Domů
Evropská Unie
Eurelectric: Zavedení emisního limitu CO2 pro kapacitní mechanismy vyústí v odklon od investic do OZE
Uhelná elektrárna Ostroleka na severovýchodě Polska. Zdroj: Energa
Zdroj: Energa

Eurelectric: Zavedení emisního limitu CO2 pro kapacitní mechanismy vyústí v odklon od investic do OZE

Skupina evropských energetických společností včera uvedla, že plán regulačních orgánů EU zavést omezení podpory pro nejvíce znečišťující elektrárny zvýší náklady na výrobu elektřiny a bude znamenat odklon od investic do obnovitelných zdrojů energie.

Nové pravidlo, které je součástí návrhů směrnic v rámci Clean Energy Package (též Zimní balíček), ukládá limit emisí pro elektrárny, které mohou přijímat podporu na výrobu, například v rámci kapacitních mechanismů. Nové elektrárny budou způsobilé pro tyto formy podpory pouze v případě, že vypouští méně než 550 gramů CO2 na kWh vyrobené elektřiny. Existující elektrárny mají být z počátku vyňaty z tohoto pravidla.

Eurelectric, lobistická skupina velkých výrobců elektřiny, včera uvedla, že schválení návrhu Evropské komise by vedlo v letech 2020-2040 k dodatečným nákladům pro energetický sektor ve výši přibližně 50 miliard eur.

Opatření by vyloučilo kapacitní mechanismy, jejichž cílem je poskytnout záložní výkon pro odvracení výpadků elektřiny, pro mnoho tepelných elektráren, čímž by byly nuceny k předčasnému odstavení.

Společnosti by tak byly nuceny reagovat investováním do plynových elektráren, které, i když čistší než uhelné elektrárny, stále produkují skleníkové plyny, uvedl Eurelectric. S odvoláním na studii společnosti Compass-Lexecon Eurelectric uvedl, že přechod od uhlí na plyn by vedl k 40% nárůstu spotřeby plynu v energetickém sektoru Evropy.

„Bude to znamenat odklon od investic a zhoršovat úsilí Evropy v přechodu k čisté energie,“ uvedla generální tajemnice Eurelectric, Kristian Rubyová.

Energetické firmy vyjádřily návrhu podporu

Ekologičtí aktivisté přivítali navrhovaný limit CO2 pro kapacitní mechanismy jako způsob, jak postupně odstranit nejvíce znečišťující uhelné elektrárny a pomoci splnit závazek Evropy z klimatické dohody v Paříži. Dle něj se Evropa zavázala snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o minimálně 40 % oproti úrovni roku 1990. Minulý týden tento návrh podpořila i skupina energetických firem včetně Shell, Iberdoly nebo Statoilu.

„…lze sotva považovat za účelné dotovat výstavbu nových uhelných elektráren z veřejných peněz a současně požadovat vyšší cenu za obchodování s emisemi, která by tyto elektrárny vytlačila z trhu,“uvedl evropský komisař pro energetiku a ochranu klimatu, Miguel Arias Cañete, v březnu v Berlíně.

Úvodní fotografie: Uhelná elektrárna Ostroleka na severovýchodě Polska, zdroj: Energa

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se