Domů
Energetika v ČR
V Josefově budou v sobotu lidé rozhodovat o stavbě větrných elektráren
větrná turbína

V Josefově budou v sobotu lidé rozhodovat o stavbě větrných elektráren

V Josefově na Sokolovsku budou lidé v sobotu v referendu rozhodovat o tom, jestli v katastru obce chtějí stavbu větrných elektráren. Dva větrníky chce na území obce postavit společnost Meridian Nová energie s. r. o. Obec se zhruba čtyřmi stovkami obyvatel by tím získala od firmy jednorázový i pravidelný každoroční příspěvek do rozpočtu. V případě odmítnutí výstavby by Josefov musel naplánované nákladnější investice odložit, řekl dnes ČTK starosta obce Jan Onak (nez.).

„Lokality jsou dané už od začátku jednání. Je to asi jeden kilometr od nejbližšího stavení ve směru na Krajkovou. Jde o zemědělské pozemky, které patří Agro&Kombinátu Dolní Žandov, s nímž je investor dohodnutý na pronájmu pozemků,“ popsal Onak.

U Josefova by chtěl investor postavit dva větrníky o celkové výšce téměř 250 metrů a výkonu jedné elektrárny 6,2 MW.

Josefov je obec složená z několika osad, kromě samotného Josefova k obci patří i Luh nad Svatavou, Hřebeny a Radvanov. Obec mimo jiné plánuje vybudovat v osadách kanalizaci, potřebuje chodník podél hlavní silnice a má i další rozvojové plány. Jenže s rozpočtem okolo sedmi milionů korun ročně Josefov podle starosty Onaka na nákladnější investice nemá peníze ani na spolufinancování. A například chybějící kanalizace a povinnost pravidelně vyvážet žumpy by dopadla i na samotné obyvatele.

V okolí Josefova přitom už větrné elektrárny stojí, přímo z obce je výhled na větrný park u Jindřichovic. Meridian Nová energie navíc plánuje stavbu elektráren i v sousední Krajkové.

Investor obci slibuje jednorázovou platbu dva miliony korun a platby 1,2 až 1,4 milionu korun každý rok i s růstem podle inflace. Navíc by mohl i na všechny obecní domy umístit fotovoltaické panely, což by obci přineslo další úspory.

Otázka v referendu je spíše obecná a zní: „Souhlasíte s tím, aby v obci Josefov k.ú. Luh nad Svatavou nebo k.ú. Radvanov byly postaveny a provozovány větrné elektrárny?“. Zastupitelé se zavázali, že pokud bude referendum platné, budou názor obyvatel respektovat. Podle zákona by se pak o stejné problematice mohlo hlasovat znova až po dvou letech.

Referendum se bude konat v sobotu od 10:00 do 22:00, hlasovat se bude v místním komunitní centru.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Galipoli
8. září 2023, 19:31

Už neplatí pravidlo 10H? Tedy, že když VTE je 250 m vysoké, že minimální vzdálenost musí být větší neý 2500 m?

Antonín Mikeš
8. září 2023, 22:48

Myslím, že v Česku nikdy nic takového neplatilo.

Josef
9. září 2023, 13:32

Pokud by platilo, nebylo by referend, toto jen odráží nedostatečnou legislativu

Karásek
9. září 2023, 23:41

Doufejme, že lidé nepodlehnou dezinformacím o vysokém hluku, infrazvuku a zabíjení ptáků a elektrárny budou stát.

Josef
10. září 2023, 09:42

Ale podlehnou a Ti samí cca za 10 let budou tlačit na rychlou výstavbu, až jim dojde, že to není strašák, stejně jako u FVE, kde to způsobilo 10 let stop a následně živelný boom

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516