Domů
Energetika v ČR
Provozní podporu může v ČR získat dalších 90 MW větrných elektráren. MPO jim ovšem zpřísnilo podmínky
Větrná elektrárna Willow Springs USA, Ørsted
Zdroj: Ørsted / Phillip Myers / Toledo Aerial Media

Provozní podporu může v ČR získat dalších 90 MW větrných elektráren. MPO jim ovšem zpřísnilo podmínky

Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo další kolo aukcí, ve kterých se bude soutěžit o provozní podporu vybraných obnovitelných zdrojů energie. V letošním prvním kole aukcí ministerstvo upravilo podmínky jejich konání - úspěšným žadatelům přibude administrativa. Přísnější podmínky MPO stanovilo pro větrné elektrárny. MPO navíc může aukci zrušit, pokud více jak 80 % podaných nabídek přihlášených do aukce uvede stejnou výši nabídkové ceny. 

V České republice se rozjelo další kolo aukcí na provozní podporu pro obnovitelné zdroje elektřiny. Po delší pauze, kdy nové výrobny elektřiny na provozní podporu neměly nárok, byla podpora pro vybrané zdroje znovuzavedena v roce 2022.

Stejně jako v loňském roce, také v letošním roce byla vypsána podpora pro bioplynové stanice, malé vodní elektrárny a větrné elektrárny. Zdaleka největší množství instalovaného výkonu je vypsáno pro větrné elektrárny, pro které lze udělit provozní podporu až pro 90 MWe instalovaného výkonu. Oproti loňskému roku jde o nárůst přesně o polovinu - loni mohlo Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsat podporu pouze pro 60 MWe.

Větrná elektrárna Zdroj: Unsplash

V dalších dílčích aukcích lze získat podporu až pro 5 MWe modernizovaných výroben elektřiny využívajících bioplyn a 7 MWe nových nebo modernizovaných malých vodních elektráren. Ani nadále není možné získat provozní podporu pro fotovoltaické elektrárny.

Aukce na podporu obnovitelných zdrojů elektřiny dosud nebyly příliš úspěšné. V historicky prvním kole aukcí nebyla podána žádná nabídka. Teprve druhá aukce zahájená v roce 2022 byla úspěšná - aukce přilákaly první dva zájemce.

První aukce, kterou lze alespoň v části větrných elektráren označit za papírově úspěšnou, proběhla na konci loňského roku. Do této aukce přišly nabídky o výkonu 44 MW a tato aukce byla poprvé zcela zaplněna. Nakonec uspěly projekty se souhrnným výkonem cca 25 MW.

Ministerstvo zpřísnilo podmínky pro větrné elektrárny

Oproti loňskému roku se Ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodlo zpřísnit podmínky, které musí každá větrná elektrárna splnit, aby vůbec mohla být vyhodnocena jako úspěšná.

Nově musí mít každá větrná elektrárna, která se účastní aukce, uzavřenou smlouvu o připojení nebo smlouvu o smlouvě budoucí o připojení. Stejně tak musí prokázat, že je stavba elektrárny v souladu s platným územním plánem nebo jinou územně plánovací dokumentací.

Větrné elektrárny, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Právě soulad s územně plánovací dokumentací je v případě větrných elektráren častým problémem. Pokud si obec na svém území větrné elektrárny nepřála, územním plánem jejich umístění nepovolila. V takovém případě nebylo možné pro větrnou elektrárnu vydat územní ani stavební povolení. Proto také řada developerů navazuje s obcemi různé formy spolupráce, které je mají motivovat k tomu, aby výstavbě větrných elektráren nekladly překážky.

Úspěšným účastníkům aukce navíc přibudou nové povinnosti - po získání podpory budou povinni každoročně informovat Ministerstvo průmyslu a obchodu o pokroku na cestě k uvedení výrobny elektřiny do provozu.

Podá více žadatelů nabídky se stejnou cenou? MPO bude moci aukci zrušit

Ministerstvo průmyslu a obchodu si oproti předchozím aukcím rozšířilo možnosti, kdy může již vyhlášenou aukci zrušit. Jednou z takových možností je, pokud více než 80 % podaných nabídek přihlášených do aukce uvádí stejnou výši požadované podpory. Další je případ, kdy se prokáže, že žadatelé o podporu spolupracovali a na požadovaných cenách podpory se dohodli.

To se již stalo ve druhé aukci vypsané pro rok 2022. V té byly podány pouze dvě nabídky, přičemž obě nabídky požadovaly maximální výši nabízené podpory - 3 500 Kč/MWh.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Vladimír Krteček
30. červenec 2024, 19:32

Joooo, provozni podpory. To uz prece zname, ne?

Elektriku nikdo nechce, vykup z FVE za 200/MWh a oni by chteli 3500/MWh ? Ja chci taky takovou!

A obcane to maji zaplatit? Budeme mit "splneno"?

Hmmmmm. Bravo!

Jirka Líska
30. červenec 2024, 21:52

@Vladimír Krteček 30. červenec 2024, 19:32

Když chcete taky takovou, tak to se budete muset zúčastnit aukce a vyhrát.

Pak oběhat všechny papíry a povolení, sehnat dodavatele, zainvestovat "pár" milionů a mnoho dalších věcí.

Však to je úplně jednoduché, bez rizika a takový výdělek, super věc.

Pak dejte vědět, jak jste dopadl.

Držím palce:-)

Vladimír Krteček
30. červenec 2024, 22:26

Zadne aukce, zadne provozni podpory. VE je u nas nesmysl "abychom splnili".

Jirka Líska
31. červenec 2024, 07:20

@Vladimír Krteček 30. červenec 2024, 22:26

A co investiční podpory pro výrobce EE, ty také ne?

Petr prochaska
30. červenec 2024, 20:57

VE je prostě v podmínkách ČR příliš drahá legrace. Raději postavit další dráty do Německa.

Pravoslav Motyčka
30. červenec 2024, 22:07

Provozní podpora je špatná , stát by jí měl zcela opustit. OZE v našich podmínkách jsou zejména FVE , stát by měl zadotovat výstavbu přečerpávacích el. aby se v teplé části roku mohly vypnout téměř veškeré fosilní zdroje energie v zimě to se současnými technologiemi není ekonomicky reálné.

Jirka Líska
30. červenec 2024, 22:20

@Pravoslav Motyčka 30. červenec 2024, 22:07

Provozní podpora nemusí být z principu špatná, ale mohou být špatné její parametry:-)

Idea s přečerpávačkama je dobrá, problém je, kde je vybudovat rychle v dostatečné kapacitě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se