Domů
Komoditní trhy
Evropská komise: Letošní první čtvrtletí bylo ve znamení rekordního růstu cen plynu a elektřiny
Plynovod
Zdroj: Diarrhea / Creative Commons / CC-BY-3.0 (licence)

Evropská komise: Letošní první čtvrtletí bylo ve znamení rekordního růstu cen plynu a elektřiny

Evropská komise v červenci zveřejnila čtvrtletní zprávu o evropském trhu s plynem. Ta uzavírá, že ruská agrese na Ukrajině způsobila výrazné rozkolísání cen na evropských trzích s plynem a nejistoty ohledně dodávek. Druhá část zprávy týkající se trhu s elektřinou upozorňuje na to, že válka na Ukrajině přímo zapříčiňuje vysoké velkoobchodní ceny elektřiny, které vytvářejí tlak na maloobchodní ceny pro menší spotřebitele.

Zpráva o trhu s plynem popisuje volatilitu cen plynu v prvním čtvrtletí roku 2022 a uvádí, že spotová cena TTF vzrostla k 7. březnu na 212 EUR/MWh. Ceny ropy na začátku března vzrostly na nejvyšší úroveň (138 USD/barel) od léta 2008 a rekordních hodnot dosáhly také ceny uhlí (360 EUR/t).

EU v prvních měsících roku 2022 utratila za dovoz plynu odhadem 78 miliard EUR, z toho 27 miliard EUR za dovoz ruského plynu. Čistý dovoz plynu do EU se v tomto období zvýšil o 10 %, zatímco dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) se meziročně zvýšil o 72 %. LNG se v prvních měsících roku 2022 stal nejvýznamnějším zdrojem dodávek, přičemž 34 % celkového dovozu plynu mimo EU přišlo v této formě.

Značný nárůst cen zaznamenán i u elektřiny a povolenek

Ceny elektřiny dle zprávy o trhu s elektřinou také dosáhly v prvním čtvrtletí roku 2022 historických úrovní. Evropská referenční cena elektřiny v tomto období činila v průměru 201 EUR/MWh, což je o 281 % více než v prvním čtvrtletí roku 2021. Spotřeba elektřiny mírně poklesla (-1 %), k čemuž přispěla mírná zima a dopad vysokých cen elektřiny. Největší meziroční nárůst velkoobchodních cen elektřiny v zemích EU byl zaznamenán ve Španělsku a Portugalsku (+411 %), Řecku (343 %) a Francii (+336 %).

Povolenky systému EU ETS zaznamenaly počátkem února nový vrchol, když se vyšplhaly nad 96 EUR/tCO2, počátkem března klesly a odrazily se zpět na ceny kolem 80-85 EUR/tCO2. Navzdory zvýšené úrovni výroby energie z fosilních paliv se podílu energie z obnovitelných zdrojů podařilo dosáhnout 39 %, čímž v prvních měsících roku 2022 překonaly fosilní paliva (37 %).

V porovnání s prvním čtvrtletím roku 2021 se výroba energie z obnovitelných zdrojů zvýšila o 1 % (+1 TWh) v důsledku 20% nárůstu (+20 TWh) u větrné energie na pevnině, 31% nárůstu solární energie (+8 TWh) a 8% nárůstu větrné energie na moři (+1 TWh), které vykompenzovaly nižší výrobu vodních elektráren.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Turby
10. srpen 2022, 08:33

To, ze se v EU zvysuji ceny energii uz vime. Ale ti bystrejsi take vedi, ze se zvysuji uz dlouho. Konflikt o Krym a nasledne i Donbas a tedy zejmena sankce vuci Rusku jsou jen spoluvinik. Hlavni pricinou je ale energeticka politika EU, coz je ve zprave taktne zamlceno.

Tahle zprava EK je tedy priklad cire propagandy.

Michal K.
10. srpen 2022, 09:14

tak vedenie EU je mimo realitu dlhodobo. Ako priklad staci greendeal a veci okolo toho. Pokial sa nepostavime realite celom, nic ine ako prepad do priepasti nas necaka.

Aj ked nejake svetielko na konci tunela sa sem tam naznacuju. Scholz zacal rozpravat nieco o nevypnuti poslednych 3 jadrovych elektrarni v germanii ...

Ivan Švančara
10. srpen 2022, 09:22

jeden z clankov na tomto portali hovori o tom, ze vodik nebude prispievat k znizeniu sklenikovych plynov, ale naopak. Kolko desatroci bude trvat EU. nez to pochopi? V pripade Energiewende minimalne dve, ze to je cesta uplne mimo.

Michal K.
10. srpen 2022, 10:05

S tou Energiewende mate pravdu. Dve dekady budovania, obrovke prostriedky preinvestovane a zlyhalo to vo vsetkych bodoch.

Horsie je, ze naprava sa neda urobit za den, dva. To bude chciet roky. A zaplatime poklesom zivotnej urovne. Holt za blbost sa plati.

Ivan Švančara
10. srpen 2022, 11:01

sprava taktne hovori o najvyssich cenach od roku 2008.

Viete, cim je vyznamny tento rok? No predsa hypotekarnou krizou, kedy nasledne Fed a ECB spustili rotacky na dolare a eura zrejme s cielom, ze tuto srandu zaplatia ropne a plynove krajiny. Lenze niekomu dosla trpezlivost a teraz tento uspech chceme zvalit na diabla z vychodu. Beeee, beeee, beeee.

Zbyněk Poisl
10. srpen 2022, 10:16

Kdyby nám to EK neřekla, tak jsem si toho ani nevšimnul.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se