Síkela: Postup EU v případě nedostatku ruského plynu nemusí být jen doporučením
Společný postup unijních států v případě nedostatku ruského plynu, který má dnes představit Evropská komise (EK), by podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) nemusel být jen doporučením. Věří tomu, že se podaří najít shodu na řešení, které bude pro všechny unijní země dosažitelné. Síkela to dnes řekl před zahájením pražského neformálního setkání evropských ministrů hospodářství zemí v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie.
EK očekává, že Rusko plně neobnoví přerušené dodávky plynovodem Nord Stream 1, u kterého byla minulý týden zahájena pravidelná údržba. Evropa se tak bude muset před zimou vyrovnat s omezením spotřeby. Zdroje agentury Bloomberg uvedly, že komise hodlá navrhnout dobrovolné snížení spotřeby plynu členskými státy o 15 procent od příštího měsíce.
„Budu se snažit vyjednat takové řešení, které bude akceptovatelné a vlastně schůdné pro všechny ekonomiky, protože nemůžeme přijmout opatření, které bude pro někoho nedosažitelné,“ řekl dnes Síkela.
Doplnil, že byl zapojen do přípravy návrhu. Účinnější než doporučení by ale podle zástupců některých unijních států bylo legislativní ukotvení konkrétního postupu, zjistila ČTK. Hledání řešení bude podle informací ČTK pravděpodobně provázet bouřlivá diskuze, protože státy, které mají plynu dostatek s plošným nařízením o omezování spotřeby nesouhlasí.
Energetika a dodávky plynu mohou být podle Síkely tématem dnešního pracovního oběda evropských ministrů pro hospodářství v Praze, ne ale stěžejním. Problematiky se už dotkli v úterý v průběhu galavečer v Národním muzeu, kterou dvoudenní neformální setkání začalo. Dodávky plynu budou stěžejním bodem mimořádné rady ministrů pro energetiku, kterou na příští úterý Síkela svolal do Bruselu.
V rámci hlavního jednacího dne neformálního setkání ministrů hospodářství zemí EU, které se dnes koná v Kongresovém centru Praha bude podle Síkely kromě otázky zvyšování přidané hodnoty, odolnosti a konkurenceschopnosti Evropy tématem i zelená transformace evropské ekonomiky. Diskutovat se bude o tom, jaké nástroje se k dosažení plánovaných cílů použijí, dodal.
jif rdo
Mohlo by vás zajímat:
Pokud už tedy chce vláda něco dělat, pak by měla přijít s nějakou rozumnou energetickou koncepcí jako třeba teplovody z jaderných elektráren. Nízké DPH z elektřiny, zákaz instalace plynových kotlů v novostavbách, snížení maximální teploty otopné vody u nových soustav na 35°C u místností s normovanou teplotou 20°C a podobně. Nic takového vláda nemá například teď je léto máme elektřiny nadbytek a ohříváme teplou vodu plynem.... proč ? co se týče úspor pak pro bytové domy pak velký potenciál má zpětné získávání tepla z odpadní vody , ono totiž ohřívat TUV z 12°C a z 23°C je dost rozdíl stejně jako pak předehřátou vodu používat pro mixování v koupelně , pro pračku a myčku - teplo z odpadní vody je stabilní obnovitelný zdroj nezávislý na počasí navíc ochlazenou šedou vodou lze použít pro toalety - pokles spotřeby vody o 1/3. Opět u nových bytových domů by to měla být povinnost. Když se podívám 10 let zpět jak nekvalitně se zateplovaly bytové domy , přitom dát místo 2 skel 3 skla a místo 10 cm EPS 20 ( mimo balkóny) by znamenalo o 20% vyšší investici , ale o 40% menší spotřebu tepla než mají ty domy dnes a stát to nekvalitní zateplování domů ještě dotoval..... - neuvěřitelné.
Již 4 státy EU deklarovaly, že se na nějakých -15 % mohou tak leda z vysoka vys**t.
Španělsko, Portugalsko, Řecko, Itálie.
Argumentace je v zásadě v tom smyslu, že nemají takový potenciál k úsporám, jelikož se u nich plyn využívá k vytápění minimálně, tj. nemají jak škrtit kohoutky.
Rejpal: Vy jste nějaký socialista nebo co? Podívejte se, kam jsme to s těmi "předpisy" a "doporučujícími nařízeními" dopracovali. Postavit v ČR dům nebo byt je kvůli papírování nadlidský výkon. Každý úřad chce kafrat do všeho a nejlíp aby bez jeho razítka nešlo stavět nic. Co to tak nechat na lidech? Jestli je plynu málo, tak ať zvednou cenu, ale nekafraj do toho, co lidi můžou nebo nemůžou. To ať si rozhodnou lidi.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se