Domů
Energetika v ČR
Spotřeba energií v Praze kvůli covidu-19 klesla, nejvíce v centru
Elektroměr

Spotřeba energií v Praze kvůli covidu-19 klesla, nejvíce v centru

Ve srovnání s rokem 2019 se loni v Praze snížila celková spotřeba elektřiny, plynu i vody o jednotky procent. Největší pokles byl v centru města. Vyplývá to z informací, které od distributorů sesbíral městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle institutu to bylo způsobeno pandemií covidu-19, která vynutila zásadní pokles turistického ruchu a změny v chování lidí i firem, zejména práci z domova.

Spotřeba elektrické energie podle informací monopolního pražského distributora PRE loni meziročně poklesla o 6,9 procenta, v centru pak až o desítky procent. Kromě poklesu turismu stojí podle analytiků IPR za sníženým čerpáním i práce z domova, která způsobila výpadek spotřeby v kancelářských komplexech. „Zajímavostí také je fakt, že se v datech neprojevila zvýšená spotřeba energií v domácnostech právě kvůli práci z domova,“ uvedl IPR. Nižší spotřebu měli v důsledku omezení ekonomiky i velkoodběratelé.

Plynu se v Praze podle informací Pražské plynárenské loni spotřebovalo o 3,9 procenta méně, u velkoodběratelů byl pokles osmiprocentní. Vody pak Pražané spotřebovali oproti roku 2019 o 6,3 procent méně, jak vyplývá z čísel Pražské vodohospodářské společnosti. Největší pokles byl opět v centru, kde meziročně spotřeba vody klesla o 21 procent. Se změnami ve spotřebě podle institutu korespondují i data mobilních operátorů ohledně pohybu obyvatel. „Nejvíce lidí v loňském roce trávilo většinu dne ve svém obydlí,“ uvedl IPR.

Město bude podle radního Prahy Jana Chabra (TOP 09) s daty dále pracovat. „Změna chování Pražanů a jejich návyků v důsledku pandemie bude určitě přesahovat i do dalších let, proto je dobré tyto změny monitorovat a porozumět jim již nyní,“ dodal ředitel IPR Ondřej Boháč.

Komentáře

(20)

pr

15. duben 2021, 20:07

Přesně jak píší v článku. Houmofis zazdil lidi doma. A Cajzlstán se tím vylidnil.

Vinkler

16. duben 2021, 06:15

No, ale celková spotřeba neklesla. Více a to o dost se spotřebovalo doma.

pr

16. duben 2021, 16:25

To samozřejmě ano, jenže to už bylo mimo hranice PRE a PP. To že doma se člověk tolik nehýbe při čumění se na placku a místo chůze mezi kancly si raději přitopí je ale příběh ve zcela jiném regionu.

energetik

16. duben 2021, 07:47

Nevím kdo koho trumfuje v podvodech, jestli elektro energetici teplo energetiky nebo naopak. Ale ve vyúčtování tepla se podvádí podobně jako ve vyúčtování elektřiny (fázové měření u vybraných měřících míst), papír to snese a ovčani to zaplatí.

Tady jim po zateplení bytu naúčtovali ještě více než kolik účtovali před zateplením:

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=7108&p=146776#p146773

Měřiče tepla správně zaznamenali pokles spotřeby tepla o 93,5% a přesto dokázali vyfakturovat více, než před zateplením.

77,126006 Kč/kWh kam se na ně hrabou solární baroni to jsou úplní břídilové oproti teplárníkům.

Vinkler

16. duben 2021, 09:01

Celá filosofie všech síťových dodavatelů, včetně telefonistů vychází celkem logicky, že to zboží je zdarma. Musí se jim platit stále jen zisk, investice a odpisy ze sítí. A na množství odebrané EE, vody, plynu, tepla, hovorů,.... nezáleží. Protože jde celkem jen (skoro) o fixní náklady.

energetik

16. duben 2021, 09:21

To ano, ale účtovat někomu po zateplení ještě vyšší cenu než před zateplením, když prokazatelně klesla spotřeba tepla, tak to už síla. A k tomu si ještě nechat platit za odečty měřičů jejich stav ta faktura stejně vůbec nezohledňuje je maximální drzost.

pr

16. duben 2021, 16:35

Jenže majitel Veolie se neptá. Ten vysloví jasný příkaz: "muž s koženou brašnou nesmí projít" - sakra co to plácám - "Zisk musí dynamicky růst"!

No a na pobočkách si už najdou jak to před ERÚ zamlžit. Třeba u nás čím více máme "zatepleno" - rozuměj vyměnili jsme vokna, tak tím topí na vyšší teplotu. No a ztráty ve sklepních místnostech a na stupačkách narůstají. Takže ve sklepě už není 18°C jak bývávalo, ale 20°C. Jojo a ovčan to rád platí. Pokusy o lokální výrobu tepla zkrachovaly na protiargumentaci - "máme nízký nájem, tak si můžeme dovolit za teplo připlatit". A pak se snažte aby byl provoz domu co nejlevnější.

energetik

16. duben 2021, 09:45

Potom náklady na distribuci tepla, ať už někdo něco spotřebuje nebo ne, jsou u jednoho bytu tedy těch cca 7,7 tisíc Kč, protože to už evidentně spotřebitel nemůže nijak ovlivnit a je to paušál za topné období. Takže jestli tam mají 44 bytů tak je to 338,8 tisíc Kč za celý dům jen za distribuci i když nic neodeberou. To mi přijde jen na to topné období dost, zvláště když se ta distribuce tepla platí už jednou a trvale v ohřevu TUV která se ohřívá nepřetržitě stejnou teplárnou i distribucí.

Potom chudáci ti, co mají teplo z teplárny i několik desítek km daleko. Přijde mi to značně neefektivní a evidentně bez budoucnosti, to nemůže v čistém tržním prostředí nijak konkurovat lokálním zdrojům, to už jsou levnější i přímotopy na jednotarifu D02, takže se o to nemusí ani nikde žádat a dělat úpravy a revize. Proč si to ti lidi nespočítají že jsou takto okrádáni?

pr

16. duben 2021, 16:44

Viz. můj příspěvek kousek výše. Lidi sami vyžadují aby finančně "rypákem ryli tu svou rodnou zemi". Pokud mají prostor pro chléb a hry, tak se nebudou snažit a vše budou omlouvat. Je to jednodušší než se přimět přemýšlet. Bohužel u každého to rytí rypákem přichází v jinou dobu a tak demokraticky se bez ohledu na ekonomiku odhlasuje zabetonování tunami nového betonu a peněz stávající neefektivní stav aby náhodou svěžím vánkem neuletěl k Neumětelům.

MK

16. duben 2021, 11:52

Můj názor k tomu odkazu: Teplárna účtuje teplo celému domu podle odečtu na patním měřidle. A zde jim průměrná cena vychází na krásných 443 Kč/GJ = 1,6 Kč/kWh. To je příjem teplárny.

Druhá věc je rozpočet v domě. V celém domě je 44 bytů a naměřeno na poměrových měřidlech bylo celkem 152 800 jednotek. U pána bylo naměřeno jen 58. Kdo spotřeboval zbytek? Kdo jak měří? Kdo komu topí? Kdo vydělal a kdo prodělal? Jestli je někde chyba, tak ji hledejme v rozpočítávání.

Krásný den všem.

energetik

16. duben 2021, 13:48

Teplárny lobují aby ve vyúčtování byly znevýhodněni ti co zateplí nebo něco uspoří a ti co plýtvají byly zvýhodněni. To je úplně stejné jako lobovali distributoři elektřiny u odkláněče Kocourka který jim ten elektroměrový podvod ve vyhlášce nakonec podepsal. Když ten podvod potom chcete reklamovat a prokážete ho i dvěma stejnými fakturačními elektroměry ověřenými ve stejné zkušebně z toho jeden je přeprogramovaný distributorem a každý naměří o více jak 60% něco jiného, tak vám obchodník řekne ať se obrátím na distributora a distributor na zkušebnu a zkušebna na zákonodárce který ten podvod podepsal a ten už je kdo ví kde. Ale nikdo s tím nechce nic dělat, protože z toho mají podvodné zisky. Přitom je do práce distributorů a jim to přináší nepoctivý zisk. Podobně jako takové vyúčtování tepla demotivuje zákazníky tepláren k zateplování a úsporám.

Však nedávno při schvalování nového energetického zákona tam teplárníci (pan Hájek) zase lobovali a strašili akumulačními barony aby nebylo samostatný akumulačním systémům dovoleno podnikat, ale jen jim ve spojení s turbínami v teplárnách. Což se jim také podařilo.

Takže ano chyba je v rozúčtování a komu ta chyba prospívá a má v ní prsty je také evidentní.

Ty záměrné chyby jsou popsány i zde:

https://www.peklo.net/reklamace-vyuctovani-tepla/

"Super" je také to, že se musíte soudit první s majitelem domu který o těch podvodech nic vůbec neví a v dobré víře najal na rozúčtování firmu a až ten se následně musí soudit s tím kdo to takto chybně vyúčtoval. A tak se teplarníci šikovně skryly za majitele nemovitostí a ty co dělají vyúčtování a nikdo na ně nemůže.

Ale takové podvody se vždy dřív nebo později otočí proti těm kteří na nich chtěli budovat své zisky. Snad pan Tomáš vyřeší tu demontáž těch radiátorů a zbaví se tak i poplatku za měřiče tepla podle kterých mu to stejně neúčtují. Snad dá také vědět jak to pokračuje, protože v tom není sám, já vím o více takových případech. A určitě bude mít následovníky.

pr

16. duben 2021, 16:53

Obávám se, že s tím zbavením se radiátorů to nebude tak jednoduché. Určitě jsou zavedeny v prohlášení vlastníka jako společný majetek. A že by souhlasili úplně všichni majitelé se změnou stanov a nikdo se neodvolal, tak na to bych si nevsadil ani rezavý ohnutý hřebík.

Naopak Tomáš si musí uvědomit že pokud udělá jedinou chybu, tak zaplatí vše i s úroky.

energetik

17. duben 2021, 10:14

Jakou chybu? Úspory energie a zateplování jsou chyba?

Být to zahraniční firma, tak se ze státem soudí kvůli zmaření investic že svými zákony a vyhlášky nařizuje takto podvodně vyúčtovávat energie. Na vlastního občana se ale zákon o ochraně investic nevztahuje.

Nefi

16. duben 2021, 12:25

411000Kč celkem roční náklad za teplo za 43 bytů. Pan Tomáš z Třince má zaplatit 7700Kč, ale nelíbí se mu to, protože si myslí, že by měl platit asi 170Kč za rok. Prý mu to předražili o 2300%, což dokládá svým vlastním výpočtem. :-)

energetik

16. duben 2021, 13:11

No píše tam že si byt zateplil a měřiče to ve vyúčtování dokazují. Vy by jste po zateplení očekával vyšší platbu než bez?

Nefi

17. duben 2021, 02:49

80-200% je odpovědí na Tomášovi stížnosti. K těm měřičům. A vůbec Vám není divné, že Tomášovy měřiče naměřily 58 dílů a všichni dohromady měli 152 789 dílů?

Jakub

16. duben 2021, 17:03

Když máte jinou spotřebu, je dobré změnit i tarif (smlouvu)

Omega

16. duben 2021, 21:59

Schválně, jestli se někdo z Vás podíval na to fakturování podrobně.

Mají tam přidáné pole KOREKCE, v roce 2016 je to +2122,spotřeba 515 - takže +400% korekce, v roce 2017 je to +1651, spotřeba 897 - takže +200%, v roce 2020 je to +2280, spotřeba 60 - takže + 3500%

Takže se jedná o prostou matematiku - korekce není zdůvodněna, ale zajistí, že každý byt zaplatí plus minus stejně.

energetik

17. duben 2021, 10:20

K čemu jsou potom ty měřidla? A EU která tlačila na zavedení těch měřidel o tom ví? Pokud vím tak původně těch 80-200% tam nebylo, to tam doplnili až dodatečně. Byly ty následné úpravy zákona a vyhlášek notifikovány evropskou komisí?

energetik

17. duben 2021, 10:44

Takže si příští rok může spotřebovat o 3500% více tepelné energie aniž by to mělo vliv na cenu. Jenže co s tím teplem? Chtělo by to něco, co ze cca 60-70°C stupňového rozdílu vyrobí třeba elektřinu a vracet jim to zase v elektřině :-))). Nebo do něčeho uložit a prodávat přebytečné teplo třeba sousedům, tím jim klesnou také naměřené jednotky a sníží se průměr celého domu.

V Japonsku se instalují malé KGJ (palivové články na zemní plyn) do bytů a tady díky těmto podvodům ve vyúčtování to vlastně ani není možné. I když si majitel bytu zajistí teplo jiným způsobem, tak to na platbách nic nezmění.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.