Domů
Evropská Unie
Evropská komise: EU se během letošní zimy může obejít bez ruského plynu
Ursula von der Leyenová
Zdroj: Evropská komise

Evropská komise: EU se během letošní zimy může obejít bez ruského plynu

Evropská komise zastává názor, že se EU během letošní zimy dokáže obejít bez ruského plynu, jak informuje zahraniční portál Montel s odkazem na středeční prohlášení komisaře Thierryho Bretona. Breton tak prohlásil s ohledem na úterní představení opatření z dílny Komise, která si dávají za cíl snížit spotřebu plynu v EU o 45 miliard m³ do 8 měsíců, přibližně tedy o 15 % spotřeby.

Šetřením plynu k bezpečné zimě

„Šetřete plyn pro bezpečnou zimu,“ tak zní titulek plánu EU vedoucího k úspoře 45 miliard m³ zemního plynu. Ten vyzývá členské státy EU k omezení spotřeby o 15 % mezi srpnem letošního roku a březnem 2023 v porovnání s průměrnou spotřebou plynu z let 2017 až 2021.

Plán umožnuje Komisi, v případě přijetí jejího návrhu, si dobrovolné snížení spotřeby vynutit, pokud by vyhodnotila, že národní vlády nedělají dostatek, aby bylo úspory dosaženo nebo v případě bezprostředního stavu ohrožení dodávek. V podobném duchu, že plány Komise nemusejí být pouze doporučením, se vyjádřil i český ministr Jozef Síkela.

Do konce září by měly dále členské státy aktualizovat své krizové plány. Například v Německu se o tom již debatuje. Jejich stávající krizové plány totiž mimo jiné počítají s tím, že dodávky plynu domácnostem mají přednost před dodávkami průmyslu, resp. v případě krize dodávek se nejprve odpojí od dodávek plynu podniky.

Jak ale uvedl německý ministr Robert Habeck, tak plány byly dělány pro případy krátkodobých výpadků a nikoli dlouhodobých, které vzhledem k vysoké nepredikovatelnosti Ruska v oblasti dodávek plynu hrozí. Volá proto po přehodnocení pravidel priorit.

Systém je obdobně nastaven rovněž v ČR. Povinné omezení spotřeby pro podniky může způsobit růst míry nezaměstnanosti, jak uvádějí čeští analytici.

Habeck je toho názoru, že na úsporách se nutně musí podílet rovněž občané. Současný model by totiž mohl mít na nejsilnější ekonomiku eurozóny drastický dopad. Aktuálně dosahuje úspora plynu v porovnání s předcházejícími roky okolo 5 %.

„Není to dostatečné. Musíme začít úspory koordinovat,“ vyjádřila se k dosavadním úsporám plynu komisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

Nestabilní ruské dodávky plynu

Dodávky plynu z Ruska jsou podle představitelů Komise nepredikovatelné a hrozí jejich bezprostřední přerušení. Plány Komise počítají s vysokou úrovní dodávek LNG, na kterých EU pracuje - buduje LNG terminály a oslovuje exportéry LNG.

Pokud by k přerušení dodávek došlo, tak by zásobníky EU mohly v případě průměrných teplot a při realizaci úsporných opatření na konci nadcházející zimní sezóny skončit na 15 % naplnění. Přitom by následující zimní sezóna byla velmi náročná, jelikož by se zásobníky podařilo dle odhadů naplnit jen z 56 %.

Plán Komise nicméně odmítlo Španělsko s tím, že s ním nebyl prodiskutován. Rusko mezitím tlačí na povolení komerčního provozu plynovodu Nord Stream II (NS2). Na plynovodu Nord Stream I (NS1), vedoucího po stejné trase, podstatně snížilo z technických důvodů přepravní kapacitu (na cca 40 %). Že jsou na vině opravdu technické důvody, však vrchní představitelé EU odmítli. Snížení kapacity na NS1 může dle ruských představitelů vykompenzovat právě spuštění NS2.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Einsteinovo šílenství. Stejně jako starý recept nefunguje ani Green Deal
3. prosinec 2022, 15:14
Reuters: Polsko usiluje o sankce EU na severní větev ropovodu Družba
25. listopad 2022, 19:31
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
Karel Navratil
24. červenec 2022, 10:14

Na žádnou jinou zimu jsem se nikdy netěšil, jak na tuto... :-)

Turby
24. červenec 2022, 12:02

To je takovy propagandisticky vykrik az je to trapne. Zamente "muze" za "musi" a bude to zhruba pravda.

Peter Zachara
24. červenec 2022, 14:37

ak toto prehlasil europsky komisar, je mu treba odporucit odborneho lekara v odbore psychiatria, to iste plati aj pre miestnych veselych blahovych ciernych roztlieskavacov.

Karel Navratil
24. červenec 2022, 19:20

To se jistě bez ruského plynu obejít může, ale ekonomika spadne o 50% a inflace se dotkne 30%....

minduton
25. červenec 2022, 09:10

Ale prdlajs -50%, ten vliv přeceňujete. Propad HDP by byl nejspíše kolem 5-10% a to pro nejbližší rok. Inflace by byla tutově přes 20%, ale 30% nee. Lidi jsou vynalézaví, u valné části to nějak substituují. No a tam, kde to nejde, se buď spotřeba odloží, nebo se to doveze odjinud.

Rejpal
26. červenec 2022, 00:52

Okamžitý propad HDP je jen jedna věc , největší bude dlouhodobý propad životní úrovně lidí, protože z EU ztratí konkurenceschopnost a ta se obnoví jen pádem měny takže HDP v Eurech zůstane stejné jenže HDP v paritě kupní síly zažije velký propad - což už se také děje....

Anton Meško
24. červenec 2022, 19:50

Návrh európskej komisie znížiť spotrebu plynu o 15% v situácii, keď RF obnovilo dodávku plynu cez NS1 považujem za provokáciu RF, aby skutočne obmedzila dodávku plynu, alebo dokonca ju zastavila. Pre mnohé priemyselné krajiny by to znamenalo obmedziť priemyselnú spotrebu, ktorá by spôsobila pokles produkcie ich ekonomík a z toho vyplývajúce ďalšie dôsledky.

Rejpal
25. červenec 2022, 01:26

Spotřeba plynu půjde samozřejmě prudce dolů ane ne kvůli inteligentní politice EU, ale kvůli ekonomické krizi a cenám plynu - lidé a firmy na něj nebudou mít takže se sníží spotřeba.

Anton Meško
25. červenec 2022, 12:30

Áno, znížiť spotrebu plynu môže aj jeho vysoká cena. Z nedávneho porovnania cien plynu vychádza Európa v porovnaní s USA víťazne. Plyn je v Európe až 5 krát drahší.

Michal K.
25. červenec 2022, 13:11

Na nas nikto nema !

A takto sa mile deti buduje, ten spravny europsky raj

Ondřej
25. červenec 2022, 07:46

A odkud ten plyn v zásobnících je?

Turby
25. červenec 2022, 08:15

Od Uniperu, takze vycisteny a nemecky :-)

Jiří Kelnar
25. červenec 2022, 09:02

Minimálně částečně je z Norska a Alžírska. Zbytek ze z Ruska z NS1, vadí to někomu? Holt je třeba naplnit zásobníky tím, čím to jde a být připraveni na to vypnutí. Co kdyby k tomu přece jen došlo.

Michal K.
25. červenec 2022, 11:21

EU sa tuto zimu moze obist bez elektriny ...

Baton David
25. červenec 2022, 15:54

komise se během zimy bez plynu obejde

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516