Domů
Evropská Unie
Asociace: ČR chybí legislativa pro akumulaci, EU rozvoj podpořila
Bateriové úložiště
Bateriove uloziste. Zdroj: younicos.com

Asociace: ČR chybí legislativa pro akumulaci, EU rozvoj podpořila

Evropská Unie
9 komentářů
22. červenec 2020, 13:16
ČTK

V Česku stále chybí legislativní ukotvení zařízení pro akumulaci energie, což brání jejich rychlejšímu rozvoji. ČTK to dnes řekl výkonný ředitel oborové asociace AKU-BAT CZ Jan Fousek. Upozornil, že Evropský parlament schválil tento měsíc významnou převahou hlasů rezoluci, která vyzývá Evropskou komisi k ještě větší podpoře akumulace energie při přeměně evropské energetiky v nízkouhlíkovou. EU počítá se všemi formami ukládání energie včetně bateriových systémů, výroby takzvaného zeleného vodíku, přečerpávacích vodních elektráren či ukládání energie do tepla, uvedl.

„Evropský parlament ve své zprávě výslovně vyzývá členské státy, aby přestaly obstruovat využívání akumulace a oddalovat příslušné legislativní změny na národní úrovni. Naopak je nabádá k aktivní podpoře akumulace,“ řekl Fousek, který působí také jako člen představenstva Svazu moderní energetiky.

Asociace AKU-BAT CZ dlouhodobě prosazuje, aby byla problematika akumulace vložena do takzvané malé novely energetického zákona, která je nyní ve Sněmovně. Ukotvení až ve cela novém energetickém zákoně, který je plánován, by podle ní znamenala další zdržení.

„Podporou přitom rozhodně nikdo nemyslí provozní dotace, ale příslušnou úpravu právních předpisů tak, aby baterie a další formy akumulace, jako třeba Power to Gas (ukládání energie do plynu), mohly nalézt uplatnění na energetickém trhu bez zásadních legislativních bariér, které dnes svobodnému využití akumulace kriticky brání a se kterými odmítá již tři roky ministerstvo průmyslu a obchodu cokoliv udělat,“ dodal Fousek.

Vyjádření resortu ČTK shání.

Rezoluci, která má podpořit Evropskou komisi k ještě většímu podpoře akumulace energie podle Fouska podpořilo 556 europoslanců, proti bylo 22, 110 absentovalo. Dokument mimo jiné žádá odstranění legislativních bariér v oblasti napříč členskými zeměmi i na úrovni EU. Je nezávazná, a neplyne z ní žádný legislativní efekt, podle AKU-BAT CZ se ale jedná o další významnou podporu odvětví ze strany EU.

Členy asociace AKU-BAT CZ jsou nadnárodní energetické firmy, mezinárodní i tuzemští výrobci baterií, nejvýznamnější hráči na poli obnovitelných zdrojů energie, banky, univerzity, průmyslové podniky, energetické poradenské společnosti, právní firmy a výzkumné instituce. Jde například o společnosti Siemens, ČEZ nebo Solar Global.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
St
22. červenec 2020, 14:35

Nemyslím si, že by nějak legislativa jako taková chyběla. Spíše chybí ten správný penězovod. Však dnes si může kdo chce postavit bateriové centrum. Nebo mu v tom někdo nebo něco brání?

Pavel K
22. červenec 2020, 14:48

Co treba namatkou distribucni poplatky za prichozi elektrinu narozdil od Dlouhych strani?

Ivan Novák
22. červenec 2020, 17:30

Dlouhé stráně jsou připojené přímo k přenosové soustavě (400kV), těch se distribuce (110kV a níže) technicky netýká.

energetik
23. červenec 2020, 09:56

Dobře tedy říkejme tomu tedy cena za rezervovanou kapacit u provozovatele přenosové soustavy, která dle nového návrhu ERÚ je 84 447Kč/MW/měsíc.

Takže chce říct, že když připojím jakýkoliv akumulátor stejně jako vodní přečerpávací akumulátor do přenosové soustavy tak jeho provozovatel nebude platit žádné regulační poplatky stejně tak jako provozovatel přečerpávací elektrárny?

No samozřejmě není není to pravda, stávající přečerpávací elektrárny (akumulátory energie) mají výjimku v tom že mají licenci a proto tyto regulační poplatky platit nemusí.

A když jsem žádal takzvané "nezávislé" ERÚ o licenci na akumulaci (podobnou jakou mají přečerpávací elektrárny), tak ERÚ odpovědělo že nové licence na akumulaci energie už nevydává a ty původní jsou dané historicky.

Takže je zde obrovský legislativní problém který deformuje trh a zamezuje konkurenci k přístupu na tento trh.

Jan Veselý
22. červenec 2020, 17:03

Česká legislativa například neumožňuje bateriové akumulaci poskytovat regulační služby, resp. je v některých případech musí poskytovat zdarma.

Jan Veselý
22. červenec 2020, 17:03

Česká legislativa například neumožňuje bateriové akumulaci poskytovat regulační služby, resp. je v některých případech musí poskytovat zdarma.

Tomas Dvorak
22. červenec 2020, 17:08

Jo, postavit Vám ho nikdo nebrání. Ale poskytovat s ním služby v síti už nemůžete. Je to asi takové, jako by Vám nikdo "nebránil" koupit si auto, akorát byste s ním nemohl na silnice.

Tahle ostuda se táhne už léta, viz např. https://www.euro.cz/byznys/trable-s-velkymi-bateriemi-1446693

Chocholka
22. červenec 2020, 20:46

Od 1. 1. 2021 bude moci Samostatná baterka poskytovat PS všechny výkonové služby viz https://oenergetice.cz/prenos-elektriny/ceps-zahajila-konzultacni-proces-k-upravam-kodexu-ps/

Vladimír
25. červenec 2020, 04:56

Podle jakého programu je definován výkon střídače za akumulační jednotkou?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se