Domů
Evropská Unie
EU navrhuje transatlantickou zelenou dohodu v oblasti mezinárodního obchodu
Zdroj: Guilhem Vellut / Creative Commons / CC BY 2.0

EU navrhuje transatlantickou zelenou dohodu v oblasti mezinárodního obchodu

Evropská unie se chystá na přechod na novou administrativu ve Spojených státech. Novému prezidentovi nabídne uzavření komplexní transatlantické zelené agendy, která má sloužit ke koordinaci postojů EU a USA v oblasti ochrany klimatu. 

Evropská komise agendu představila tento týden, jak informoval server Euractiv. Dokument je součástí širšího návrhu na obnovení vztahů mezi Evropou a Spojenými státy, které byly, především v oblasti ochrany klimatu, v předcházejících čtyřech letech poměrně napjaté. Oba partnery má přivést na cestu k nulovým emisím v roce 2050.

„Spolu s našimi partnery mohou EU a USA vést svět k zelené, oběhové, konkurenceschopné a inkluzivní ekonomice,“ uvedl Josep Borrell, místopředseda Evropské komise, při představení návrhu spolupráce mezi EU a USA.

Jednou z klíčových oblastí potenciální transatlantické spolupráce je připravované uhlíkové clo (carbon border tax), jehož cílem by bylo zohlednit vyšší emise při výrobě či zpracování zboží, které bude dováženo ze zahraničí. Unie a USA by dle Komise mohly spolupracovat při nastavování tohoto opatření a také komunikaci s Mezinárodní obchodní organizací (WTO). Právě té by totiž uhlíkové clo na hranicích EU mohlo vadit.

V současnosti platí, že připracované uhlíkové clo by mělo být nejspíš od roku 2023 uvaleno na elektřinu dováženou ze třetích zemí, stejně tak na zboží energeticky náročného průmyslu. Následně by mělo být clo uvaleno na veškerý import do Evropské unie.

Mezi další návrhy balíčku pro společnou spolupráci EU a USA patří rovněž zavedení aliance pro zelené technologie a globální rámec pro udržitelné financování. Komise vidí v podpoře podpůrného rámce pro soukromé investice do zelených technologií na mezinárodní úrovni velký potenciál.

Zdroj úvodního obrázku: Flickr, Guilhem Vellut

Komentáře

(2)

PetrV

9. prosinec 2020, 09:29

Aby bylo od koho vybírat daně z greendealu, když firmy a lidi zkrachují a nebudou mít na zaplacení zakladních životních potřeb. Navíc covid.

Richard Vacek

9. prosinec 2020, 11:02

Snad bude lepší, když EU ukáže, jak ta zelená, oběhová, konkurenceschopná a inkluzivní ekonomika skvěle funguje a pak se zajisté přidají i další.

A kdyby se náhodou ukázalo, že ta cesta je slepá, tak je lepší, aby po ní nekráčeli všichni.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.