výšky 241 metrů. „Zdevastujete krajinu, bude to hlučné, znehodnotíte nám hodnoty nemovitostí,“ byly další výtky. Místní iniciativa dokonce chystá k výstavbě elektráren referendum, uspořádat ho chce při prezidentských volbách příští rok v lednu. „Sběr podpisů bude probíhat do konce října,“ řekla dnes ČTK za iniciativu Jana Veselá.

Podle zástupců firmy je ale projekt teprve na začátku, v procesu posouzení vlivu na životní prostředí EIA. „Šancí vyjádřit se bude hodně,“ řekl zástupce firmy Jiří Přikryl. Projekt už také doznal některých změn, firma počítá s menším počtem větrných elektráren než v záměru uváděných 11. „Momentálně počítáme, že jich bude maximálně devět,“ řekla dnes ČTK jednatelka W.E.B Větrná Energie Michaela Lužová. Když to dobře půjde, chtěli by podle ní větrný park začít stavět v letech 2024 až 2025.

Podle jednatelky hlukové limity překročeny nebudou. „I v rámci procesu EIA se toto velice pečlivě zkoumá, dělají se měření a normy na toto jsou velmi přísné v České republice. Takže ten projekt by neprošel procesem EIA, pokud by byl změřen nějaký hluk, který by tu obec ovlivňoval,“ dodala. Na krajinný ráz ale i podle ní elektrárny vliv mít budou. Na základě dohody by dotčené obce měly ročně dostávat 400.000 korun za každou postavenou elektrárnu. Pro jejich výstavbu ale bude nutná změna územního plánu.

Firma má v plánu na Frýdlantsku nad údolím s obcemi Horní Řasnice, Dolní Řasnice a Krásný Les postavit devět větrných elektráren o celkovém výkonu 37,6 až 55,8 MW. V zemi podle webu České společnosti pro větrnou energii má největší výkon větrný park Kryštofovy Hamry – Přísečnice v Ústeckém kraji, tamních 21 elektráren má celkový výkon 42 MW.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Vladimír Šťastný
8. září 2022, 06:50

241m vysoké stroje jsou bezmála o 100m vyšší, než je dnešní standard. Pro srovnání, ty v Kryštofových Hamrech mají 137m. Jejich zvuk se nese na kilometry daleko. Minimum, které by si obyvatelé měli vůči investorovi vynutit, je odstup dle pravidla 10H. Znamená to, že první stroje by měly stát 2,5km od okraje vesnice nebo plánovaného zastavitelného území podle Územního plánu obce.

Zaujala mě jedna fráze, která se opakuje v každém takovém řízení. Vždycky se slibuje, že úroveň hluku nepřekročí hlukové limity. Hlukové studie v rámci řízení EIA jsou naprosté teoretické čarování s čísly, které nemají s realitou nic společného. Investor nic takového nemůže předem zodpovědně slíbit. Ale i kdyby nebyly limity skutečně překročeny, v oblasti, kde neexistuje hluk pozadí z průmyslu a dopravy, znamená i hluk na úrovni povoleného limitu kravál, který budou místní jen těžko snášet.

Pokud by u hotového díla byly limity skutečně překročeny, je zpětná náprava spíš nemožná a nevynutitelná. Jednak je nesmírně těžké najít laboratoř, která zodpovědným a uznatelným způsobem úroveň hluku změří, a také nikdo na Stavebním úřadě nebude mít koule na to aby rozhodl o stržení díla za miliardy, i když nesplňuje slibované a v EIA odsouhlasené parametry.

hellokitty
8. září 2022, 09:04

este budu so slzou v oku spominat na vzdialene veterniky, az budu mat vo vesnici tepelne cerpadla a budu sa susedia medzi sebou vadit kvoli hluku z tychto zariadeni, ktore budu mat par metrov od okien

Vladimír Šťastný
9. září 2022, 06:51

Zvlášť, když budou mít už něco nalétáno. Soused to využívá pro temperování baráku přes zimu, když v něm není. V zimě mu to zamrzlo a začalo to dělat takový kravál, že celá ves měla po spaní. Museli jsme mu zavolat aby si to přijel vypnout.

JVr
8. září 2022, 08:18

Myslím, že ten přístup dávat X peněz do rozpočtu obce, není ten ideál, kdyby slíbili občanům obce elektřinu zdarma (třeba i fixní množství na obyvatele), myslím že by nikoho z nich nenapadlo proti tomu protestovat...

Je tam teď 560 obyvatel, ti můžou spotřebovat za rok tak 700MWh

Ty elektrárny vyrobí ~ 110 GWh takže by 0,6 % výroby odepsali. Pokud by se nějak rozumně dohodli s obchodníky/jinými výrobci energie (aby se vykryly situace kdy nefouká, tak by to asi takto šlo bez problému)

Jinak ano, je to finančně víc než 400k Kč ročně, a to zvláště v dnešní době ;) ale jde o to kolik mohou odepsat. Lidé zkrátka lépe reagují, pokud jim ty peníze šoupnou přímo do kapsy, než když je dávají veřejnému rozpočtu - na tom občané tolik pozitivního pro sebe nevidí, zvlášť někteří.

Turby
8. září 2022, 08:24

a kdyz nebude zrovna foukat tak obyvatelum dodaji jakou elektrinu? nakoupi na spotu? priklad klasickeho nepochopeni nestabilniho zdroje :-)

Turby
8. září 2022, 08:26

Pardon. Nedocetl jsem to do konce.

Jirka94535
8. září 2022, 10:39

14.1.2022 Je na tomto webu článek o chystaném referendu v Kolovči (gratuluji občanům Kolovče k výsledku referenda). Pod článkem je rozsáhlá diskuze. 16.1.2022 9:57 je v diskuzi od pana Josefa odkaz na studii hluku. Doporučuji všem si studii přečíst se zaměřením na stranu 10 a dále, kde jsou hlukové limity, uvedené vzdálenosti od obydlí, atd. Jak jsem psal tamtéž, zákonem nastavené limity jsou schváleným terorem na dotčených občanech.

Vladimír Šťastný
9. září 2022, 06:54

Nedal byste sem link na ten článek?

Jirka94535
9. září 2022, 07:47

Zadejte si zde do lupy Koloveč. Odkaz je v diskuzi v dolní třetině.

Vladimír Šťastný
9. září 2022, 09:11

Díky.

Jiří
8. září 2022, 11:24

Pokud se každý člověk takto negativně bude stavět k jakémukoli zdroji energie (FVE, VE, Jaderná energie), tak se nikdy nepostaví žádná nová elektrárna. A ti samé lidí budou plakat, jak jim ta energie zdražila a budou natahovat ruku, aby jim stát přispěl...

richie
8. září 2022, 12:37

nech ich stavaju tam kde je na to vhodne prostredie .. stavat veterne parky v nasich koncinach je hovadina - relativne vysoka hustota zabyvania, male bio koridory a naviac mizerna efektivita

veterne parky maju svoje opodstatnenie na pobrezi, na nahornych plosinach, v moriach a podobne .. a aj tam len v rozumnej miere s ohladom na okolite prostredie

Jiří
8. září 2022, 13:05

Kdyby neměli spočítané, že se to vyplatí, tak to nikdo nestaví...

richie
8. září 2022, 13:59

hmm vyplati .. s masivnou dotaciou ano .. bez nej uz nie ..

Miloslav Černý
8. září 2022, 13:15

Kdyby to v našich končinách nedávalo smysl, tak by o to zájem nebyl. Rozvíjející společnost se bez energie neobejde. Do doby než bude méně škodlivý přístupnější energetický zdroj, moc jiných variant nezbývá. Rozhodně menší zlo než spalovat co hoří. Kdo chce moc, nemá nic. Bez určitých ústupků se z místa, jak vyřešit vysokou inflaci podporovanou vzrůstající cenou energie, nepohneme. Tak to bylo vždycky při řešení problémů, před kterými se lidstvo ocitlo.

richie
8. září 2022, 14:04

staci dostavat na uz vyclenenych/pripravenych/zabranych uzemiach dalsie jadrove reaktory pre stabilny baseload a k tomu si viem predstavit v nejakom pomere FVE - hlavne strechy a podobne .. ale nie v prevazujucom mnozstve, inak je k tomu potrebna aj vyrazna akumulacia

JVr
9. září 2022, 07:45

Zkuste v té samé vesnici udělat referendum, jestli chtějí raději za humny VTE nebo JE jsem zvědav na výsledek ;)

richie
9. září 2022, 08:21

JVr 9. září 2022, 07:45 Zkuste v té samé vesnici udělat referendum, jestli chtějí raději za humny VTE nebo JE jsem zvědav na výsledek ;)

niekto tu ma problem s citanim textu - hned v prvom riadku pisem staci dostavat na uz vyclenenych/pripravenych/zabranych uzemiach .. teda homo sapiens sapiens by to malpodhopit, ze sa jedna o uzemia uz existujucich elektrarni, kde je uz v podstate vsetku prirpavene ako po uzemnej tak po infrastrukturnej stranke (teda aspon to zakladne) ..

Xoor
9. září 2022, 08:42

Třeba celé okolí dukovan by hodně rádo chtělo pokračovat v odvětví JE, protože to přináší obrovské množství peněz a užitečných pracovních příležitostí.

hellokitty
9. září 2022, 11:18

ake su uzitocne pracovne prilezitosti v okoli Dukovan? okrem vysoko kvalifikovanych jobov priamo v elektrarni?

ako ze by s novym reaktorom nabrali 1 novu smenu a 20 udrzbarov? to by zamestnanost v okoli Dukovan moc neporiesilo

Vladimír Šťastný
9. září 2022, 06:46

Přestaňte to dotovat, a hned poznáte, co smysl má a co ne.

CarlosEV
8. září 2022, 18:11

Mě by VTE třeba 1km od domu vůbec nevadila a kdybych navíc dostal do domu ročně 1-2 MWh zdarma byl bych přímo nadšený

Miloslav Černý
8. září 2022, 21:10

V Česku to někdy déle trvá, on jim pohled do prázdné peněženky brzo otevře oči. Stane se to prioritou než jiné investice.

Vladimír Šťastný
9. září 2022, 06:48

Tohle řekne každý, kdo s tím nemá osobní zkušenost. Pokud byste bydle na závětrné straně od elektrárny, tak vám garantuju, že by vám vadila.

Zbyněk Poisl
8. září 2022, 20:12

Dobře dělají! Taky bych to za barákem nechtěl!

Baton David
9. září 2022, 07:07

se vyplatí, se nevyplatí, se zadotuje a pak se to investorovi vyplatí, ale zkoušel někdo reálně jak dlouho ten větrníček bude produkovat energii nutnou k jeho výrobě? když do toho budeme uvažovat i nároky na regulaci sítě a akumulaci a nemožnost části větrníčku recyklovat, a místní ozefily prosím nepočítat s instalovaným výkonem jako s reálným dodávaným, uvažujme životnost 30 let. Fve je v tomto lepší - dokáže vykrývat odpolední špičku a nepřispívá k noční špičce ale i tak je fve dobrá jako doplněk k baseloadu, nebo pro domácnosti, popř na střechy fabrik

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se