Domů
Plynárenství
Američtí senátoři navrhují rozšíření sankcí vůči Nord Stream II, jako alternativu nabízí Trumpova administrativa "plyn svobody"
Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Američtí senátoři navrhují rozšíření sankcí vůči Nord Stream II, jako alternativu nabízí Trumpova administrativa "plyn svobody"

Američtí senátoři oznámili tento týden návrh zákona, kterým budou dále rozšiřovat sankce na projekt Nord Stream II pod záštitou ruského Gazpromu, jelikož by se Evropa v případě dokončení projektu stala, dle jejich názoru, příliš závislá na ruském plynu, čímž by se zvýšil ekonomický a politický vliv Moskvy v oblasti. Jako alternativu navrhuje Trumpova administrativa „plyn svobody.“

Rozšíření legislativy, která byla v loňském roce podepsána prezidentem Trumpem a dávala si za cíl ochranu energetické bezpečnosti v Evropě, zahrnuje uvalení sankcí na společnosti, které se podílí na aktivitách spojených s pokládkou potrubí, nejen tedy na samotném pokládání potrubí, a dále pak na společnosti poskytující upisovací služby, pojištění a další.

Německý ministr Peter Altmaier v minulém týdnu kritizoval Washington za eskalaci hrozby sankcí a označili ji za extrateritoriální a v rozporu s mezinárodním právem.

Aby vešel návrh zákona v platnost, musí být nejprve schválen oběma komorami Kongresu a podepsán prezidentem Trumpem. Dá se ale předpokládat, že se tak stane, jelikož Trumpova administrativa se nechala slyšet, že dodávky amerického LNG představují alternativu k ruskému plynu, přičemž toky plynu do amerických exportních zařízení klesly na 13měsíční minimum z důvodu slabé světové poptávky, což umocňuje tlak na schválení a podpis návrhu.  Zkapalněný zemní plyn pak americká administrativa označila za „plyn svobody.“

Rozkol mezi státy EU

Mluvčí společnosti Nord Stream II, Jens Mueller, prohlásil, že pokud potrubí nebude dokončeno, tak evropské domácnosti a průmysl zaplatí za plyn o „miliardy více“. Projekt je zvláště ze strany Německa silně podporován, jelikož výroba elektrické energie z plynu má spolu s obnovitelnými zdroji energie nahradit výrobu tamních postupně odstavovaných uhelných a jaderných elektráren.

„Rozhodnutí o energetické politice Evropské unie by mělo být ponecháno Evropanům,“ pronesl dále Mueller.

Plynovod Nord Stream II má ale své odpůrce také mezi členy EU, v čele s Polskem. Polsko také nedávno odmítlo prodloužit smlouvu o tranzitu ruského plynu přes své území skrze plynovod Jamal, jelikož smlouva, dle jejich názoru, obsahovala příliš nízké tranzitní poplatky a byla pro Polsko nevýhodná.

Nejistý termín dokončení

Aktuálně platné sankce již výrazně zpomalily realizaci projektu Nord Stream II, protože přiměly švýcarsko-nizozemskou společnost Allseas ke stažení svých speciálně upravených lodí pokládajících potrubí.

Gazprom proto vyslal do oblasti vlastní loď Akademik Čerskij, která má dokončit výstavbu zbývajících 160 km. Loď byla začátkem května, dle zdrojů agentury Reuters, spatřena v Baltském moři nedaleko přístavu Baltijsk.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Ondrej
6. červen 2020, 13:12

Pokud nad budou plyn svobody dodávat ( dlouhodobě) zadarmo, tak proč ne. Taky doufám, že Polsko bude USA vyšetřovat za zneužití dominantního postavení.

St
6. červen 2020, 18:04

Tak v tom případě chci jen a pouze demokratický plyn a žádný totalitní.

Jinak Polsko proti USA nepůjde. Jsou to velcí dlouhodobí kamarádi. Ale pokud jde o kšeft, tak neznají bratra.

Richard Vacek
6. červen 2020, 15:06

Očekávám, že na americkou drzost zareagují orgány EU stejně rychle, jako na migranskou krizi, nebo koronavirus.

St
6. červen 2020, 18:05

Tak to se spíše dočkáte EE zdarma díky OZE, než rázné protiamerické reakce orgánů EU.

Pavel
6. červen 2020, 15:26

Stačí, když nebudou vydírat jako rusáci Ukrajinu a Bělorusko, což vedlo k několika krizím.

Ondrej
6. červen 2020, 16:44

Co si to ty Rusáci dovolili, že chtěli dostat za plyn zaplaceno podle smluv, které na straně Ukrajiny podepsala Tymošenková ( za kterou se Evropa bila jako za demokratku) a pěkně se na tom s manželem napakovala, protože byl plyn preprodavany přes ni ( firmu manžela). Že nemají problém i jiné zeme, které jsou závislé na ruském plynu. Vždy se to zažehlo na výši tranzitních poplatků.

Pavel
7. červen 2020, 13:08

Máš tam chybu, správně je to takto: Ukrajinci chtěli platit podle dlouhodobých smluv. Rusáci, v ROZPORU SE SMLOUVOU z ničeho nic vyžadovali mnohem vyšší ceny. Přičemž to nebyl první případ rusáckého vydírání. To samé se již odehrálo i vůči v Bělorusku. Což bys věděl, kdyby ses zajímal o fakta a nejen o přežvykování toho co vypadne z puťkova tlustýho střeva.

Richard Vacek
7. červen 2020, 07:26

Nord Stream 2 zajistí, aby Rusko Ukrajinu a Bělorusko nemohlo vydírat.

energetik II
7. červen 2020, 08:06

USA znají jen sankce, cla a vydírání. Ať si zametou před vlastním prahem ,právě tam běží obří demonstrace proti rasismu, který je v této zemi na denním pořádku už 300 let. To se máme co učit. P.S. Počet mrtvých na koronavirus : USA =112 000 a Čína = 4.600. Denně v USA přibývá 1000 dalších. Kde udělali "soudruzi v USA" chybu ??

Pavel
7. červen 2020, 13:08

A pak ses probudil s rukou v nočníku.

Pavel
7. červen 2020, 13:01

Aha, takže všichni kolem jsou vyděrači a jen puťka je tak slušný, že i Mirek Duším vypadá vedle něj jako sériový vrah. :-) Realita je taková, že prozatím to bylo opačně, rusácko vydíralo Ukrajinu i puťkova "kámoše" Lukašenka.

markusaurelius
7. červen 2020, 15:54

A proto ,,pavliku,, stavíme NS 2 abychom se nemuseli navzájem obvinovat kdo koho vydírá ,Rusko prostě doveze plyn bez poplatku tetičce merkelce a ta ho prodá demokraticky všem svým podřízením zemím a všichni budou spokojení ...

markusaurelius
7. červen 2020, 15:06

,,ríšo,,nemáš to tak trochu popletené není to náhodou opačně. NS 2 je snad na to aby okrajina nemohla krast plyn a proč zbytečně někoho živit v podobě poplatku za dopravu...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se