Domů
Evropská Unie
EU chystá odpověď na další sankce USA na plynovod Nord Stream 2

EU chystá odpověď na další sankce USA na plynovod Nord Stream 2

Evropská komise připravuje opatření, která by měla by měla unii ochránit před dalšími sankcemi, které připravují Spojené státy proti projektu Nord Stream 2. Spojené státy stále argumentují, že  dokončení plynovodu by vedlo ke zvýšení vlivu Ruska v Evropě a k ohrožení energetické bezpečnosti.

Američtí senátoři na začátku června oznámili návrh zákona, kterým chtějí dále rozšířit sankce na projekt Nord Stream 2, jelikož by se Evropa v případě dokončení plynovodu stala dle jejich názoru příliš závislou na ruském plynu, čímž by se zvýšil ekonomický a politický vliv Moskvy v oblasti.

Proti návrhu sankcí se ohradilo německé ministerstvo hospodářství, podle nějž je podoba navrhovaných rozšiřujících sankcí velice sporná. Předložený návrh totiž počítá s tím, že by sankce mohly postihnout i správní opatření státních orgánů.

Nyní se proti navrhovaným sankcím blíže vyhradila i Evropská komise, která připravuje opatření.

„Postoj Evropské unie k sankcím USA proti evropským společnostem, které vykonávají legitimní a zákonné aktivity v rámci evropského práva, je jednoznačný. Jsou nepřijatelné a odporují mezinárodnímu právu a Unie jim jasně odporuje,“ uvedl podle agentury Reuters v písemné reakci Joseph Borrell, vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku.

Komise podle něj nyní připravuje půdu pro přijetí mechanismu, který má zvýšit odolnost Evropy proti exteritoriálním sankcím, které jsou přijímány třetími zeměmi. Ke konkrétní formě mechanismu či termínu jeho zavedení se nicméně nevyjádřil.

Přijetí sankcí, které by poškodily ekonomické zájmy Evropské unie, by podle Borrella byly kontraproduktivní, jelikož by oslabily jednotu EU a Spojených států v postoji k Ruské destabilizaci Ukrajiny.

Hrozba nových sankcí ze strany Spojených států vedla k reakci německé parlamentní komise, která na dnešní den svolala slyšení. Proti se staví i německé zájmové skupiny, které volají po finanční pomoci zasaženým společnostem.

„Přijetí takto zpřísněných a retroaktivních sankcí by znamenalo nepřijatelný zásah do suverenity EU a energetické bezpečnosti západní Evropy,“ uvedl Timm Kehler, předseda německé plynárenské lobby Zukunft Erdgas.

Komentáře

(14)

Lukas

1. červenec 2020, 09:14

USA nech sa stara sama o seba, maju najvacsiu nezamestnanost v historii, krajnu zuzuju nepokoje a su tak predlzeni ze Fed nestiha tlacit nove dolare s tym ze inflacia ich vobec nezaujima.

Mimochodom cena plynu je teraz tak nizka, ze viac penazi minu za prenajom lode a palivo ktore spali ako utrzia za ten plyn.

energetik II

1. červenec 2020, 10:18

Je zajímavé, že prý Evropa upadne do přílišné závislosti na Rusku podle názoru amerických senátorů.Ovšem názor evropských poslanců a senátorů je očividně jiný. Zajímavé, jak mají "USA péči" o blaho Evropy . Zajímalo by mne, zda by USA tuto "dojemnou péči" o spojence takto projevovaly i za situace, že by doma natěžily žádný zemní plyn a nemohly ho tedy ani exportovat.

USA se nyní nalézají ve třech krizích současně :

1. Zdravotnické = začala jim tam právě druhá vlna šíření koronaviru. Jen za včerejšek měly 46 000 nových případů. USA tuto krizi nezvládly.

2. Krize ekonomická. USA mají nyní 13 % nezaměstnaných a od začátku roku jejich hrubý státní dluh stoupl ze 106 % HDP na 132 % HDP. Přitom se nyní díky druhé vlně CORONA začínajé mnohé státy zase uzavírat = ekonomika půjde znovu dolů.

3. Krize sociální. V USA řádí protirasistické bouře, řada dřívějších US potentátů už byla stržena z podstavců a nyní padl i návrh na změnu US hymny. Složil ji totiž známý rasista. Možná bude nakonec přejmenováno i hlavní město Washington. Bývalý prezident USA George Washington kdysi totiž vlastnil 200 otroků , takž byl také rasista. Těžko by asi otroky týral na plantážích nějaký lidumil.

P.S. Takže přátelé v USA, máte doma své "arabské jaro" a asi se sesypete jako kdysi Rakousko- Uhersko. Přestaňte tak už konečně vrtat do Evropy !

Denis

1. červenec 2020, 11:18

Vy jste z redakce Sputniku?

energetik II

1. červenec 2020, 11:52

TO : Denis

Mohl by jste také uvést nějaká konkrétní čísla ? Jako já ? Jinak, nelže jenom Sputnik, lžou i naše noviny.

Jan Veselý

1. červenec 2020, 11:54

Loudil z pitěrského trollhauzu.

frank

1. červenec 2020, 13:09

to je pán z www.pleteme5.přes9.ru který si ještě nestihl všimnout, že na mateřské základně přestává svítit světlo a krizí mají hned několik.

1.kontrolu nad klikou u dveří začíná přebírat čína, která si zanedlouho vezme značnou část území mateřské základny. Zatím přebírá kontrolu nad ekonomikami postsovětského prostoru jen v menších republikách, ale čínská Sibiř je na cestě..., klidně se vsadím, že Rusko ji Číně prodá ještě levněji než Aljašku USA :)

2.pandemie v Rusku jede na plné obrátky

3.válka o cenu ropy nějak nevyšla a Rusko prodává plyn a ropu za ceny, které jsou neudržitelné pro " udržení a rozvoj těžby" a ke kterým ho nyní donutila i Čína, navíc čínská účast v ruském podniku na LNG dokonce podkopává i ruské ceny plynu v Evropě. Nu a kdo to kdy viděl, aby se Ural prodával o 4-5 dolarů levněji než Brent :)

energetik II

1. červenec 2020, 15:02

TO : frank

ad 1. Jen bohapusté dohady, kterých se stejně nikdo z nás nedožije. Dle mého soudu Číně postačí plně tuto oblast ovládnout ekonomicky = skoupit postupně ruské firmy , co tam těží rudy, plyn, ropu, kovy,. dřevo,.... a nastěhovat tam potichu pár milionů svých občanů. Tak se tato oblast stane čínská "De facto" a nebude už třeba tam posílat armádu, aby to bylo i "De iure". Zbytečné další náklady pro Čínu.

ad2/ Jak "jede" pandemie v Rusku ,které má asi 50 % obyvatel USA. Třeba včerejšek : USA přes 46 000 nových případů za den, Rusko jen 6693 , u mrtvých je poměr 764 ku 154 ve "prospěch" USA. Zhruba se dá říci, že poloviční Rusko má jen 20 % nových případů USA i 20 % mrtvých. USA tedy "jede" v přepočtu 3 krát rychleji v CORONA než Rusko. A navíc ruský denní rekord byl už 11.května a to 11 656 nových případů, nyní už mají skoro jen polovinu, jsou už tedy na sestupné dráze. Naopak v USA plně řádí "Druhá vlna" , kdy bylo v posledních dnech dosaženo nejvyššího počtu denního přírůstku za celou pandemii = dne 26.června = 47 341 nových případů. Tento týden se očekává, že tam padne hranice 50 000.

ad3 / Současná cena za Brent cca. 40 Dolarů Rusům plně vyhovuje. Na tuto cenu je nastaven jejich státní rozpočet, aby dokázal být vyrovnaný.

St

3. červenec 2020, 21:15

Pane Frank vidím, že si půjčujete od kolegy Vaněčka jeho křišťálovou kouli. Nebo máte nějaké jiné sofistikovanější metody? Co používáte karty? Kyvadélko? Podělte se s námi?

Předem moc děkuji za Vaše odpovědi.

Loudil

2. červenec 2020, 08:53

Copak, vy nemate rad pravdu...? A to si rikate "pravdolaskar"..? :-)

St

2. červenec 2020, 21:45

Pane Denis. Co tak zkusit začít argumentovat? Pokusit se vyvrátit to co kolega napsal, místo toho, že jej začnete obviňovat, že je z redakce první družice Země.

Richard Vacek

1. červenec 2020, 14:53

Tak snad si EU předvolá USA velvyslance a vysvětlí mu, že pokud se nepřestanou plést do evropských záležitostí, tak se EU podívá po dodavateli zbraňových systémů do Ruska. Stejně to udělalo Turecko, nebo i Saudská Arábie, když se jim USA pletlo do čeho nemělo.

Energetik 007

2. červenec 2020, 05:25

Je to 30 let co G. Busch st. sliboval V. Havlovi doložku nejvyšších možných výhod.

Josef

2. červenec 2020, 16:25

USA byly vždycky agresivní jako dnes , jenže měli ekonomickou moc a tak ta jejich agrese nebyla tak vidět, dnes o tu ekonomickou moc z velké části přišli no a tak se snaží získat vliv ve světě holým násilím. Ono to samozřejmě nějaký efekt má, jenže časem to vede k tomu, že ti proti kterým je to násilí namířeno se začnou bránit a tím vliv USA bude klesat a klesat. Lidé jsou vlastně opice vedoucí opičák si nezajišťuje své vedoucí postavení v tlupě tím, že je zlý, ale tím, že je hodný nemyslí na sebe, přesně tak jak to dělá Čína a její dohody typu win-win. Proto Čína jako velmoc tak rychle nastupuje a USA se svojí politikou USA first prakticky vyklízejí pole. Jestli vyhraje Trump a bude s touto politikou pokračovat, pak USA přijdou o většinu spojenců a jejich hegemonie skončí ne jen v Africe a JV Asii, kde už dnes vyklidili pole, ale patrně přijdou i o značnou část vlivu na středním východě a udrží si vliv jen v části západní Evropy ve státech typu Polsko. To dolar jako rezervní měna nemůže vydržet. Pak bude možná ten jejich plyn konkurenceschopný …...

St

3. červenec 2020, 13:00

Bylo na čase. I když USA je náš spojenec, tak Evropa má právo na svou vlastní energetickou politiku a hlavně povinnost si chránit své vlastní zájmy. Takže jen tak dál a houšť a doufám, že EU taky patřičně klepne přes prsty i Turecko, které se nehezky roztahuje.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.