Domů
Evropská Unie
Eurokomisařka: Dovoz solárních panelů zastavit nemůžeme, ale domácí průmysl musíme podpořit
Fotovoltaická elektrárna na střeše Foto: Pexels
Zdroj: Pexels

Eurokomisařka: Dovoz solárních panelů zastavit nemůžeme, ale domácí průmysl musíme podpořit

Levný dovoz solárních panelů sice dlouhodobě kritizují lokální dodavatelé v EU, podle eurokomisařky pro energetiku je nicméně nezbytný. EU podle ní nemůže uzavřít své hranice levným dováženým panelům, jelikož by to mohlo ohrozit dosažení cílů pro OZE. Nicméně EU by podle ní měla podpořit domácí výrobce, aby byli na místních trzích konkurenceschopnější.

Pondělního setkání ministrů energetiky zemí EU se tradičně zúčastnila i eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová. Jedním z témat byl i dovoz levných solárních panelů, kterým domácí průmysl EU často nedokáže konkurovat. Podle agentury Reuters s uzavíráním evropských továren roste tlak na Brusel, aby nějakým způsobem ochránil či podpořil místní výrobce.

Simsonová nicméně jakékoliv zákaz dovozu odmítla, jelikož by mohl ohrozit cíle EU v oblasti obnovitelných zdrojů. Většina solárních panelů i dalších částí solárních elektráren instalovaných v EU podle Reuters pochází z Číny.

"Jsou zde různé návrhy, jak bychom mohli podpořit náš průmysl, ale zcela jasně nemůžeme uzavřít své hranice, protože potřebujeme solární panely," sdělila Simsonová médiím na schůzi ministrů.

V dopise zaslaném ministrům před jednáním podle agentury Reuters Simsonová spolu s eurokomisařem pro průmysl Thierrym Bretonem nastínili několik možností podpory domácího průmyslu. Kromě přímé podpory místních výrobců by se mohlo jednat o zavedení aukcí a systémů podpory pro zdroje, které zohlední vysoké environmentální a pracovní standardy evropských výrobců.

"Musíme podpořit domácí průmysl, ale potřebujeme všechny produkty, abychom dosáhli našich velmi ambiciózních cílů," dodala Simsonová.

Členské země EU v loňském roce nainstalovaly rekordní objem nové fotovoltaiky. Ve srovnání s rokem 2022 podle agentury Reuters loni nově instalovaný výkon vzrostl o 40 %. Většina z montovaných komponent, včetně solárních panelů, pocházela z Číny. Podle dat Mezinárodní energetické agentury se v některých případech jednalo až o 95 % všech komponent elektráren.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
minduton
12. březen 2024, 08:42

Předpokládám, že i Rusko při výrobě zbraní zohledňuje vysoké environmentální a pracovní standardy svých výrobců.

Pravoslav Motyčka
7. březen 2024, 20:32

Naprosté blábolení. EU je ve výrobě FV panelů zcela nekonkurenceschopná a to nejsou jen panely , EU začíná být nekonkurenceschopná ve všem. Je třeba propustit armádu úředníků a zrušit většinu regulací , pak bude ekonomika zase fungovat. To samozřejmě erár nechce slyšet.

Mex
7. březen 2024, 21:43

Regulace jistě k efektivitě nepřispívají. Ale u těch solárních panelů to nebude jen tím.

Pokud se podíváte na nějaká videa z těch čínských fabrik na panely, tak je to totálně automatizovaná a robotizovaná výroba. Lidí tam na to množství produkce dělá minimum. Je to logické, lidi jsou prostě drazí, a to i tam.

A jejich regule pro nakládání s odpady už dávnou nejsou jako kdysi v devadesátkách. Dneska jsou mnohdy stejné nebo dokonce i přísnější než u nás. Zvlášť v případě velkých fabrik.

Co je ale jiné je jejich drajv, a jednodušší pracovní právo. Neděláš, tak jdeš. A to, že se snaží všechno dělat ve velkém.

Pravoslav Motyčka
7. březen 2024, 22:00

Výroba panelů je jen část řetězce , abyste je mohl vyrábět potřebujete křemíkové články a ty se zase vyrábějí z ingotů. Pak musíte vyrábět sklo a hliník. Ve výsledku máte sofistikovaný produkt ta konečná kompletace je jen malá část té celkové výroby. EU nemá žádnou výrobu hliníku , sklo je drahé a výroba křemíku také , protože jsou drahé energie. Pár firem tady ještě montuje panely z dovezených dílů, ale ty jsou samozřejmě drahé. Číňani mají tah na branku, protože jejich sociální systém nepodporuje hospodářské povaleče , mají sociální kreditní systém , ten dává společenské výhody slušným lidem a naopak zabrání tomu aby společnost zneužívali různí šmejdi. Tady se stát kouká na lidi , kteří celý život pracují stejně jako na feťáky.

De Carbon
7. březen 2024, 22:16

Kremikove ingoty a narezane wafery se vyrabi predevsim v Cinske Republice, teda na Taiwanu. Takze CLR nema zadnou vyhodu oproti jinym statum. Bohuzel v Evrope se vse musi projednat v ruznych organech, musi byt studie proveditelnosti a odbory musi se vsim souhlasit. Pak se plunuje fabrika, tam lide protestuji ze zadnou fabriku nechteji, soudni tahanice a po 10 letech naskacou takove naklady, ze se to uz nevyplati. V Cine investor rozhodne a zitra se uz stavi fabrika a pozitri se vyrabi. Stav byrokracie je obrazek spolecnosti. Tu byrokracii mame v Evrope uz 300 let a zadna EU to neprinesla. Jak dopadla fabrika na baterky u Plzne? No prave ze nic. A EU s tim nema vubec nic spolecneho. Evropane jsou nerozhodny a vsechno odsouvaji at to vyresi nekdo jiny. Tak to vyresi v Cine. K nasi skode.

Galipoli
10. březen 2024, 21:29

Pro začátek by stačilo si vzpomenout jak se vyrábí Al, Mg, polykrystalický Si a syntetický grafit. Dále by EU mohla oživit výrobu léčivých přípravků a .... a .... a taky.... Aby ta závislost na ČLR nebyla tak velká.

Petr prochaska
8. březen 2024, 09:25

U toho Taiwanu s wafery se jedná jen o nejvýkonnější procesory. Se solárními panely a normální elektronikou to nemá nic společného. Pouze nejvýkonější počítače. Na výrobu solárních panelů Čína nikoho dalšího nepotřebuje. Evropa nemá šanci konkurovat z důvodu vysokých cen energií, vysokého zdanění práce, složitého povolování staveb, regulací s tisíci razítek a neexistenci dodavatelského řetězce.

A fabrika na baterky u Plzně? Beztak by to byla jen montovna. Je celkem jedno, jeslti je montovna na baterky v Plzni nebo v Maďarsku.

Petr
8. březen 2024, 23:30

Blá blá. Většinu patentů vlastní EU a USA. Čína je jen montovna.

Mex
9. březen 2024, 16:17

Opravdu? Patentů na co?

Pravoslav Motyčka
9. březen 2024, 21:44
Ivan Novák
7. březen 2024, 23:23

Když už Uschi chce vyrovnávat podmínky, mohla by taky posunout Evropu o 20 stupňů zeměpisné šířky na jih.

Baton David
8. březen 2024, 09:26

ano a stačí k tomu nadpoloviční většina

Pravoslav Motyčka
8. březen 2024, 21:28

Nebojte to se podaří naše životní úroveň se bude sbližovat časem s Afrikou.....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se