EU pozměnila znění pravidel pro označení projektů jako udržitelných

DomůEvropská UnieEU pozměnila znění pravidel pro označení projektů jako udržitelných

Zákonodárci  Evropské unie změní text připravovaného zákona, dle kterého jsou projekty označovány za udržitelné. Dle nových změn může teoreticky tento titul získat také jaderná energetika. 

Zpravodajský server The Business Times informoval, že zákonodárci z Evropské Unie odsouhlasili podporu nových pravidel pro udržitelné neboli „zelené projekty“. Minulý týden členské země odmítly s tímto tématem související zákon. Evropská Unie se nyní více soustředí na definici udržitelných projektů, které mají nárok na finanční podporu ze strany EU.

Udržitelné projekty

Změna pravidel má potenciál udělat z Evropské unie vedoucího hráče na rostoucím trhu z udržitelnými technologiemi, jehož hodnota má dosahovat 200 miliard dolarů. Nový plánovaný kompromis si získal podporu analytiků a enviromentálních skupin.

„Tato změna povzbudí trhy, aby se investice do udržitelných technologií staly mainstreamem,“ sdělil k prohlášení Evropské Unie pan Bas Eickhout, zelený zákonodárce, který vede vyjednávání za Evropský parlament.

Na druhé straně jeden ze zákonodárců Evropské unie označil změny v textu za pouhé „kosmetické“ úpravy.

Nový zákon

Minulý týden členské země odmítly připravovaný zákon ohledně finanční podpory zelených projektů. Proti se vyslovili spolu s Českem také Spojené Království, Francie, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko a Slovinsko. Důvodem byly obavy, že by novela zamezila finanční podporu jaderné energetice a projektům s „čistým“ uhlím, který by již nebyly označovány za zelené či udržitelné.

Nové znění textu v tomto ohledu nechává otevřené dveře, aby jaderná energetika mohla získat titul udržitelnosti. Nicméně někteří zákonodárci poukázali na nepravděpodobnost tohoto kroku, protože jádro neprojde takzvaným „no-harm“ testem. Detaily tohoto testu zatím nejsou známy.

Připravovaný zákon je prvním krokem k vytvoření rámcového systému pro označování investic jako udržitelných. Analytici obecně změnu textu přivítali. Díky tomu by mohl být přijatý zákon, který bude klíčem k přechodu na bezemisní energetiku do roku 2050.

Aby dle legislativy projekt získal označení „udržitelný“, bude muset jednoznačně přispívat k alespoň jednomu definovanému cíli a zároveň nesmí poškozovat ostatní cíle.

Autor úvodní fotografie: Guilhem Vellut

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují