Domů
Energetika v ČR
Spotřeba energií v Praze kvůli covidu-19 klesla, nejvíce v centru
Elektroměr
Elektroměr

Spotřeba energií v Praze kvůli covidu-19 klesla, nejvíce v centru

Ve srovnání s rokem 2019 se loni v Praze snížila celková spotřeba elektřiny, plynu i vody o jednotky procent. Největší pokles byl v centru města. Vyplývá to z informací, které od distributorů sesbíral městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Podle institutu to bylo způsobeno pandemií covidu-19, která vynutila zásadní pokles turistického ruchu a změny v chování lidí i firem, zejména práci z domova.

Spotřeba elektrické energie podle informací monopolního pražského distributora PRE loni meziročně poklesla o 6,9 procenta, v centru pak až o desítky procent. Kromě poklesu turismu stojí podle analytiků IPR za sníženým čerpáním i práce z domova, která způsobila výpadek spotřeby v kancelářských komplexech. „Zajímavostí také je fakt, že se v datech neprojevila zvýšená spotřeba energií v domácnostech právě kvůli práci z domova,“ uvedl IPR. Nižší spotřebu měli v důsledku omezení ekonomiky i velkoodběratelé.

Plynu se v Praze podle informací Pražské plynárenské loni spotřebovalo o 3,9 procenta méně, u velkoodběratelů byl pokles osmiprocentní. Vody pak Pražané spotřebovali oproti roku 2019 o 6,3 procent méně, jak vyplývá z čísel Pražské vodohospodářské společnosti. Největší pokles byl opět v centru, kde meziročně spotřeba vody klesla o 21 procent. Se změnami ve spotřebě podle institutu korespondují i data mobilních operátorů ohledně pohybu obyvatel. „Nejvíce lidí v loňském roce trávilo většinu dne ve svém obydlí,“ uvedl IPR.

Město bude podle radního Prahy Jana Chabra (TOP 09) s daty dále pracovat. „Změna chování Pražanů a jejich návyků v důsledku pandemie bude určitě přesahovat i do dalších let, proto je dobré tyto změny monitorovat a porozumět jim již nyní,“ dodal ředitel IPR Ondřej Boháč.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
pr
15. duben 2021, 20:07

Přesně jak píší v článku. Houmofis zazdil lidi doma. A Cajzlstán se tím vylidnil.

Vinkler
16. duben 2021, 06:15

No, ale celková spotřeba neklesla. Více a to o dost se spotřebovalo doma.

pr
16. duben 2021, 16:25

To samozřejmě ano, jenže to už bylo mimo hranice PRE a PP. To že doma se člověk tolik nehýbe při čumění se na placku a místo chůze mezi kancly si raději přitopí je ale příběh ve zcela jiném regionu.

energetik
16. duben 2021, 07:47

Nevím kdo koho trumfuje v podvodech, jestli elektro energetici teplo energetiky nebo naopak. Ale ve vyúčtování tepla se podvádí podobně jako ve vyúčtování elektřiny (fázové měření u vybraných měřících míst), papír to snese a ovčani to zaplatí.

Tady jim po zateplení bytu naúčtovali ještě více než kolik účtovali před zateplením:

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=7108&p=146776#p146773

Měřiče tepla správně zaznamenali pokles spotřeby tepla o 93,5% a přesto dokázali vyfakturovat více, než před zateplením.

77,126006 Kč/kWh kam se na ně hrabou solární baroni to jsou úplní břídilové oproti teplárníkům.

Vinkler
16. duben 2021, 09:01

Celá filosofie všech síťových dodavatelů, včetně telefonistů vychází celkem logicky, že to zboží je zdarma. Musí se jim platit stále jen zisk, investice a odpisy ze sítí. A na množství odebrané EE, vody, plynu, tepla, hovorů,.... nezáleží. Protože jde celkem jen (skoro) o fixní náklady.

energetik
16. duben 2021, 09:21

To ano, ale účtovat někomu po zateplení ještě vyšší cenu než před zateplením, když prokazatelně klesla spotřeba tepla, tak to už síla. A k tomu si ještě nechat platit za odečty měřičů jejich stav ta faktura stejně vůbec nezohledňuje je maximální drzost.

pr
16. duben 2021, 16:35

Jenže majitel Veolie se neptá. Ten vysloví jasný příkaz: "muž s koženou brašnou nesmí projít" - sakra co to plácám - "Zisk musí dynamicky růst"!

No a na pobočkách si už najdou jak to před ERÚ zamlžit. Třeba u nás čím více máme "zatepleno" - rozuměj vyměnili jsme vokna, tak tím topí na vyšší teplotu. No a ztráty ve sklepních místnostech a na stupačkách narůstají. Takže ve sklepě už není 18°C jak bývávalo, ale 20°C. Jojo a ovčan to rád platí. Pokusy o lokální výrobu tepla zkrachovaly na protiargumentaci - "máme nízký nájem, tak si můžeme dovolit za teplo připlatit". A pak se snažte aby byl provoz domu co nejlevnější.

energetik
16. duben 2021, 09:45

Potom náklady na distribuci tepla, ať už někdo něco spotřebuje nebo ne, jsou u jednoho bytu tedy těch cca 7,7 tisíc Kč, protože to už evidentně spotřebitel nemůže nijak ovlivnit a je to paušál za topné období. Takže jestli tam mají 44 bytů tak je to 338,8 tisíc Kč za celý dům jen za distribuci i když nic neodeberou. To mi přijde jen na to topné období dost, zvláště když se ta distribuce tepla platí už jednou a trvale v ohřevu TUV která se ohřívá nepřetržitě stejnou teplárnou i distribucí.

Potom chudáci ti, co mají teplo z teplárny i několik desítek km daleko. Přijde mi to značně neefektivní a evidentně bez budoucnosti, to nemůže v čistém tržním prostředí nijak konkurovat lokálním zdrojům, to už jsou levnější i přímotopy na jednotarifu D02, takže se o to nemusí ani nikde žádat a dělat úpravy a revize. Proč si to ti lidi nespočítají že jsou takto okrádáni?

pr
16. duben 2021, 16:44

Viz. můj příspěvek kousek výše. Lidi sami vyžadují aby finančně "rypákem ryli tu svou rodnou zemi". Pokud mají prostor pro chléb a hry, tak se nebudou snažit a vše budou omlouvat. Je to jednodušší než se přimět přemýšlet. Bohužel u každého to rytí rypákem přichází v jinou dobu a tak demokraticky se bez ohledu na ekonomiku odhlasuje zabetonování tunami nového betonu a peněz stávající neefektivní stav aby náhodou svěžím vánkem neuletěl k Neumětelům.

MK
16. duben 2021, 11:52

Můj názor k tomu odkazu: Teplárna účtuje teplo celému domu podle odečtu na patním měřidle. A zde jim průměrná cena vychází na krásných 443 Kč/GJ = 1,6 Kč/kWh. To je příjem teplárny.

Druhá věc je rozpočet v domě. V celém domě je 44 bytů a naměřeno na poměrových měřidlech bylo celkem 152 800 jednotek. U pána bylo naměřeno jen 58. Kdo spotřeboval zbytek? Kdo jak měří? Kdo komu topí? Kdo vydělal a kdo prodělal? Jestli je někde chyba, tak ji hledejme v rozpočítávání.

Krásný den všem.

energetik
16. duben 2021, 13:48

Teplárny lobují aby ve vyúčtování byly znevýhodněni ti co zateplí nebo něco uspoří a ti co plýtvají byly zvýhodněni. To je úplně stejné jako lobovali distributoři elektřiny u odkláněče Kocourka který jim ten elektroměrový podvod ve vyhlášce nakonec podepsal. Když ten podvod potom chcete reklamovat a prokážete ho i dvěma stejnými fakturačními elektroměry ověřenými ve stejné zkušebně z toho jeden je přeprogramovaný distributorem a každý naměří o více jak 60% něco jiného, tak vám obchodník řekne ať se obrátím na distributora a distributor na zkušebnu a zkušebna na zákonodárce který ten podvod podepsal a ten už je kdo ví kde. Ale nikdo s tím nechce nic dělat, protože z toho mají podvodné zisky. Přitom je do práce distributorů a jim to přináší nepoctivý zisk. Podobně jako takové vyúčtování tepla demotivuje zákazníky tepláren k zateplování a úsporám.

Však nedávno při schvalování nového energetického zákona tam teplárníci (pan Hájek) zase lobovali a strašili akumulačními barony aby nebylo samostatný akumulačním systémům dovoleno podnikat, ale jen jim ve spojení s turbínami v teplárnách. Což se jim také podařilo.

Takže ano chyba je v rozúčtování a komu ta chyba prospívá a má v ní prsty je také evidentní.

Ty záměrné chyby jsou popsány i zde:

https://www.peklo.net/reklamace-vyuctovani-tepla/

"Super" je také to, že se musíte soudit první s majitelem domu který o těch podvodech nic vůbec neví a v dobré víře najal na rozúčtování firmu a až ten se následně musí soudit s tím kdo to takto chybně vyúčtoval. A tak se teplarníci šikovně skryly za majitele nemovitostí a ty co dělají vyúčtování a nikdo na ně nemůže.

Ale takové podvody se vždy dřív nebo později otočí proti těm kteří na nich chtěli budovat své zisky. Snad pan Tomáš vyřeší tu demontáž těch radiátorů a zbaví se tak i poplatku za měřiče tepla podle kterých mu to stejně neúčtují. Snad dá také vědět jak to pokračuje, protože v tom není sám, já vím o více takových případech. A určitě bude mít následovníky.

pr
16. duben 2021, 16:53

Obávám se, že s tím zbavením se radiátorů to nebude tak jednoduché. Určitě jsou zavedeny v prohlášení vlastníka jako společný majetek. A že by souhlasili úplně všichni majitelé se změnou stanov a nikdo se neodvolal, tak na to bych si nevsadil ani rezavý ohnutý hřebík.

Naopak Tomáš si musí uvědomit že pokud udělá jedinou chybu, tak zaplatí vše i s úroky.

energetik
17. duben 2021, 10:14

Jakou chybu? Úspory energie a zateplování jsou chyba?

Být to zahraniční firma, tak se ze státem soudí kvůli zmaření investic že svými zákony a vyhlášky nařizuje takto podvodně vyúčtovávat energie. Na vlastního občana se ale zákon o ochraně investic nevztahuje.

Nefi
16. duben 2021, 12:25

411000Kč celkem roční náklad za teplo za 43 bytů. Pan Tomáš z Třince má zaplatit 7700Kč, ale nelíbí se mu to, protože si myslí, že by měl platit asi 170Kč za rok. Prý mu to předražili o 2300%, což dokládá svým vlastním výpočtem. :-)

energetik
16. duben 2021, 13:11

No píše tam že si byt zateplil a měřiče to ve vyúčtování dokazují. Vy by jste po zateplení očekával vyšší platbu než bez?

Nefi
17. duben 2021, 02:49

80-200% je odpovědí na Tomášovi stížnosti. K těm měřičům. A vůbec Vám není divné, že Tomášovy měřiče naměřily 58 dílů a všichni dohromady měli 152 789 dílů?

Jakub
16. duben 2021, 17:03

Když máte jinou spotřebu, je dobré změnit i tarif (smlouvu)

Omega
16. duben 2021, 21:59

Schválně, jestli se někdo z Vás podíval na to fakturování podrobně.

Mají tam přidáné pole KOREKCE, v roce 2016 je to +2122,spotřeba 515 - takže +400% korekce, v roce 2017 je to +1651, spotřeba 897 - takže +200%, v roce 2020 je to +2280, spotřeba 60 - takže + 3500%

Takže se jedná o prostou matematiku - korekce není zdůvodněna, ale zajistí, že každý byt zaplatí plus minus stejně.

energetik
17. duben 2021, 10:20

K čemu jsou potom ty měřidla? A EU která tlačila na zavedení těch měřidel o tom ví? Pokud vím tak původně těch 80-200% tam nebylo, to tam doplnili až dodatečně. Byly ty následné úpravy zákona a vyhlášek notifikovány evropskou komisí?

energetik
17. duben 2021, 10:44

Takže si příští rok může spotřebovat o 3500% více tepelné energie aniž by to mělo vliv na cenu. Jenže co s tím teplem? Chtělo by to něco, co ze cca 60-70°C stupňového rozdílu vyrobí třeba elektřinu a vracet jim to zase v elektřině :-))). Nebo do něčeho uložit a prodávat přebytečné teplo třeba sousedům, tím jim klesnou také naměřené jednotky a sníží se průměr celého domu.

V Japonsku se instalují malé KGJ (palivové články na zemní plyn) do bytů a tady díky těmto podvodům ve vyúčtování to vlastně ani není možné. I když si majitel bytu zajistí teplo jiným způsobem, tak to na platbách nic nezmění.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se