Domů
Evropská Unie
Analytici: EU by místo cenového stropu měla společně jednat o dodávkách plynu

Analytici: EU by místo cenového stropu měla společně jednat o dodávkách plynu

Evropská Unie
2 komentáře
29. září 2022, 16:53
ČTK

Brusel 29. září (zpravodaj ČTK) – Bruselský výzkumný ústav Bruegel se přiklonil na stranu Evropské komise ve sporech kolem krizových energetických opatření, když v dnešní zprávě varoval před „významnými riziky“ spojenými se zastropováním ceny plynu prosazovaným většinou členských zemí. Analytici uvádí, že Evropská unie by se místo toho měla soustředit na společné nákupy plynu. Otázka bude jedním z bodů páteční mimořádné schůze unijních ministrů zodpovědných za energetiku.

Ve světle dramatického zdražování energií se stanovení maximální velkoobchodní ceny plynu stalo v unijních kruzích hojně diskutovaným tématem, přičemž se objevily různé varianty. Vlády 15 členských zemí se tento týden vyslovily pro zavedení stropu, který by se vztahoval na „všechny velkoobchodní transakce zemního plynu“, tedy nikoli jen na ruský plyn nebo plyn používaný k výrobě elektřiny. Státy v otevřeném dopise vyzvaly komisi, aby už před páteční radou předložila návrh v tomto směru.

Podle analýzy Bruegelu by takovéto opatření mohlo být kontraproduktivní, neboť by posilovalo poptávku po plynu a elektřině. Zároveň by hrozil pokles nabídky, neboť dodavatelé z třetích zemí by se pravděpodobně proti cenovému stropu bránili. „Místo zastropování cen plynu by EU měla kolektivně jednat s externími dodavateli plynu a vyjednávat o nových dlouhodobých smlouvách s ustanoveními, která by omezila cenové výkyvy,“ napsali analytici.

Takové se zdá být i stanovisko Evropské komise, která na středečním jednání velvyslanců unijních zemí nepředložila plán pro zastropování cen a prosazovala společné nákupy plynu. Ty by podle ní posílily solidaritu v evropském bloku a snižovaly riziko, že jeden člen unie získá dodávky na úkor jiného. EK zároveň upozorňuje na rizika spojená se zastropováním a varuje, že takový krok by vyžadoval předem učiněné rozhodnutí o metodě, jak přidělovat plyn jednotlivým zemím.

Podle skupiny států požadujících cenový strop je možné intervenci navrhnout tak, aby neohrozila dodávky a zároveň pomohla snížit spotřebu. Ministři 15 zemí ji ve svém dopise přímo neuvádí, nicméně spekuluje se o variantě „dynamického stropu“, který by zůstával vždy nad cenami pro mimounijní odběratele a pod dnešní cenou v EU.

Web Politico kromě toho podotýká, že ošemetná otázka rozdělování dodávek mezi státy, na kterou upozornila EK, by přetrvávala také v případě společných nákupů. „Problém zůstává stejný… země EU by se musely rozhodnout, jak se mezi sebou dělit o nakoupený plyn. To není v zájmu zemí, které si mohou dovolit nabídnout více než jiné,“ uvádí Politico.

Obě strategie budou v pátek předmětem diskuse ministrů, kterou bude moderovat český ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN) coby zástupce země předsedající Radě EU. Hlavním bodem mimořádné schůzky ministrů energetiky bude snaha dohodnout se na návrhu krizových opatření na základě balíčku předloženého v polovině měsíce komisí. Ten zahrnuje přerozdělení mimořádných příjmů energetických společností a povinné úspory elektřiny.

Bruegel sadu návrhů hodnotí pozitivně, zejména vzhledem k důrazu na snížení poptávky. „Není ovšem dostatečná,“ dodávají autoři nové zprávy. Současná situace podle nich volá po hlubších změnách týkajících se jak nabídky, tak poptávky.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Rejpal
30. září 2022, 01:50

V mnoha zemích EU zůstala relativně levná el. energie to způsobilo boom instalací tepelných čerpadel napříč unií. Spotřeba drahého plynu půjde dolů. Problém je v tom , že el. energie začne být nedostatek a budou stupně , protože tady nejsou žádné zdroje energie , které by dokázaly spotřebu tepelných čerpadel energeticky pokrýt nemyslím tím letos , ale za pár let. Fosilní zdroje se už stavět nemají , FV elektrárny to v zimě opravdu nevytrhnou a jádro je ve slepé uličce. Jak se vyrobí elektřina pro miliony tepelných čerpadel zatím nikdo neřeší a doby , kdy tepelná čerpadla nahrazovala i drahé přímotopy , takže díky jejich rozvoji spotřeba elektřiny tolik nerostla jsou už pryč. Jen u nás vzroste prodej tepelných čerpadel 2,5 a to byl rok 2021 díky kotlíkové dotaci rekordní. Takové tempo instalací nemůže ani naše el. síť dlouhodobě vydržet pokud se nezačnou urychleně stavit nové jaderné bloky. Deficitní státy jako je Rakousko nebudou mít velmi rychle od koho dovážet.

Ivan Švančara
30. září 2022, 08:04

Rejpale, prilis rozmyslas, malo sa venujes ideologickemu nadseniu, ktore dokaze rozkazat vetru aj dazdu. Pozri, ako dopadol pan Vladimir Wagner s jeho splnenymi prognozami. Hviezdami su ti, ktori stupili do ho…vna, ze, Vanekovci, Blahovci, energetici?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se