Domů
Evropská Unie
Evropa vyhlíží opatření proti energetické krizi. Německé obavy o plyn se mezitím zmírňují
Evropská komise
Zdroj: LIBER Europe / Creative Commons / CC BY 2.0

Evropa vyhlíží opatření proti energetické krizi. Německé obavy o plyn se mezitím zmírňují

Obavy Německa o dostatek zemního plynu během nadcházející zimní sezóny se zmírnily v důsledku dobrého stavu zásobníků s plynem. Přesto však nepředvídatelné potrubní dodávky plynu z Ruska skrze Nord Stream 1 (NS1) a možnost chladné zimy představují z pohledu výpadků v dodávkách plynu riziko. Evropa mezitím jedná o tom, jak energetické krizi čelit. Jedno z nejvíce diskutovaných opatření je zastropování ceny ruského zemního plynu. To nicméně může vést k úplnému zastavení toku plynu z Ruska do Evropy i skrze další přepravní trasy.

Zásobníky s plynem se daří plnit

Stav evropských zásobníků s plynem je aktuálně okolo 83 % naplněnosti. Německý stav zásobníků se pohybuje k pátečnímu dni okolo 87 %, stav českých zásobníků je pak cca 83 %. Evropě se tak daří své zásobníky plnit i v důsledku omezení spotřeby zemního plynu a opětovnému přecházení na uhelné zdroje při výrobě elektrické energie.

„Celkově je situace mnohem lepší, než bych čekal jeden nebo dva měsíce zpátky,“ uvedl Jens Voeller z poradenské společnosti Team Consult ke stavu zásobníků.

Analytici se domnívají, že výpadkům v dodávkách se lze vyhnout právě v závislosti na snížení spotřeby zemního plynu a omezení spotřeby elektrické energie. Snížit spotřebu elektrické energie navrhují mandatorně představitelé EU, rozhodnuto o tom doposud nebylo.

K omezení spotřeby energií již dochází napříč EU z důvodu extrémních cen komodit, kdy mnoho energeticky náročných podniků omezuje či dokonce zastavuje svou výrobu z důvodu ztráty konkurenceschopnosti či ztráty likvidity.

Z dlouhodobějšího pohledu je otázkou stav zásobníků před příští zimní sezónou, zvláště pokud dodávky plynu z Ruska zůstanou na současné úrovni. Německo přitom finálně odstaví své zbývající jaderné elektrárny, jejichž výrobu bude muset nahradit jiný stabilní zdroj energie.

Páteční jednání konkrétní návrhy nepřineslo

Dle českých politiků se krize musí řešit na úrovni EU. Po páteční mimořádné schůzi Rady ministrů EU pro energetiku byly na následné tiskové konferenci prezentovány obecné návrhy řešení s tím, že některá dílčí opatření budou představena v následujícím týdnu.

Obecné návrhy jsou následující: omezení spotřeby elektřiny v období špičkového zatížení, férové přerozdělení zisků energetických společností (tedy zastropování cen elektřiny), zastropování ceny zemního plynu, zásah na trhu EU ETS a další.

Dle prohlášení tuzemských vládních představitelů z tohoto týdne se čekalo na to, jak jednání EU dopadne. V závislosti na výsledku jednání měla představit ČR svá vlastní konkrétní opatření.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Rejpal
11. září 2022, 01:17

Situace je lepší , protože ceny plynu jsou takové že firmy omezují výrobu a nastává ekonomický krize. Ten plyn samozřejmě bude jenže bude velmi drahý stejně jako elektřina , protože stát nemůže nechat drahý plyn a levnou elektřinu to by totiž na ní všichni přešly a zhroutila by se síť. Vzhledem k tomu že vláda nedělala půl roku nic , tak situace se v současné době už nedá zachránit budou krachovat firmy přijde nezaměstnanost lidé budou mít studené domy, protože na vytápění nebudou mít a to že vláda nenechá nikoho na holičkách je utopie ceny za vytápění domů budou mezi 100 -200 tisíci korunami vláda přispěje jen symbolicky. Místo reálných řešení slyšíme jen ideologické žvásty o rychlém přechodu na OZE. Vláda si naprosto neuvědomuje kam se ČR řítí. Vláda měla zavést daň z vývozu el. energie. Teď měly před dokončením teplovody do Prahy a Brna. Mělo být rozhodnuto o prolomení limitů uhlí , měly být v přípravě stavby nových uhelných elektráren , které měly sloužit pro řízení a posílení sítě, aby valná část budov vytápěná plynem mohla částečně přejít na vytápění tepelnými čerpadly čímž mohla dramaticky klesnout potřeba dovozního plynu. Už teď měla vláda realizovat přesun Horního Jiřetína , tj. už mělo běžet územní a stavební řízení aby se to město postavilo znova. Samozřejmě se měl rozběhnout program dálkových tepelných rozvodů aby se co nejvíce měst osvobodilo od zemního plynu a přešlo k vytápění pomocí uhelných nebo jaderných elektráren. Vláda místo toho neudělala nic jediné co nabízí lidem do budoucna je bída pokud máme čistou spotřebu energie 33kWh / obyvatel včetně nemluvňat a teď ta energie bude stát v průměru cca 4č /KWh tak prostě průměrná rodina zaplatí 528 tisíc korun ročně za energie ( ve zboží , v dopravě , daní atd. ) nepřímo samozřejmě, ale ta částka je celospolečensky neufinancovatelná, spotřeba energií proto půjde rychle dolů a s ní přijde pád životní úrovně o desítky procent a pokud se zcela nezmění politika vlády, ty drahé energie už zůstanou a než se ekonomika a budovy přizpůsobí vysokým cenám energie to bude trvat hodně dlouho.

Slavomil Vinkler
11. září 2022, 05:50

Máme válku na dvou různobarevných frontách. Němci ani jednu nechtějí opustit a my, jako vždy, s nimi.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se