Rozšířené sankce USA proti Nord Stream 2 by mohly směřovat i proti německé vládě, ta je silně pobouřena

DomůPlynárenstvíRozšířené sankce USA proti Nord Stream 2 by mohly směřovat i proti německé vládě, ta je silně pobouřena

Německé ministerstvo hospodářství kritizuje nejnovější sankční plány USA proti plynovodu Nord Stream 2. Ve zprávě Hospodářského výboru Bundestagu, kterou měl k dispozici list Handelsblatt, ministerstvo varuje před důsledky plánovaných sankcí.

Dá se předpokládat, že nové návrhy na sankce ze strany USA vůči plynovodu Nord Stream 2 mnohem více postihnou německé a evropské podniky, uvádí zpráva. Které a kolik evropských společností v současné době pracujících na projektu by bylo novým návrhem zákona konkrétně zasaženo, „nelze prozatím posoudit“, zpráva pokračuje.

Dle ministerstva je podoba navrhovaných rozšiřujících sankcí velice sporná. Předložený návrh totiž počítá s tím, že by sankce mohly postihnout i správní opatření státních orgánů v souvislosti s dokončením nebo provozováním plynovodu.

„Bylo by novinkou, kdyby byly sankce směřovány také proti orgánům (přátelských) vlád nebo dokonce proti samotným vládám,“ uvádí zpráva Hospodářského výboru Bundestagu.

Nový návrh zákona má významně rozšířit dosah sankcí

Instalace potrubí plynovodu Nord Stream 2 v Německých vodách. Zdroj: Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Američtí senátoři Ted Cruz a Jeanne Shaheenová a tři jejich kolegové předložili koncem minulého týdne svůj nový návrh zákona o sankcích, kterým plánují dále rozšířit sankce proti společnostem podílejícím se přímo i nepřímo na projektu Nord Stream 2.

Nový návrh zákona tak nestanoví pouze sankce proti společnostem, které poskytují lodě pro pokládku potrubí plynovodu, ale také proti společnostem, které poskytují lodě pro jiné činnosti související s pokládkou.

Mohlo by to například zahrnovat výkopové práce pro potrubí, společnosti pojišťující lodě nebo certifikující plynovod, aby mohl být uveden do provozu. Mimo to by mohly být postihnuta opatření správních orgánů vztahující se na projekt.

Konkurence pro americký zkapalněný zemní plyn

Aby vešel návrh zákona v platnost, musí být nejprve schválen oběma komorami Kongresu a podepsán prezidentem Trumpem. Dá se ale předpokládat, že se tak stane.

Trumpova administrativa, stejně jako před ní i Obamova administrativa, uvádí, že se staví proti projektu z toho důvodu, že by posílil ekonomický a politický vliv Ruska na Evropu.

Ruský plyn však zejména konkuruje dodávkám amerického zkapalněného zemního plynu (LNG), přičemž toky plynu do amerických exportních zařízení klesly na 13měsíční minimum z důvodu slabé světové poptávky, což umocňuje tlak na schválení a podpis návrhu.

Trasa plynovodu Nord Stream vedoucího skrz Baltské moře do Německa. Zdroj: Nord Stream

Práce byly zastaveny v prosinci. Obnoveny by měly být brzy

Sankce uvalené Spojenými státy americkými na společnosti podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 zastavily v prosinci práci švýcarsko-nizozemské společnosti Allseas na plynovodu. Společnost stáhla své speciální lodě, které se podílely na pokládce potrubí.

Dokončit zbývajících 160 km potrubí do Německa by měla nyní speciální loď Akademik Čerskij, kterou ruská plynárenská společnost Gazprom koupila v roce 2016. Loď, jež musela být dodatečně vybavena pro práci v Baltském moři a dopravena z dalekého východního přístavu Nachodka v Japonském moři, doplula na začátku května do Baltského moře. Aktuálně se dle serveru myshiptracking.com loď od 28. května nachází v přístavu Mukran na severovýchodě Německa.

Akademik Čerskij. Zdroj: Gazprom

Zahájení provozu plynovodu, jenž zdvojnásobí kapacitu přímé přepravní trasy z Ruska do Německa, by mohlo být zahájeno do konce roku 2020 nebo začátkem příštího roku, uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Úvodní fotografie: Svařovací práce na potrubí na palubě instalačního plavidla Castoro Dieci (C10). Zdroj: © Nord Stream 2 / Paul Langrock