EU navrhuje transatlantickou zelenou dohodu v oblasti mezinárodního obchodu

DomůEvropská UnieEU navrhuje transatlantickou zelenou dohodu v oblasti mezinárodního obchodu

Evropská unie se chystá na přechod na novou administrativu ve Spojených státech. Novému prezidentovi nabídne uzavření komplexní transatlantické zelené agendy, která má sloužit ke koordinaci postojů EU a USA v oblasti ochrany klimatu. 

Evropská komise agendu představila tento týden, jak informoval server Euractiv. Dokument je součástí širšího návrhu na obnovení vztahů mezi Evropou a Spojenými státy, které byly, především v oblasti ochrany klimatu, v předcházejících čtyřech letech poměrně napjaté. Oba partnery má přivést na cestu k nulovým emisím v roce 2050.

„Spolu s našimi partnery mohou EU a USA vést svět k zelené, oběhové, konkurenceschopné a inkluzivní ekonomice,“ uvedl Josep Borrell, místopředseda Evropské komise, při představení návrhu spolupráce mezi EU a USA.

Jednou z klíčových oblastí potenciální transatlantické spolupráce je připravované uhlíkové clo (carbon border tax), jehož cílem by bylo zohlednit vyšší emise při výrobě či zpracování zboží, které bude dováženo ze zahraničí. Unie a USA by dle Komise mohly spolupracovat při nastavování tohoto opatření a také komunikaci s Mezinárodní obchodní organizací (WTO). Právě té by totiž uhlíkové clo na hranicích EU mohlo vadit.

V současnosti platí, že připracované uhlíkové clo by mělo být nejspíš od roku 2023 uvaleno na elektřinu dováženou ze třetích zemí, stejně tak na zboží energeticky náročného průmyslu. Následně by mělo být clo uvaleno na veškerý import do Evropské unie.

Mezi další návrhy balíčku pro společnou spolupráci EU a USA patří rovněž zavedení aliance pro zelené technologie a globální rámec pro udržitelné financování. Komise vidí v podpoře podpůrného rámce pro soukromé investice do zelených technologií na mezinárodní úrovni velký potenciál.

Zdroj úvodního obrázku: Flickr, Guilhem Vellut